"За цукерки" і для нащадків. Дмитро Наталуха і Галина Третьякова — про те, як пишуть законопроекти

депутати Верховної Ради

У першу десятку рейтингу найактивніших депутатів Верховної Ради потрапили народні обранці, які зареєстрували найбільшу кількість законопроектів, починаючи з першого дня роботи нового парламенту до березня 2020 року. Фокус поговорив з тими з них, чиї ініціативи частіше за інші ставали чинними законами, щоб вони самі оцінили свою роботу.

Робота за цукерки

рейтинг депутатів, найактивніші депутати ВР, Дмитро Наталуха
Народний депутат Дмитро Наталуха
Фото: УНІАН

Хто він: Дмитро Наталуха, фракція "Слуга народу", голова Комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку

Чому він: зареєстрував 202 законопроекти (77 ухвалені)

Ви один з рекордсменів за кількістю поданих законопроектів. Звідки така продуктивність?

- Тому що я працюю (сміється). Мені дуже пощастило з моїм комітетом — депутатами як з нашої фракції, так і з інших. Нам вдалося знайти конструктивний підхід одне до одного. У комітеті ми намагаємося займатися не політикою, а ефективною роботою. Нам у цьому допомагає секретаріат, якому ми щиро зобовʼязані всієї своєю роботою і результатом. Плюс, звичайно, моя команда помічників та аналітиків. Намагаємося допомагати одне одному, підставляти плече. Так процес і йде.

Які ваші ініціативи вважаєте найуспішнішими?

- Своїм флагманським законопроектом вважаю законопроект про локалізацію виробництва. Він уже пройшов друге читання в нашому комітеті, і ми подаємо його на розгляд у зал. Він важливий, тому що це буде перша спроба в історії незалежної України почати не на словах, а на ділі стимулювати національного виробника і підтримувати його. І потроху змінювати сировинну модель економіки на модель з доданою вартістю.

"Часом правильні законопроекти стають жертвами поспіху або слабкої комунікації"

Другий законопроект — про індустріальні парки. Якщо нам вдасться прийняти цей документ, думаю, зможемо говорити про початок реіндустріалізації країни, надання нашій промисловості і переробним галузям преференцій для початку економічного зростання.

І, звичайно, для мене дуже важливий закон про приватний космос. Ми його взяли ще в грудні 2019 року. Нарешті українські держкомпанії можуть адекватно взаємодіяти з приватним космічним сектором і заробляти на цьому гроші.

Щоб законодавчі ініціативи стали успішними, потрібно вміти чекати. Часом чудові і правильні законопроекти стають жертвами поспіху або слабкої комунікації. Тому краще грунтовно його прорекламувати серед колег або інших стейкхолдерів, витратити час на дискусії, розвіяти міфи, вибрати для цього правильний час і пленарний день, щоб не завалити в залі в спробі провести наскоком з аргументом: "Немає часу пояснювати, голосуй!"

Важливо
Трудоголіки Ради. Хто з депутатів написав більше законів

Наскільки кількість поданих законопроектів характеризує працездатність народного депутата?

- Я не вважаю, що чим більше депутат подав законопроектів, тим більше він ефективний. Потрібно дивитися, чи є реальні результати від тих проектів законів, які ухвалені. Якщо підтриманих ініціатив буде три-чотири за всю каденцію, але це будуть титанічні закони з критичним впливом на життя людей, бізнес, тоді можна говорити, що депутат не дарма займав місце в парламенті.

На вашу думку, щоб підготувати такі законопроекти, скільки депутату потрібно помічників?

- Я можу розповісти, яка в мене команда. У мене є два помічники, які займаються юридичною підготовкою. Вони готують концепції законопроектів, редагування, проводять консультації з бізнесом, постійно на звʼязку з профільними міністерствами. Є аналітик, який досліджує досвід інших країн, намагається побудувати моделі позитивного і негативного впливу положень законопроекту. Також зі мною працює фахівець з комунікацій, який намагається зрозуміти, як законодавчі ініціативи сприймуть суспільство, бізнес-гравці. Мені також допомагає мій особистий помічник. Ця команда-мінімум для того, щоб зайнятися розробкою законопроекту.

З такою невеликою командою ваші помічники, ймовірно, працюють цілодобово?

- Ні, вони не працюють цілодобово. Я своїх співробітників люблю. Тому намагаюся для всіх створити комфортні умови. Вони віддаються своїй роботі, пʼють багато енергетичних напоїв, кави (сміється). А я їх час від часу підгодовую цукерками, щоб підвищити рівень інсуліну.

Законопроекти для нащадків

рейтинг депутатів, найактивніші депутати ВР, Галина Третьякова
Народний депутат Галина Третьякова

Хто вона: Галина Третьякова, фракція "Слуга народу", голова Комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів

Чому вона: зареєструвала 265 законопроектів (62 ухвалені)

Ви одна з рекордсменок за кількістю поданих законопроектів. Звідки така продуктивність?

- Не у всіх законопроектах я є автором. Там, де вказана першою серед ініціаторів документа, проект мого авторства. У всіх інших я виступаю співавтором або приєднуюся до ідеології, яка звучить у тому чи іншому законопроекті.

Стосовно моїх проектів, то багато з них писалися не тільки за поточну каденцію — вони готувалися до мого приходу в парламент, коли я ще очолювала Інститут цивільних свобод.

Які ваші ініціативи вважаєте найуспішнішими?

- Усі законопроекти я ділю на дві великі групи — фундаментальні і точкові. Думаю, до точкових успішних проектів можна віднести закон про дистанційну і надомну роботу. До фундаментальних ініціатив відношу Трудовий кодекс, який не вдалося ухвалити і який вважаю неуспішним результатом. Тому хотілося б знову взятися за це питання.

"Багато моїх законопроектів писалися не тільки за поточну каденцію — вони готувалися до мого приходу в парламент"

Ще кілька блоків, які були в мене готові до приходу в Раду: законопроект про другий рівень пенсійного забезпечення, проект про прожитковий мінімум і про домогосподарство. Останній я зареєструю вже цього літа. Це буде великий фундаментальний документ, за яким буде система оподаткування домогосподарства, вихід з нього, його розподіл.

Ще в мене є серія законопроектів про легалізацію та декриміналізацію речей, які давно легалізовані у світі. Це сексуальні послуги, самогоноваріння, використання медичної марихуани, евтаназія. Якщо я бачу проблему і відчуваю, що в мене є пропозиції, як її можна вирішити, то починаю оформляти це в законопроект.

Наскільки кількість поданих законопроектів характеризує працездатність народного депутата?

- Кількісний показник не відображає якості, новизни. Кожен законопроект повинен щось приносити країні, людині, суспільству. Тому недостатньо лише великої кількості законодавчих ініціатив. Крім того, потрібно розуміти, яке навантаження ми покладаємо на платників податків.

Важливо
Навіщо "годувати" більше. Скільки депутатів потрібні у Верховній Раді — 450 або 300 і чому
Навіщо "годувати" більше. Скільки депутатів потрібні у Верховній Раді — 450 або 300 і чому

Також ефективність роботи полягає не тільки в тому, щоб внести проект закону, адже я розумію, що деякі мої ініціативи можуть і не прийняти, оскільки суспільство не завжди готове до цього.

Вас це засмучує?

- Ні. Вони в будь-якому випадку залишаться на сайті парламенту. Якщо вони не будуть прийняті цим скликанням, то, може, хтось пізніше зверне на них увагу. Я вважаю це еволюційною динамікою законотворчості.

Скільки помічників з вами готують законопроекти?

- Коли пишеться закон, то в цьому процесі бере участь величезна кількість людей, тому на фінішній стадії важко сказати, чиєю власністю він є. У мене "півтора" юриста — один на повній ставці, який працює 24/7, другого я іноді залучаю. Є ще помічниця, яка займається аналітичною роботою. Коли потрібно, я ще когось залучаю. Під кожен новий проект можуть бути залучені нові люди.