Гагарін та інші. Як автомобілі просували за допомогою космосу (фото, відео)

Астронавти NASA, астронавти NASA Chevrolet Corvette
Астронавти NASA зі своїми спортивними автомобілями Chevrolet Corvette на фоні місячного модуля. Фото: GM

Перші люди, котрі побували в космосі і на Місяці, отримали в подарунок спортивні автомобілі, а компанія Tesla і зовсім відправила свій електрокар у космічну подорож.

У 2021 році виповнюється 60 років з моменту першого польоту людини в космос. З цієї нагоди Фокус згадує, як автомобільні виробники просували свою продукцію за допомогою космічних програм.

Matra Rene Bonnet Djet для Юрія Гагаріна

Юрій Гагарін Matra
Перший космонавт Юрій Гагарін і його спорткар Matra

Історія про те, як перший космонавт планети отримав у подарунок спорткар марки Marta, широко відома і не потребує детального переказу. Нагадаємо лише ключові моменти.

Мініатюрне спортивне купе Rene Bonnet Djet з двигуном від Renault і скляно-пластиковим кузовом Юрій Гагарін побачив у 1965 році під час відвідування заводу французького аерокосмічного концерну Matra, під крило якого на той час перейшла маленька компанія Rene Bonnet. У керівництві Matra помітили інтерес Гагаріна до автомобіля і ... вирішили піднести його в подарунок космонавту.

На жаль, але виїзди Гагаріна на цьому автомобілі можна перерахувати буквально на пальцях. Комуністична ідеологія не схвалювала користування громадянами СРСР закордонною продукцією, а в разі Юрія Гагаріна, який постійно був під пильною увагою після свого епохального польоту в космос, це було особливо неприйнятно з точки зору пропаганди.

Matra Rene Bonnet Djet, Юрій Гагарін Matra
Юрій Гагарін під час одного з виїздів на Matra Rene Bonnet Djet

Після загибелі Гагаріна автомобіль формально залишився у володінні його вдови, але, фактично, перебував у Зоряному містечку. Уже після розвалу СРСР гагарінська Matra Rene Bonnet Djet опинилася в приватній автомобільній колекції в Каунасі (Литва).

Хоча передача цього спорткара Гагаріну не несла конкретної маркетингової мети (в СРСР автомобілів зарубіжних брендів у вільному продажу не було), сам факт такого подарунка приніс компанії Matra широку популярність. Це було особливо цінно на фоні космічної ейфорії, яка охопила світ після першого польоту людини в космос.

Втім, автомобілю це не допомогло — випуск моделі Djet був припинений у 1967 році, а сама Matra як окрема компанія проіснувала лише до 1994 року.

Chevrolet Corvette для першої людини на Місяці

Ніл Армстронг, Corvette Ніла Армстронга
Ніл Армстронг під час висадки на Місяць. Фото: NACA

Американський астронавт Ніл Армстронг був першим представником людства, яка ступила на поверхню Місяця (висадка відбулася в липні 1969 року). Двома роками раніше Армстронг отримав від концерну GM у користування потужний спорткар Chevrolet Corvette Sting Ray (Corvette другого покоління). Автомобіль був укомплектований 7-літровим бензиновим мотором V8 потужністю 390 к.с., що працювали в парі з механічною чотириступеневою коробкою передач.

Chevrolet Corvette Ніла Армстронга показували в одному з епізодів автомобільного шоу The Grand Tour. У цьому ролику — захоплення одного з провідних шоу Джеймса Мея від дотику до частинки автомобільної та космічної історії

У 1968 році автомобіль викупив співробітник NASA, який володів ним до 2012 року. Після цього Corvette першої людини на Місяці був проданий з аукціону, відреставрований до оригінального стану, а після навіть потрапив в один з випусків автомобільного шоу The Grand Tour.

Chevrolet Corvette для астронавтів

Apollo 15, Apollo 15 Chevrolet Corvette
Астронавти місії Apollo 15 поруч зі своїми спорткарами Chevrolet Corvette і місячним автомобілем Lunar Roving Vehicle. Фото: GM

Кожен, хто хоч трохи знайомий з історією NASA, знає, що Chevrolet Corvette був улюбленим автомобілем астронавтів у 1960-х роках. Після того як 5 травня 1961 Алан Шепард став першим американцем, котрий побував у космосі, тодішній президент концерну GM Ед Коул подарував йому білий родстер Corvette 1962 року випуску.

Алан Шепард Chevrolet Corvette, Corvette Алан Шепард
Перший американський астронавт Алан Шепард поруч з подарованим йому родстером Chevrolet Corvette. Фото: GM

Надалі General Motors ще кілька разів вдавався до такого маркетингового прийому. Так з'явилася спеціальна програма, яка дозволяла астронавтам орендувати Chevrolet Corvette ціною 1 долар на рік. Описаний вище приклад з Нілом Армстронгом — якраз з цього числа.

Крім Армстронга, спорткари Chevrolet Corvette отримали в оренду астронавти декількох місій Apollo, включаючи, наприклад, Apollo 12 (Чарльз Конрад, Річард Гордон і Алан Бін) і Apollo 15 (Дейв Скотт, Джим Ірвін і Альфред Ворден). Причому їхні автомобілі відрізнялися індивідуальним виконанням з особливим розфарбуванням кузова.

Tesla Roadster у відкритому космосі

Tesla Roadser, Tesla Roadser в космосі, запуск Tesla Roadser в космос
Tesla Roadser на орбіті Землі. Фото: Tesla

Окремо стоїть приклад Tesla. Ілон Маск не дарував електрокари своєї компанії астронавтам, він вчинив, як завжди, нестандартно: відправив у космос саму машину!

6 лютого 2018 року електричний спорткар Tesla Roadster (перша модель компанії, що нині не випускається) був виведений ракетою-носієм Falcon Heavy спочатку на навколоземну орбіту, а потім — на еліптичну орбіту навколо Сонця. За кермом електрокара був манекен на прізвисько Starman.

Три хвилини разом з Tesla Roadster і манекеном Starman у відкритому космосі

Під час запуску бортова аудіосистема електрокара грала поставлену на повтор музичну композицію легендарного Девіда Боуї — Space Oddity («Космічна примха»). Цікаво, що сам Боуї, нині покійний, одного разу зіграв у кіно вченого Ніколу Теслу, на честь якого компанія Tesla отримала свою назву. Драматичний трилер «Престиж» режисера Крістофера Нолана вийшов на екрани у 2006 році.

Ілону Маску не відмовиш у самоіронії: запуск електромобіля в космос без, здавалося, будь-якої практичної мети інакше як примхою не назвеш.

Tesla Roadser, Tesla Roadser в космосі, запуск Tesla Roadser в космос
Останній опублікований кадр, після надання імпульсу виходу на сонячну орбіту. Фото: Tesla

Проте мета в проекту була — і цілком відчутна: підвищити впізнаваність проектів Ілона Маска і голосно заявити про можливості його компаній. Правда, у цьому випадку мова йде не про саму Tesla, яка на той час не потребувала додаткової розкрутки, а про космічну програму SpaceX. Метою запуску Tesla Roadster була демонстрація можливостей запуску корисного навантаження до орбіти Марса.

Втім, Tesla Roadster не зустрінеться з Марсом, оскільки запуск відбувся поза вікном, що дозволяє зробити переліт до Червоної Планети. Вранці 7 жовтня 2020 року електрокар пролетів за 7,41 млн кілометрів від Марса.