Мінфін Марченко недофінансував 100 млрд грн. видатків - ЗМІ

Фото: УНІАН / Віктор Ковальчук
Related video

Незважаючи на постійні заяви про перевиконання планів надходження податків, головний провал Міністерства фінансів України – хронічне недофінансування видаткової частини бюджету. Грошей не вистачає навіть на армію та медицину. Причина — у неефективному плануванні та авантюризмі глави Мінфіну Сергія Марченка, повідомляють Українські новини.

Про це також написало інтернет-видання Апостроф.

Згідно з оперативною статистикою, за 10 місяців 2021 року недофінансування видаткової частини держбюджету становило 106,7 млрд гривень (-9,6% від бюджетного розпису на цей період). З них 75,7 млрд гривень недофінансовано за загальним фондом, 30,9 млрд гривень — за спеціальним.

Невиконання плану з витрат, що вимагають подальшого фінансування, за 10 місяців 2021 року становило 62,6 млрд гривень, з яких 25,2 млрд гривень – за захищеними статтями (соціальне забезпечення, оплата праці, медикаменти, продукти харчування, витрати на відрядження, оплата комунальних послуг тощо).

"Навіть за низкою основних статей видатків ключових напрямів кошти виділялися в неповному обсязі. Медицина — "мінус" 13,7 млрд гривень: за держгарантіями медобслуговування населення не профінансовано 7,9 млрд гривень, за окремими медичними заходами — 3,5 млрд гривень, а розвиток швидкої допомоги та технічної бази — на 2,3 млрд гривень. Армія — "мінус" 8 млрд. гривень: модернізація/ремонт озброєнь, військової техніки/устаткування — на 4,2 млрд гривень, забезпечення Збройних Сил — на 3,6 млрд гривень. Державний фонд регіонального розвитку — "мінус" 1 млрд гривень", — йдеться у матеріалі.

Також станом на 1 листопада 2021 року обсяг неоплачених зобов'язань (неоплачені рахунки) уряду склав 3,7 млрд гривень. "Як показує практика минулих років, особливо кінця 2020 року, Казначейство може просто не приймати платіжні доручення від розпорядників бюджетних коштів без пояснення причин. Непрямим підтвердженням цього є той факт, що в листопаді 2020 року сума неоплачених зобов'язань уряду різко збільшилася з 3,8 млрд гривень на початок листопада до 15 млрд гривень на кінець листопада 2020 року", — наголошується у тексті.

Також, за даними авторів, Мінфін регулярно "залазить до кишені" місцевих органів влади. "У березні – на 10,3 млрд гривень; у червні – на 12 млрд гривень; у липні – на 10 млрд гривень; у вересні – на 28,2 млрд гривень. За 9 місяців 2021 року бюджету не вистачало 51 млрд гривень. Причому це не тимчасові касові розриви, які гасяться щомісяця, а системне кредитування видаткової частини бюджету за рахунок коштів місцевих громад. Фактично це означає, що на 2 млрд доларів своїх грошей у Мінфіну не вистачає навіть попри регулярні заяви про перевиконання бюджету", — наголошується у тексті.

Дані про перевиконання бюджету за доходами — лише статистичні маніпуляції при плануванні бюджетних надходжень. Найяскравіший приклад стосується занижених баз нарахування ПДВ. Для прогнозу щодо цього податку Мінфін бере занижений показник зростання економіки.

"Заниження бази оподаткування на 500 млрд гривень призводить до заниження прогнозних обсягів надходжень від ПДВ на 100 млрд гривень на рік мінімум. Така "подушка безпеки" дозволяє зводити бюджет, не змінюючи поточну ситуацію. Можна продовжувати кришувати скрутки ПДВ і покривати контрабанду на митниці, а надходження до скарбниці нарощуватимуться "самі собою": зі зростанням інфляції та відновлення економіки", — сказано в тексті статті.

Щоб вийти з кризи, Мінфіну доведеться влаштувати "марафон розміщень" ОВДП. А їх привабливість можна підвищити лише за рахунок підвищення ставок. Бо після того, як Нацбанк згорнув антикризове фінансування банків, купувати українські папери, по суті, особливо нема кому.

"Ситуацію не врятує виділення МВФ кредитного траншу в листопаді-грудні, навіть якщо це станеться. Ні, якщо ми отримаємо 700 млн доларів, як розраховували в Офісі Президента, ні навіть за виділення 1,4 млрд доларів, як передбачали західні експерти (прогноз J.P. Morgan) Оскільки недобір за борговими зобов'язаннями для покриття дефіциту вже зараз набагато більший Розмови про те, що недобір позик — це економія для бюджету, не витримують критики: коли в країні недофінансуються навіть армія та медицина, і навіть при "віртуальному" перевиконанні доходів доводиться фактично "лізти до кишені" місцевих бюджетів — питання не в економії, а в ефективному управлінні залученими коштами. А з цим у Мінфіні, схоже, є великі проблеми", — резюмувало видання.