Переговори з Януковичем має очолити Ющенко, - відеоконференція з Оксаною Білозір

Народний депутат (фракція НУНС) Оксана Білозір розказала про нову коаліцію, шанси відмінити український дубляж фільмів, а також про Господа і зраду на Майдані

Related video

Запитання від редакції і читачів focus.ua. На яких умовах "Наша Україна - Народна самооборона" може піти на коаліцію з Партією регіонів? Чи будуть озвучені якісь публічні умови щодо державної мови, газотранспортного консорціуму, митних союзів, напрямків зовнішньої політики?

Хочу привітатися з усіма, хто зараз з нами на зв"язку. Наша зустріч була довгоочікуваною, тому що вона відтерміновувалася. Дякую всім, хто сьогодні буде з нами.

Очевидними речами є те, що нам сьогодні потрібна консолідація українського народу. Тому в нас вже є певні цінності, певна база тих здобутків, які ми хочемо бачити непорушними. І нам потрібен політичний компроміс. Тому що ми не можемо постійно рухатися у форматі маятника: схід – захід, захід – схід, схід - захід. Якщо ми сядемо для того, щоб знаходити компроміс і порозуміння, я переконана: в нас є дуже багато позитивних моментів, які забезпечать консолідацію навколо цього політичних сил. Потрібно ставити вимогу до політичних сил це зробити. В ім"я теперішньої України і в ім"я майбутньої.

Від фракції "Наша Україна" сьогодні буде дуже багато залежати. Тому що це та фракція, яка може забезпечити формування нової коаліції, у форматі якої може зберегти те, без чого ми своє існування в майбутньому вважаємо неможливим.

Єдиним політиком, який є уособленням і носієм української національної державності, є Віктор Ющенко. І основним переговірником від фракції "Наша Україна" має бути Віктор Ющенко. І тут ми можемо очікувати і консолідацію, і компроміс. Я би дуже хотіла, щоб в такий спосіб наші політичні події розгорталися. І я як депутат буду на тому місці, де буду бачити ефективність і можливість саме цих процесів.

Янукович, ще навіть не вступивши на посаду, зробив дві заяви: про продовження перебування Чорноморського флоту в украиїні, про запровадження газотранспортного консорціуму. Третю заяву зробили впливові люди з Партії регіонів про передачу місцевим облрадам права встановлювати офіційну мову в тому числі і в університетах. Хіба це сприяє консолідації, хіба це компроміс?

Цей компроміс і консолідація – вони є необхідними. Бо речі, які ви назвали, вони дестабілізують ситуацію, і ці речі тільки у форматі спільної дискусії, пошуку компромісів дадуть нам можливість рухатися вперед і не повертатися назад. Знаєте, той хто кульгає, так само іде вперед.

Що стосується мови. Я би хотіла, щоб ми розуміли, що питання державності полягає в атрибутах державності. Атрибутами державності унітарної української держави є кілька важливих позицій і в тому числі мова. Будь-яку державну ознаку має право змінювати виключно народ. Апелювати в цьому питанні можна тільки до українського народу.

До речі, це просто спекуляція. Якщо взяти статистику, ми побачимо, що в Україні сьогодні біля 30% - громадяни України російського походження. Ми можемо їх назвати "російська меншина" або "російська громада". Це велика, але меншина. Звичайно її інтереси потрібно враховувати. Я переконана, що її інтереси враховані достатньо. Якщо у когось виникають якісь позиції з приводу інтересів російської меншини – ми будемо ці питання дискутувати. А що стосується зміни державності, зміни курсу – в питанні будемо апелювати виключно до українського народу.

Питання читачів focus.ua, дослівно: Чи зможе Янукович зробити російську мову другою державною? І як тоді далі житимемо? Громадянська війна? Які будуть дії "Нашої України"

Я вважаю, що це спекуляції, маніпуляції для того, щоб певні симпатії електоральні собі завойовувати. Але якщо би це питання поставало, то "Наша Україна", Віктор Андрійович Ющенко, - ми будемо апелювати в цьому питанні до думки українського народу.

Де більше ризиків для "Нашої України" - у коаліції з Януковичем чи у дострокових виборах?

Коаліція з Януковичем - це мається на увазі не тільки формат парламенту, а й наше співжиття разом протягом 5 років. Тоді ми або встаємо і починаємо війну, а війна це завжди втрати, це боротьба, яка не дає результати, а забирає; або ми стаємо – так як і ми насправді є, і народ український потребує того – партнерами. Вибрати ціннісні пріоритети, через які переступити не можна, і рухатися.

А чи не відбулася вже коаліція фактично? Ви належите до тієї частини фракції, яка солідарно голосує з Партією регіонів: щодо відставки Луценко, щодо змін закону про вибори і щодо відміни місцевих виробів

Ні, не відбулась. Це ситуативні голосування. І ми по кожному можемо дати аналіз мого конкретного голосування. До речі, по чутливих і гострих для суспільства питаннях моя картка ніколи не голосує без мене. Я завжди за ці позиції відповідаю особисто.

Немає сьогодні коаліції, яка могла би формалізуватися в такому форматі. Мі прийняли закон про регламент. Він підписаний президентом. Він став чинним. І там чітко виписано, як може формуватися коаліція. І вона цим шляхом іде: або буде вона формуватися, або ми підемо на дочасні вибори. Я до речі не бачу жодної проблеми в дочасних виборах.

Прийнявши закон про регламент, ми побачили, що коаліції в нас немає, уряд довгий час був нелегітимним, цей нелегітимний уряд дозволяв собі не подати до парламенту бюджет. Чи хочемо ми у новому парламенті так само жити? Ні. Ми відповідальні, ми вже інші. Уже інший час постукав в двері України. З іншими викликами і з іншими помилками, з яких так само потрібно робити висновки.

До речі, про помилки. Запитання читача focus.ua мовою оригіналу. Вы, как близкий к Ющенко политик, ощущаете ответственность за приход к власти Януковича? Посоветуйте, как дожить до следующих выборов тем, кто не голосовал за Януковича .

Я відношуся до тих виборців, які проголосували "Не підтримую жодного кандидата". Я вважаю, що таку велику цифру, а це біля мільйону, можна трактувати як жовту картку і Януковичу, і Тимошенко, і політикам, які будуть хотіти маніпулювати і спекулювати на певних ціннісних речах.

Але це жовта картка без жодних наслідків. Кандидат меншості всо одно переміг. І зараз Партія регіонів всім розповідає, що народ підтримав програму президента Януковича.

Ну, кожна партія б так говорила. Я думаю, що Тимошенко ще б більше говорила.

Факт у тому, що більше половини громадян України за президента, що приходить, не проголосувало. Це якраз той елемент спрацював жовтої картки, про яку ви говорили, що вона не працює. Вона працює, і вона буде працювати й далі.

Закон - це не руль, яким можна крутити в ту сторону, яку тобі хочеться. Бо так заїжджаєш в брід, і саме так фактично сталося. Фракції формують коаліцію, вона має складати 226 депутатів. Іншої дискусії просто немає.

Мине 10 днів. Я глибоко переконана, що Литвин оголосить, якщо не буде 226 голосів, але я не виключаю, що 226 може бути. Я не політолог, не аналітик, щоб сьогодні з вами думати-гадати, як воно буде. 2-го березня ми будемо бачити, на чому ми стоїмо. І з того, ми будемо вести дискусію.

Уряд є похідна від коаліції. Якщо буде оголошено, що коаліції не існує, очевидно, уряд стає в.о. і далі включаються нормальна конституційна процедура.

Якщо будуть дочасні парламентські вибори, список "Нашої України" очолить Віктор Ющенко?

Віктор Андрійович Ющенко про це заявив. Якщо він про це заявив, значить так воно і буде.

Резюме кількох запитань від читачів: Навіщо творчим людям політика? Колись ви були співачкою, у вас були пісні, за які вас згадували добрим словом, а зараз вашу фракцію і взагалі політику рідко згадують добрим словом. Навіщо вам це все?

У мене була бабця, нині покійна, царство їй небесне. Вона казала "Оксанцю, яка в тебе прекрасна професія. Кожний день неділя". В її розумінні якщо концерт – то це свято якесь або неділя. Дійсно, я жила в такому прекрасному житті і я себе дуже комфортно почувала.

Коли я побачила проблеми, які дійсно в суспільстві є, я свідомо спустилася з цього Олімпу. Тому що в мене виникло гостре почуття відповідальності перед людьми, які мені допомогли стати такою, як я є.

Я за природою є творець. Я людина світла, я людина щастя, я людина любові. Вся моя творча діяльність була налаштована на то.

Я закачала рукава, вибрала собі другу вищу освіту, щоб фахово займатися політикою, а не бути експлуатованою. Я закінчила дипломатичну академію з червоним дипломом. Тому якщо взяти мою ефективність в парламенті, в мене є особисті здобутки.

В рейтингу Фокуса "100 найвпливовіших жінок України" ви зайняли 51-е місце. Як ви до цього ставитеся?

Є така заповідь Господня: не чекай похвали. Я ніколи її не чекала. Мені просто хочеться це робити. Якщо ви мене помічаєте, значить моя робота недаремна.

Питання читачів focus.ua. Чи правда, що ви маєте відношення до готельного бізнесу в Буковелі?

Хай Господь милує. Хіба можна творчу людину приєднати до бізнесу. На жаль, на жаль. Я би дуже хотіла мати сімейний бізнес, в мене підростають сини. Я би дуже хотіла, щоби в них склалася доля бізнесова. Хоча ми всі творчі люди, гуманітарії.

Бізнес має Буковель від мене, тому що я лижниця. Я дуже люблю їздити в Буковель, дуже люблю кататися на лижах. Можна на суботу-неділю виїхати в Буковель, і це ми прекрасно робимо. Ми там собі купили невеличку квартиру. Вона ніколи не пустує. Там завжди є наші друзі.

Ви були одним з ініціаторів відміни місцевих виборів. Чому? Важко не погодитись із Сергієм Тигипко: старі політики, Партії регіонів, БЮТ, Нашої України просто консервють владу і на дають шансів новим політичним силам. А запит, як показав перший тур, є.

Ми можемо коли-небудь, хоч раз у житті послухати, що хочуть місцеві ради? Місцеві ради збирали свій національний форум у Києві. Національний конгрес місцевих рад на початку лютого. Вони прийняли величезне звернення до парламенту і просто благають: змініть нам систему виборів. Система на пропорційній основі дискредитує місцеве самоврядування. Давайте місцевим радам дамо політичні права. Чому представник активний, цікавий, важливий місцевої чи територіальної громади, який є позапартійним, не має жодного шансу попасти в Раду. Хоча він уже багато працює для громади. Чому список формується в Києві одним лідером на кожну місцеву раду, і в основному в тому списку не люди, які мають яскраві і цікаві програми, а люди, які подобаються певному лідеру. Чому ми не хочемо їх почути?

Ми повинні зробити зміну систему виборів. І це була ключова вимога національного конгресу.

Я просто спровокувала цей процес. Я бачила, що вибори будуть зірвані. Було би страшніше. Був би хаос тотальний. А фінансів немає – це 100%. Ви що, забули, як тиждень тому ми чули то там, то там про міста-банкроти. З яких грошей повинні фінансуватися вибори?

Моя постанова була налаштована не на відміну виборів як таких, а на перенесення із чітким обґрунтуванням. В першу чергу, змінити на вимогу місцевого самоврядування виборчий закон. Ми зараз готуємо постанову Верховної Ради - враховуючи, що вже є дві постанови, які призначають дату виборів. Я вношу постанову про проведення в березні в Верховній Раді парламентських слухань. З одною метою – не дати політикам відійти знов від цієї теми. На цих парламентських слуханнях будуть говорити в першу чергу місцеві ради.

Ваше відношення до тих кадрових пропозицій, що лунають з приходом нового президента. Зокрема знову лунає прізвище Дмитра Табачника як кандидата на посаду гуманітарного віце-прем"єра.

Я би не хотіла, щоб ми в форматі вашого видання коментували плітки. Це викидають нам мильних бульок для того, щоб ми з вами мали проблему, над чим думати, якісь тривоги, які б розвіювали виважене наше життя.

Давайте ми почекаємо певних конституційних процедур, а тоді будемо дискутувати.

Але гуманітарні і зовнішньополітичні наслідки приходу Януковича можуть бути руйнівними для української незалежності - така думка уже розповсюджена в країні.

Я не знаю, хто це сказав, чи Сократ, чи хто: "Якщо ти бачиш весь абсурд свого невігластва, з цього починається твоє прозріння". Ми зараз на цьому етапі знаходимося. Будь-кому, хто хотів би так легко одним махом все змінити, не вдасться.

Запитання до вас як до колишнього міністра культури. Міністерство культури заборонило прокат фільму "Мы из будущего-2", де в традиційному російському ключі показується українська історія, зокрема історія УПА. Чи виправдана така тактика, чи це простододаткова реклама?

Я не прихильниця латання дірок. Я прихильниця шляху, де б унеможливлювалися певні конфлікти. Тому що певні конфлікти – це певні провокації. Тими провокаціями так наше життя наповнено, що ми вже не знаємо, як самого себе докупи зібрати.

У нас немає сьогодні базового закону про культуру. У нас немає жодного закону про культурну політику. Концепція культурної політики – абсолютно декларативна. Нам необхідний сьогодні в системі культури базовий закон.

Мій закон, який я як міністр розробила, ходить по всіх міністерствах і відомствах. До сих пір він ще не попав до розгляду в зал. 5 років пройшло.


Все ж таки пройшло 5 років помаранчевої влади. Вам не здається, що говорити про те, що щось не вдалося…

Я говорю про те, що я робила. Далі були інші люди. Їх конкретно можете питати. Просто в мене був початок.

Все ж таки щодо заборони російських фільмів. Ви вважаєте виправданими такі методи?

Кожна заборона викликає супротив. Тому в Україні має бути концепція культурної політики. Ця концепція має прописувати, що має бути, а чого не має бути. І в який спосіб воно має реалізовуватися.

А питання національної культури і історії може бути предметом компромісу НУ-НС з Партією регіонів?

Я в третій раз підкреслюю: є певні ціннісні речі, які сприймає все суспільство. В тому числі і ті, про які ви говорите. Їх ніхто не змінить. Я переконана в цьому.

НЯ все-таки запитую про ваш компроміс з політиками, які задіюють контрольовану Верховну Раду Криму, щоб вона називалася не радою, а "совєтом", і подає позов про відміну указу про присвоєння звання Героя України Степану Бандері.

Ці всі речі спеціально закидаються, щоб нас з вами повністю розбалансувати. Щоб ми не займалися своїм державотворенням, а щоб ми відстрілювалися, відгавкувалися. Це також процес. Ми цей процес повинні пройти.

Кажуть, що нація, народ – в неї є дві дороги. Одна дорога з дому, друга дорога – додому. Якщо ти не повертаєшся додому, який стає твоєю фортецею, твоєю державою, то тоді ти ніхто, перекотиполе. Ми повертаємося додому. Це болючий процес.

Один французький мислитель сказав: люди прощають людям все, любе безвір"я, любі пороки, але не прощають, коли хтось зриває із них їхні справжні маски. Зняття масок, зняття окулярів, зняття пелени ми зараз проходимо.

Багато запитань від чтатчів про зраду Майдану. У другому турі виборці Ющенка, Яценюка - і це підтверджують опитування - голосували за Тимошенко. Вони вважали її меншим злом. Але якщо подивитися на дії Ющенка і його соратників, то здається більшого зла ніж Тимошенко і її політична сила не було - на Януковича уваги взагалі не звертали. Багато людей відчувають, що їх і Майдан зрадили.

Я дякую Богу за те, що я мала можливість бути і жити в Україні в цей період, коли це трапилось. Тому що це сам Господь нас підняв над цілим світом, тому що весь світ дивився і не вірив, невже може бути жертовність, невже може бути милосердя, невже може бути сьогодні в третьому тисячолітті служіння, невже може бути любов, невже все це може приносити таке величезне щастя.

Ми піднесені в духовному плані раз і назавжди над світом. Це унікальні, дивовижні, планетарного масштабу речі. А решта – це суєта. Це океан життя, який одною хвилею пісок накочує, а другою хвилею пісок відкочує. Але це залишилося навіки у нас як наш здобуток.

Все ж таки виборці, які були на Майдані, не вважають дрібною суєтою перемогу Януковича.

А що таке Янукович? Янукович – це частина нашого суспільства. Ви що, бачите Януковича, а не бачите 49%, які за нього проголосували? Це що, інші люди? Ми що, з ними не хочемо спілкуватися і будемо відмежовуватися? Це ситуація абсолютно нормальна. Це зовсім не страшно.

Людина коли бігає, а потім потрапляє на лікарняне ліжко, вона має час все обдумати. Вона відкине всю суєту, всю полову, все непотрібне. Це так само Господнє провидіння. Ми бігли, як та мала дитина, нас зупинили, для того, щоб ми стали і подумали. Нам потрібно зробити переоцінку речей ціннісних, а на це також потрібен час. Коли втрачаєш, починаєш цінувати. Хіба не щастя бути в такий момент в Україні?

Щодо Євробачення. В цьому році Україну буде представляти Василь Лазарович. Після того, як перемогла Руслана, кілька років Україну переслідують якісь скандали із цим конкурсом.

За законами EBU національні телекомпанії мають право самі подавати кандидатури. EBU не виписує процедуру для національної телекомпанії, яким шляхом вона всередині України має цей відбір здійснити. Помилка Національної телекомпанії була в тому, що вони не порадились, зробили це кулуарно. Хоча право юридичне вони на це мають.

Але суспільство сколихнулося. Суспільство вимагає конкуренції. Я думаю, що цей відбір буде ще проведений.

Зараз дві українські співачки претендують на те, щоб виступати від Росії. Минулого разу від Росії теж виступала українська співачка. Про що це свідчить?

Мені особисто це дуже приємно. 70% всього бомонду російської естради, музики, шоу бізнесу - вихідці з України або приїхали з України в Росію. Пам"ятаєте, колись при імперії воно так було. Завжди із провінції відтягувалися творчі сили. І вони потім формували цю культуру. Це все роблять кошти.

А вас не засмучує те, що вони досягають успіху не в Україні?

Вони не досягають успіху. Але є такі замашки, поїхати туди, до старшого брата, щоб отримати для себе певний статус. Я, до речі свого часу, ще наприкінці 80-х відмовилась від статусу головної украиїнської співачки Північної Америки.

У вас не було думки прийняти участь у Євробаченні?

Ні, у мене інше внутрішнє налаштування, позиціонування.

А як би ви прокоментували рівень цього конкурсу? Існує думка про те, що це конкурс для домогосподарок з поганим смаком.

Я не хотіла говорити такі слова :). Якогось помітного рівня в Європі цей конкурс не має. Тенденція останніх років, коли він став популярним - є вплив тільки на Південну і Східну Європу, Азію, пояснюється це тим, що це віддалений на мистецькому рівні проект інтегрованості культури і мистецтва. Для наших виконавців – це дуже велика сцена, дуже велика платформа, але вона не європейська і не світова, вона регіональна, розрахована на Східну Європу.

Багато запитань щодо обов"язкового українського дубляжу в кінотеатрах. Багато хто з критиків покладає надію на нову владу, на те,що воно буде відмінено

Я так не думаю. Закон діє, всі до цього звикли. Це абсолютно нормальна позиція, щоб забезпечити функціонування державної мови.

Коли мене запитують про мову, я кажу: для мене пріоритет – державна мова, тому що вона частина суверенітету України, частина національного атрибуту. Немає мови – вже немає держави.
Державна мова має три функції – об"єднувати все, що всередині є, поєднувати все, що всередині є, і віддзеркалювати назовні. Ці три функції і потрібно їй забезпечити.