Самі зробимо! Як Олександр Вінтер зумів перегородити стінкою головну річку України

Дніпрогес з висоти, електростанція, ГЕС, Дніпро, план ГОЕЛРО
Фото: wikipedia | Дніпрогес з висоти. Фото Анатолія Волкова, 2018

"Містер Вінтер, суп готовий!" — шанобливо вимовив американський консультант, передаючи рубильник. І колишній київський студент, а після — керівник Дніпробуду Олександр Вінтер своєю рукою включив перший струм Дніпрогес. Фокус розповідає про долю великого інженера та його головного проєкту.

Related video

100 років тому, 22 грудня 1920 року, в залі московського Великого театру делегати VIII з'їзду Рад проголосували в підтримку плану, розробленого Державною комісією з електрифікації Росії. За тодішнім звичаєм назву плану скоротили, залишивши шість букв: ГОЕЛРО. Так було взято курс на глобальну електрифікацію. Саме електрику визнали найефективнішим джерелом енергії, необхідним для того, щоб вивести величезну країну з розрухи. Формально план ГОЕЛРО був розрахований на Російську федерацію, але фактично поширився на територію суміжних радянських республік (ще до утворення СРСР). Уже в березні 1921-го положення плану для України затвердив V Всеукраїнський з'їзд Рад.

Застосування електрики дозволяло розвивати промислову базу, застосовувати новітні засоби транспорту, вивести на новий рівень сільське господарство. Найважливішою гідністю галузі була можливість прокладати лінії електропередачі (ЛЕП) на значні відстані. При наявності потужних джерел електроенергії — таких, як теплова електростанція (ТЕС) або гідроелектростанція (ГЕС) — можна було приводити в дію безліч механізмів і приладів у межах великого району.

Олександр Вінтер, Дніпрогес, план ГОЕЛРО, ретро фото, творець Дніпрогесу, історія, СРСР, радянські будівництва, головний інженер, Дніпробуд, начальник Дніпробуду Fullscreen
Олександр-Вільгельм Вінтер

Структуру ГОЕЛРО становили дві основні частини — програма А і програма Б. Першу розробили на найближчий період з метою врахувати і швидко відновити колишні енергетичні потужності. У другій мова йшла про перспективне будівництво на 10-15 років. Країну розділили на десятки районів, кожен з них варто було забезпечити електростанціями. Частина цих новобудов повинна була з'явитися в Україні — насамперед для потреб Донбасу і промислового Подніпров'я.

Уже в 1921 році група фахівців на чолі з інженером Іваном Александровим приступила до проєктування ГЕС на Дніпрі, поблизу Запоріжжя. Могутня течія Славутича створювала невичерпні енергетичні ресурси. Однак задум на ті часи виявився настільки грандіозним, що умови для реалізації проєкту склалися лише п'ять років потому.

За що студент Вінтер сидів в Лук'янівській в'язниці

Начальником Дніпробуду призначили Олександра Вінтера. На той час він уже мав репутацію видатного інженера-енергетика і досвідченого будівельника.

Олександр-Вільгельм Васильович Вінтер народився в 1878 році. Він був вихідцем з міщан Білостоцького повіту — нинішньої східної околиці Польщі. Батько його служив на залізниці, тому майбутній інженер ще хлопчиськом днював і ночував в депо, гаряче цікавлячись різноманітною технікою. У свій час сім'я жила в Козятині, потім Олександр вступив до Київського реального училища, незабаром повернувся в Білосток і там продовжив середню освіту. А в 1899-му році він вступив на механічне відділення Київського політехнічного інституту, відкритого за рік до цього.

КПІ, політех, Київ, ретро фото, старий Київ, київська старовина Fullscreen
Головний корпус Київського політехнічного інституту. З листівки початку ХХ ст.

У силу скромного походження юнак був обмежений у коштах, але його відрізняли неабиякі здібності і працьовитість. Він підробляв репетиторством, виконував графічні завдання для багатих однокласників-нероб. Правда, гордий і принциповий характер не сприяв доходам. Траплялося, що "замовники" намагалися торгуватися, недоплачували Олександру обумовлену суму, і тоді він без коливань рвав у них на очах креслення, на які міг витратити кілька ночей. Однак з часом Вінтера взяли на роботу при кафедрі, і все було б добре, та тільки в життя молодого студента втрутилася політика. Він взяв участь у революційній діяльності, роздавав першотравневі листівки, і в 1901 році був відрахований з КПІ. Йому довелося навіть відсидіти чотири місяці в Лук'янівській в'язниці "за приналежність до злочинного співтовариства" Київський комітет Російської соціал-демократичної робітничої партії "і поширення злочинних видань".

Потім влада засудила крамольника до висилки, і він змушений був оселитися в Баку. На щастя, для молодого Олександра в цей час саме в Баку електрифікацією нафтових промислів займався Роберт Классон — уродженець Києва, один з піонерів вітчизняної електроенергетики, талановитий винахідник. Як згодом згадував Вінтер, зустріч з Классоном стала визначальною для його подальшого шляху. Він вступив практикантом на міську електростанцію, і незабаром недовчений студент (диплом Вінтер отримав тільки в 1912-му в Петербурзі) виявив таке вміння, таку працездатність, таке розуміння технічних питань, що за короткий час дослужився до начальника електростанції. Потім йому доручили будівництво нових енергетичних потужностей в Закавказзі.

Лук'янівська в'язниця, Лук'янівка, Київ, ретро фото, старий Київ, київська старовина Fullscreen
Лук'янівська в'язниця в Києві. З листівки початку ХХ ст.

Після революції Вінтер став одним із провідних виконавців плану ГОЕЛРО. З двома валізами грошей, отриманими у наркома фінансів, він відправився в Підмосков'я будувати Шатурську електростанцію на торф'яному паливі. Тут інженер впорався з поставленим завданням. Попереду був Дніпрогес.

Як начальник Дніпробуду батогом і пряником прискорював темпи робіт

Коли було піднято питання про будівництво Дніпрогесу, багато хто не вірив, що "Личакові Русь" своїми силами може подужати такий проєкт. Головним чином сперечалися про те, яким фірмам краще доручити будівництво — американським або німецьким. На нараді в Раднаркомі наприкінці 1926 року фахівці схилялися до американського варіанту. Однак Олександр Вінтер впевнено сказав: "Чи можемо побудувати самі. Американців будемо використовувати тільки як консультантів". Тим самим він взяв на себе величезну відповідальність. Саме його поставили на чолі грандіозного будівництва, якого ще не знав світ.

ретро фото, Дніпробуд, історія, СРСР, Дніпро, електрифікація, ГЕС, електростанція Fullscreen
Дніпробуд. Гребля. З гравюри А. Кравченко, 1931 р

Перед тим як вирішувати енергетичні проблеми в масштабах всього Подніпров'я, на ділянці річки поблизу легендарної Хортиці варто провести великий комплекс земляних, вибухових, бетонних робіт. Але спочатку за наполяганням Вінтера велося будівництво іншого роду.

Прибувши на Дніпробуд, він побачив скотинячі умови, в яких жили трудяги, — в дусі рядків Маяковського: "Сидять в багнюці робочі, сидять, лучину джгут ...". Олександр Васильович не став годувати людей надіями на те, що "через чотири роки тут буде місто — Сідай ". Він зажадав негайного створення нормальних селищ з комфортним житлом, кухнями, столовими, лазнями. Вінтер організував хлібозавод і радгосп для поставок м'яса, за допомогою агрономів і садівників влаштував затишні сквери. На начальника будівництва посипалися скарги: мовляв, гальмує рішення найважливішої проблеми, займається не своєю справою, пускає на вітер народні гроші. Однак Вінтер наполегливо повторював: "Поки не буде побутових умов для людини, я основних робіт не почну". Як мудрий і дбайливий господар він прекрасно розумів, що результатом його зусиль стануть висока продуктивність праці і готовність робочих до освоєння складних трудових процесів. До того ж, нарком важкої промисловості Серго Орджонікідзе довіряв Вінтеру і цілком схвалював ініціативи начальника Дніпробуду.

Робочі на виявлену турботу дали гідну відповідь. Трохи було великих будівництв, які проходили настільки ж чітко і злагоджено, як Дніпробуд. Інженери і будівельники робили все можливе для того, щоб на місці колишнього голого степу і гранітних скель якомога швидше з'явилася кілометрова дамба з електростанцією і шлюзом. Іноді навіть здавалося, що межі можливого стають занадто тісними. Так сталося, наприклад, коли на 1930 рік керівництво запланувало укласти 427 тис. куб. м бетону. Це вже перевищувало тодішній світовий рекорд — 350 тис. куб. м в рік, — поставлений американцями. Однак колектив дніпробудівельників висунув зустрічний план — 500 тис. уб. м! Навіть сам Вінтер не відразу погодився з цією ініціативою — сприйняв її як авантюру. Але на робочих зборах його запевняли в тому, що захмарні показники досяжні. І тоді начальник вигукнув: "Ну добре! Ця програма не моя, але тепер я сам змушу вас її виконати". За підсумками року поклали 518 тис. куб. м бетону.

Житлові квартали будівельників Дніпрогесу — "Соцмісто". З листівки 1932 р Fullscreen
Житлові квартали будівельників Дніпрогесу — "Соцмісто". З листівки 1932 р

Рекордною стала в ту пору і потужність гідравлічних турбін — по 62 МВт. Провідні європейські фірми не ризикнули прийняти замовлення на їх виготовлення. Перші п'ять турбін привезли з США, а чотири, які залишилися зуміли зробити на ленінградському підприємстві.

Заради належних темпів робіт сам Вінтер був невтомний. Він особисто відвідував всі ділянки. Своєрідним "інструментом", який, як показав досвід, непогано діє на наших роботяг, виявилися його грізні розноси. Начальник не соромився у виразах, виявляючи знайомство з найпотаємнішими глибинами російської мови.

Чиєю рукою був пущений перший струм від Дніпрогесу

За п'ять з половиною років гіганта вітчизняної енергетики успішно спорудили. На урочистий мітинг 10 жовтня 1932 року, присвячений введенню Дніпрогесу в лад, прибули "всесоюзний староста" Михайло Калінін, "всеукраїнський староста" Григорій Петровський, нарком Серго Орджонікідзе, французький письменник Анрі Барбюс і багато інших. Ця подія міцно увійшла в історію.

Однак пуск першого генератора відбувся значно раніше — ще до свята 1 Травня. Відомі письменники Ілля Ільф і Євген Петров, подорожуючи згодом по Штатам, розмовляли з Ілайхью Томсоном — консультантом монтажних робіт Дніпробуду від фірми "Купер і Ко". Він розповідав: "Я ніколи не забуду хвилини, коли монтаж Дніпрогесу був закінчений і я передав Вінтеру рубильник, щоб він своєю рукою включив перший струм. Я сказав йому:" Містер Вінтер, суп готовий ". На очах у Вінтера були сльози. Ми розцілувалися за російським звичаєм. У вас є багато хороших інженерів, але Вінтер — фігура абсолютно виняткова. Таких, як він, мало на світі. Їх можна перерахувати на пальцях ".

Коли ж Томсон дізнався, що Вінтер тепер керує Главгідроенергостроєм, він похитав головою: "Це не справа для містера Вінтера. Це полководець. Він повинен бути на полі бою. Він повинен бути начальником якогось будівництва".

Олександр Вінтер і обладнання Дніпрогесу. Зображення початку 1930-х рр. Fullscreen
Олександр Вінтер і обладнання Дніпрогесу. Зображення початку 1930-х рр.

Втім, після самогубства Орджонікідзе Олександр Васильович недовго залишався на своїй управлінській посаді. У 1938-му він пішов з високого поста — кажуть, тому, що не хотів пристосовуватися до режиму дня, який дуже вимотує: як відомо, Сталін любив працювати ночами, через що все керівництво величезної країни було приречене засиджуватися в кабінетах далеко за північ. У воєнний час Вінтер активно брав участь в будівництві тимчасових електростанцій для евакуйованих в тил підприємств. Після війни академік Вінтер (в дійсності члени АН СРСР його обрали незабаром після відкриття Дніпрогесу) займався перспективами енергобудування аж до смерті в 1958 році.

Тепер про Олександра Вінтера, якого колись витурили за "крамолу" з нашого політехнікуму, кияни згадують з повагою і гордістю. У коридорі головного корпусу КПІ, де встановлені барельєфи найвидатніших викладачів та вихованців інституту, є і його зображення.

Київ, Олександр Вінтер, київська політехніка, КПІ, історія вузу, Дніпрогес, Дніпробуд Fullscreen
Рельєфне зображення А. Вінтера в будівлі КПІ

А дату прийняття плану ГОЕЛРО 22 грудня в радянські часи стали відзначати як професійне свято — День енергетика. Цю традицію зберегли і в незалежній Україні. З 1993 року День енергетика 22 грудня святкують працівники української енергетики і електротехнічної промисловості.

Дніпрогес, Дніпро, український інженер, електрифікація, історія, СРСР, електростанція, електрику, ГЕС Fullscreen
Мітинг на честь відкриття Дніпрогесу. 1932 р
Фото: Михайло Кальницький

Що писав про Вінтера поет Безіменський

Будівництву Дніпрогесу присвячено багато віршованих рядків. Так, поет Олександр Безименський створив на цю тему цілу поему під назвою "Трагедійна ніч". Там є кілька строф, що склали поетичний портрет Олександра Вінтера.

... Сурова тканину косоворотки,

Непоказний тонкий поясок.

Грубі халяви і підметки

Великих мисливських чобіт.

Немає на одязі прикрас.

Ланцюжків немає. Діамантів немає ...

Але кожен міг в одну мить

Забути, у що він був одягнений.

Особи — НЕ вишукати суворішої!

При першій зустрічі тихий страх

Густі, взвіхренні брови

Могли народжувати в людських серцях.

Але зустрінеш думкою натхненний

Глибокий погляд — і бачиш ти

Злиття сили непохитної

З теплом дитячої доброти.

Майже завжди бував він рівний,

Неквапливий і мовчазний,

Але в кожному жесті, кожному слові

Кипів шалений порив.

Він міг відповісти зло і грубо

Під зло собі ж самому,

Але брехні і лестощів ці губи

Чи не говорили нікому.

Він жив на світі всім, що робив,

А робив так, що в цьому жив

Всім серцем, розумом і тілом,

Всією напругою почуттів і сил.

Для довідки

Дніпровська гідроелектростанція (ДніпроГЕС) (укр. Дніпровська ГЕС) — велика гідроелектростанція на півдні України, п'ятий ступінь каскаду гідроелектростанцій, яка забезпечує електроенергією Донецько-Криворізький промисловий район. Станція знаходиться в місті Запоріжжя і є найстарішою серед каскаду електростанцій на Дніпрі. На основі Дніпрогес у Запоріжжі був створений металургійний, хімічний та машинобудівний промисловий комплекс. Зі спорудженням греблі, яка на 50 м підвищила рівень води в Дніпрі, відкрилося наскрізне судноплавство.