Депутати пишуть. Як серед тонн законотворчої макулатури знайти дійсно важливі проекти

Верховна Рада, депутати, законопроекти
Фото: Getty Images

Фокус проаналізував законотворчу роботу депутатів Верховної Ради.

Щоб оцінити ефективність роботи народних депутатів, потрібно врахувати безліч чинників: кількість і якість пропозицій парламентаріїв, їх професійний досвід, відвідуваність засідань, роботу з експертними групами і виборцями. Але навіть в такому випадку оцінка буде умовною. У рейтингу Фокуса головним показником ефективності депутатів-трудяг у Верховній Раді ми вибрали кількість зареєстрованих ініціатив і тих, які стали чинними законами. Разом з експертами ми розібрали, на що вказують обрані нами критерії та чим відрізняється нинішнє скликання парламенту від попередніх.

Штампувальники

У парламенті нинішнього скликання, як і раніше, зберігається проблема штучної законотворчості. Про це Фокусу каже голова Комітету виборців України (КВУ) Олексій Кошель. За його словами, деякі депутати свою ефективність нарощують кількісним шляхом, щотижня реєструючи у Верховній Раді по два-три законопроекти. Таких нардепів називають штампувальниками, для багатьох з яких нинішнє скликання ВР стало першим досвідом законотворчої діяльності.

За підрахунками експертів, в парламенті є 100 народних депутатів, які за минулий рік не вимовили жодного слова під час пленарних засідань

Часто вони виступають співавторами пропозицій колег по фракції, але щоб ознайомитися зі змістом усіх ініціатив, депутату треба працювати цілодобово: вникнути у зміст документа, прочитати аналіз Головного науково-експертного управління Верховної Ради, іноді — аналіз міністерств. На все це мало у кого вистачає часу, тому багато хто підписує пропозиції колег навіть не дивлячись. За такої причини при оцінці ефективності нардепів Кошель рекомендує виходити з того, чи прилучався парламентарій до роботи профільного комітету Верховної Ради, який і виносить питання в сесійний зал.

Штампувальниками законопроектів часто стають і депутати, які працюють не перший скликання. Деякі представники ОПЗЖ, "Європейської солідарності", "Батьківщини" можуть похвалитися великою кількістю зареєстрованих ініціатив, оскільки реєструють документи, над якими вже працювали у минулому скликанні, отримали професійну оцінку комітетів, але не пройшли через сесійний зал. Серед таких нардепів відрізняються подружжя і представники ОПЗЖ Юрій Солод та Наталія Королевська, які подали більше 200 ініціатив, а також лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко — у неї 171 ініціатива.

При цьому в опозиційних депутатів часто низький кількісний показник прийнятих законопроектів. За словами експертів, у нинішньому скликанні ВР монобільшість не звертає уваги на пропозиції опонентів. Щоб пропозиція останніх потрапила в зал, їх авторам доводиться пропонувати "слугам" стати співавторами.

Не все вимірюється кількістю

Критерії ефективності народних обранців розписані в Законі "Про статус народного депутата України". В першу чергу йдеться про законотворчу діяльність. Вона включає роботу депутатів у профільних комітетах та підкомітетах, реєстрацію документів, комунікацію з експертним середовищем.

"Мало тільки прописати ініціативу, її потрібно підкріпити позицією кінцевого споживача. Це один з показників ефективності нардепів", — зазначає у розмові з Фокусом Ольга Айвазовська, головуюча правління Громадянської мережі ОПОРА.

За її словами, є депутати, які працюють над однією темою, наприклад, місцевим самоврядуванням. Вони від початку і до кінця проводять консультації із зацікавленими сторонами, опрацьовують рішення на основі позицій сторін. У таких народних обранців кількісний показник законопроектів може бути невисокий, зате їх ефективність висока.

У парламенті нинішнього скликання, як і раніше, зберігається проблема штучної законотворчості

глава КВУ
Олексій Кошель

Серед депутатів Верховної Ради є ті, які майже не беруть участі у законотворчому процесі. У їх числі позафракційний Євген Яковенко: з початку своєї роботи і по березень 2020-го подав лише три законопроекти, жоден з яких не прийняли. Нардеп з групи "За майбутнє" Степан Івахів зареєстрував чотири законопроекти, з них один став чинним актом. А у його колег з ОПЗЖ Вадима Столара та Юлії Льовочкіної — по девʼять законопроектів, жоден з яких не став законом. У позафракційного нардепа Андрія Деркача, який потрапив під американські санкції, десять законопроектів — прийнятий один.

Важливим у роботі парламентарія є дисципліна — як часто вони присутні на засіданнях ВР, профільних комітетів, беруть участь в голосуваннях.

"У нас є унікуми, як Вадим Рабінович [ОПЗЖ], у якого високий показник участі в сесійних засіданнях, але разом з тим він не голосує", — говорить Олексій Кошель.

У числі головних прогульників 2020 року — половина нардепів депутатської групи "За майбутнє". З ними в топі представники ОПЗЖ і "Батьківщини". Найбільш дисциплінованими депутатами, за інформацією КВУ, були нардепи від ЄС і СН.

Мовчання депутатів

Ще один показник ефективності — виступ в Раді. За підрахунками експертів, в парламенті є 100 народних депутатів, які у минулому році не вимовили жодного слова під час пленарних засідань, включаючи фразу "Прошу передати слово іншому депутату", після якої теж зараховується виступ.

Серед "тихих" парламентаріїв — нардеп СН Євген Брагар, який радив пенсіонерці під час телеефіру продати собаку для оплати рахунків за газ, нардеп СН Жан Беленюк, якого зняли сплячим під час сесійних засідань, депутати від ОПЗЖ Віктор Медведчук, Сергій і Юлія Льовочкіна, Вадим Столар, Тарас Козак, Юрій Солод, позафракційний депутат Андрій Деркач. У фракціях ЄС і "Голос" депутатів, які не виступали протягом 2020 року, немає.

Важливий аспект, на який вказують експерти при оцінці ефективності роботи нардепів, — контрольна функція парламентаріїв. Народні обранці мають право звертатися з депутатськими запитами до кого завгодно. Чим старанніше вони користуються цим правом, тим вища їх ефективність.

Є ще робота з виборцями. Сюди входять реакції на листи, звернення, запити, зустрічі з громадянами.

"Депутат повинен комунікувати з виборцями, а його прийомна не повинна виконувати функцію охорони якогось закладу, структури або організації", — резюмує Ольга Айвазовська. Але бували випадки, коли народні обранці примудрялися жодного разу не зʼявитися у своїй приймальні за всю каденцію. З цієї причини, підкреслює експерт, депутатам нерідко доводиться нагадувати про їх прямі обовʼязки. Зокрема про дотримання етичних норм, адже деякі дозволяють собі бійки і нецензурну лайку навіть у парламенті, думаючи, що закони пишуться для всіх, крім них. Але така поведінка, за словами Айвазовської, наштовхує на думку, що самі депутати вважають свої ініціативи марними і низької якості. В іншому випадку вони б їх дотримувалися.

Про те, хто з нардепів написав більше законопроектів, можна дізнатися з рейтингу депутатів-трудоголіків, який склав Фокус.