Обіграв "зірку" з РФ: 10-річний українець переміг на Чемпіонаті світу з шахів (фото)

чемпіон світу з рапіду, швидкі шахи, Албанія, чемпіонат світу, підготовка технічна та психологічна

Олексій Наконечний переміг у семи партіях 11 суперників, а чотири партії закінчив нічиєю. Перед останнім туром сталися перегони з учасником із Шотландії, але й тут Олексійко переміг. І вже після останнього туру стало зрозуміло, що він — переможець.

Олексій Наконечний із Трускавця Львівської області вийшов переможцем на чемпіонаті світу зі швидких шахів, обігравши 11 суперників і "зірку" шахового майбутнього Росії, який виступав у нейтральному статусі. Про це батько чемпіона Ігор Наконечний розповів 30 квітня в інтерв’ю виданню "Українська правда. Життя".

До такої тріумфальної перемоги на чемпіонаті світу зі швидких шахів (рапід) U10 в Албанії юний український шахіст готувався і технічно, і психологічно. І хоча Олексія разом із татом відмовляли від чемпіонату через участь спортсмена ворожої країни, сімейна команда вирішила виграти, і це було, на їхню думку, беззаперечно.

Батько Ігор Наконечний згадує, як говорили: там будуть росіяни, там під прапором ФІДЕ виступатиме нова "зірка" російських шахів у цій віковій категорії Роман Шогджиєв із Калмикії. Вони ж разом із Олексійком вирішили, що нехай "нейтральний" буде другим, а ось вони стануть першими.

"У цьому турнірі нам довелося зіграти з ворожою країною, а там проживає хлопчина, якому пророкують світове чемпіонство та якого називають найбільшим талантом сучасності в шахах серед молодих. Я знав, що рано чи пізно ми з ним зустрінемося", — підкреслює батько українського чемпіона.

Fullscreen
Fullscreen

Олексій Наконечний переміг у семи партіях 11 суперників, а чотири партії закінчив нічиєю. Перед останнім туром сталися перегони з учасником із Шотландії, але й тут Олексійко переміг. І вже після останнього туру стало зрозуміло, що юний шахіст із України — переможець.

"На чемпіонаті світу з рапіду Олексій чудово виступив. Був у стартовому списку 7-м за рейтингом і посів 1-е місце без поразок — це круто! Суперники серйозні, різний стиль гри. Там були чемпіони своїх країн", — розповідав тренер хлопчика Андрій Зазуляк.

Він зазначив, що, звісно, підготовка була досить серйозною: нові дебюти, аналіз гри суперників, пошук їхніх слабких місць. Але результат — безумовний. За словами тренера, зараз Олексій трохи перепочине, а потім знову повернеться до турнірів. Наприкінці травня він може зіграти на чемпіонаті в Кракові, а в кінці червня поїде на командний чемпіонат Європи в Грецію.

Шлях до успіху Олексія Наконечного

Хлопчик почав професійно займатися шахами нещодавно — у 2021 році. Талант помітив його батько, хоча до шахів не мав жодного стосунку — раніше працював артистом балету Львівської опери.

"Я побачив, що загальні групові заняття — це вже замало для Олексія. Йому потрібна серйозна підготовка. Почали роботу у 2021 році з одним тренером, дійшли до рівня другого розряду. Потім перейшли до іншого тренера. Основні успіхи відбулися вже з ним — минулого року Олексій став чемпіоном України", — згадує батько.

Fullscreen

Андрій Зазуляк, тренер із Кременчука, почав займатися з Олексієм у вересні 2022 року онлайн. Саме Зазуляк опікується технічною частиною підготовки Олексія: відпрацьовує з хлопцем мітельшпілі, ендшпілі, різні прийоми, грають італійську, іспанську партії, ферзевий гамбіт, навіть додали атаку торе. Батько відповідає за психологічну підготовку сина.

"Олексій уже має майже 2,5 тисячі очок у онлайн-шахах. Іноді він грає в шахи по 4-5 годин на день, а в "шкільні" дні намагається виділити хоча б годину-дві, щоб зіграти кілька партій", — розповідає батько.

Ігор Наконечний ділиться досвідом про те, що раніше шахісти самі визначали, наскільки вдалою була гра. Тепер усе це робить комп’ютер, водночас є можливість проаналізувати за допомогою гаджета гру, прорахувати точність ходів тощо.

Батько хлопчика наголошує, що шахи — це серйозний і виснажливий спорт. Дорослі турніри — це змагання з призовими фондами в сотні тисяч доларів. Однак останнім часом і дитячі турніри стали надскладними — "стеля" здібностей дуже підвищилася.

"Якщо хтось вважає, що діточки грають слабо, то повірте мені, вони часто грають сильніше, ніж дорослі. Діти мають свіжі знання та нічого зайвого в голові, крім самої гри. У них дуже високий рівень", — каже Ігор.

Він ділиться своїми планами щодо майбутнього хлопчика, проте додає, що всі поїздки на чемпіонати відбуваються власним коштом. Єдина поїздка, яку оплатила Львівська обласна шахова федерація, згадує батько чемпіона, — це була Словенія. Тож, на думку Ігоря, держава все ж таки має більше цікавитися своїми молодими талантами.

"У Трускавці взагалі немає турнірів із шахів. Ми їдемо до Львова на турніри open, де грають усі. Дякую Львівській шаховій академії, яка організовує величезну кількість турнірів у місті. Але коли ти дворазовий чемпіон України та чемпіон світу, хочеться, аби хтось звернув на це увагу", — підсумовує батько Олексія Наконечного.