Європейський фестиваль — для європейського міста!

Odessa Classics

Щорічний міжнародний музичний фестиваль Odessa Classics — головний майданчик презентації класичної музики в Україні — цього літа відбудеться всьоме. Про програму, учасників та особливості проведення форуму в цьому році розповіли 2 квітня в прес-центрі ІА "Одеса-медіа" президент Оdessa classics, народний артист України Олексій Ботвінов і директорка фестивалю Олена Зазуля.

Я впевнений, — говорить Олексій Ботвінов, — що велика музика повинна звучати, і саме зараз її цінність для суспільства висока, як ніколи. Тому ми робимо все можливе, щоб фестивальна програма цього року була ще масштабнішою і сенсаційною.

Програмою Odessa Classics цього року передбачені концерти з 2 по 11 червня і ще один спеціальний — 24 червня. Вони будуть проходити в Одеському національному академічному театрі опери та балету (2, 10 і 24 червня) й у Великому залі Одеської обласної філармонії (3, 5, 6, 8, 9, 11 червня), а також у Зеленому театрі (7 червня) й традиційний open-air (4 червня) — на Потьомкінських сходах.

Перш за все, треба сказати, що у фестивалі цього року беруть участь пʼять оркестрів(!). Поряд із провідними українськими — Національним симфонічним оркестром України (Київ) і Національним одеським філармонічним оркестром виступлять два камерні західноєвропейські колективи — Цюріхський і Брюссельський, а відкриває фестивальну програму 2 червня Симфонічний оркестр Хайфи, який приїде в Одесу в повному складі — це понад 60 музикантів. Під керівництвом провідного ізраїльського композитора і диригента Беньяміна Юсупова колектив виступить у двох концертах із надзвичайно цікавою масштабною програмою.

Окремо треба підкреслити, що один із кращих музичних ансамблів світу — Цюріхський камерний оркестр на чолі зі своїм художнім керівником (а також Artist-in-Residence фестивалю Odessa Classics), феноменальним скрипалем Даніелем Хоупом зіграють три концерти. Зокрема, прозвучать романтичні серенади композиторів різних епох і музика Альфреда Шнітке у виконанні Даніеля Хоупа й Олексія Ботвінова. Саме у виконанні цих двох музикантів знаменита звукозаписна компанія "Deutsche Grammophon" взимку цього року презентувала альбом творів Шнітке, який, за одностайною думкою критиків, став великою творчою подією в музичному світі.

Фестивальна програма радує гучними іменами солістів. Швейцарська скрипалька Марія Солозобова зіграє із Симфонічним оркестром Хайфи унікальний концерт Б. Юсупова "Голоси скрипки". Вперше приїде в Одесу найпопулярніший молодий європейський піаніст Люка Дебарг: він виконає концерт Моцарта. А ось кращий сучасний виконавець німецької вокальної музики Маттіас Гьорне вже одного разу був учасником фестивалю, вразивши нас своєю майстерністю; цього разу він покаже свою культову інтерпретацію циклу Шуберта "Зимовий шлях". Є вже в Одесі свої прихильники й у провідного піаніста Німеччини Себастіана Кнауера, який на цьогорічному фестивалі представить новий погляд на творчість Бетховена в фантазії Араша Сафаяна "This is (not) Beethoven" ("Це (не) Бетховен").

Спеціальний концерт 24 червня дасть легендарний піаніст сучасності Євгеній Кісін: він вперше виступить в Україні за роки незалежності, а на одеській філармонічній сцені грав, ще будучи підлітком-вундеркіндом.

Особливою подією стане приїзд видатного письменника сучасності Михайла Шишкіна (Швейцарія). Він разом з А. Ботвіновим представить літературно-музичний проект про Рахманінова.

4 червня відбудеться традиційний масштабний (і безкоштовний для публіки!) опен-ейр концерт на Потьомкінських сходах за участю Національного оркестру України під керуванням Володимира Сіренка. Соліст — народний артист України Олексій Ботвінов. Знову-таки, традиційно в концерті візьме участь переможець щорічного конкурсу юних піаністів імені Серафими Могилевської, який проходить в рамках фестивалю.

Особливою подією фестивалю стане європейська премʼєра концерту для скрипки, фортепіано та оркестру одного з найбільш затребуваних композиторів сучасності Тан Дуна (Китай — США). Концерт написаний спеціально на замовлення фестивалю ODESSA CLASSICS та оркестру Сан Франциско "New Century Orchestra". Він буде виконаний 11 червня цюріхськими оркестром, Д. Хоупом та А. Ботвіновим. Тан Дун — володар безлічі призів і нагород, зокрема GRAMMY, BAFTA і премії "ОСКАР" за музику до кінофільму "Тигр підкрадається, дракон ховається" (саме на основі її тим написаний новий концерт).

У рамках фестивалю будуть реалізовані ще кілька паралельних проектів. Програма сучасної української музики враховує пʼять безкоштовних для відвідування концертів у Зеленому театрі та Одеському художньому музеї. Будуть представлені: проект "Open Opera Ukraine" — "Musica Sacra Ukraine: партесний вимір"; ансамбль "Alter Ratio" з новою програмою музики українських композиторів; Антоній Баришевський, Золтан Алмаші, Олексій Пєтухов, літераторка Олена Андрейчикова.

Художня виставка "Нонконформісти" (куратор — А. Димчук) вразить своїм розмахом у Музеї західного та східного мистецтва (1-23 червня).

19-21 травня пройде Четвертий всеукраїнський конкурс юних піаністів імені Серафими Могилевської, в якому візьмуть участь майже 30 юних піаністів віком 11-15 років. Як завжди, творче змагання пройде в стінах Одеської середньої спеціальної музичної школи ім. Петра Столярського.

Також у рамках фестивалю пройдуть культурологічні конференції та майстер-класи провідних музикантів, зокрема — легендарного скрипкового педагога сучасності Захара Брона (свою участь він присвячує 150-річчя Петра Столярського).

Фестиваль проходить за підтримки міського голови Одеси та Одеської міської ради. Президент фестивалю та оргкомітет Odessa Classics також висловлюють подяку Одеській обласній адміністрації, меценатам фестивалю — Асоціації стивідорів Одеського морського порту, фірмі Risoil, МТБ-банку, Анатолію Димчуку, Єгору Гребєннікову, Савелію Лібкіну, фірмам "Антошка", "Стикон", Інституту психології та підприємництва. Особлива вдячність — міжнародним партнерам: Посольству Швейцарії в Україні, Гете-інституту та Баварському дому в Одесі.

Для довідки: У 2015 році, коли був заснований фестиваль Odessa Classics, він тривав всього чотири дні, у 2016-му — пʼять днів, а в 2017 році ця музична подія тривала сім днів і була визнана найбільшим в Україні святом класичної музики. У 2018-му вже було 10 фестивальних днів. Odessa Classics-2020 тривав два тижні (10-23 серпня). Але головна перемога організаторів — це не кількість днів. Фестиваль зумів запросити на свою сцену найяскравіших артистів сучасного музичного світу. А це стало можливим, перш за все, завдяки високому авторитету в музичних колах Європи президента Odessa Classics, народного артиста України Олексія Ботвінова, прекрасної організації форуму і, як наслідок перших двох чинників, — фінансової підтримки державних інституцій, благодійних фондів та окремих меценатів в Україні й за кордоном. Проект розвивається як європейський фестиваль високого класу.

"Я мрію зробити фестиваль, який став би знаковим не тільки для Одеси, а й для всієї країни. За значущістю він міг би бути схожий на Зальцбурзький. Я хотів би, щоб уже дуже скоро ODESSA CLASSICS став головним фестивалем у Східній Європі", — каже Олексій Ботвінов.