До Марса і назад: наукові дослідження та відкриття, які можуть підірвати світ науки у 2021 році

ракета, космос, польоти в космос, марс
Фото: Getty Images | Старт ракети на Марс

Цього року вчені збираються знову запустити Великий адронний колайдер, замінити телескоп Хаббл новим, куди більш потужним пристроєм, дізнатися більше про темну матерію — а ще відправити відразу кілька місій на Марс.

Related video

Колайдер знову в справі

колайдер, великий адронний колайдер, бак, бозон Хіггса Fullscreen
Великий адронний колайдер

Великий адронний колайдер (ВАК) знову запрацює на початку 2021 року, його робота була припинена в грудні 2018-го. За цей час на об'єкті проводилися великі роботи з модернізації та ремонту.

Найвагомішим відкриттям, зробленим за допомогою ВАК, стало виявлення бозона Хіггса у 2012 році — це елементарна частинка, яка була передбачена теоретично ще в 1964 році.

Бозон Хіггса також називають частинкою Бога. Таку назву дав частці американський фізик Леон Ледерман. Він пояснив, що придумав цю назву з огляду на важливість частки для сучасної фізики, її принципового значення для розуміння структури матерії і з огляду на її невловимості.

Вчені вважають, що після модернізації ВАК зможе виявляти надзвичайно рідкісні явища і підвищить точність вимірювань самих маленьких частинок.

Підглядаємо за Всесвітом

Космічний телескоп Джеймса Вебба

телескоп Джеймса Вебба, космос, космічний телескоп Fullscreen
Космічний телескоп

Ракета-носій з космічним телескопом імені Джеймса Вебба повинна стартувати з космодрому у Франції 31 жовтня 2021 року.

Очікується, що новий телескоп завдяки конструкції своїх дзеркал буде потужнішим телескопа Hubble і врешті-решт замінить його.

Дзеркало телескопа Джеймса Вебба складається з 18 шестикутних сегментів, має діаметр 6,5 м і площу 25 кв м, що в шість разів перевершує розміри дзеркала Hubble. Маса дзеркала становить 705 кг.

Основне завдання телескопа — дослідження космосу з використанням інфрачервоної частини спектру, завдяки чому він зможе розглядати більш холодні і старі об'єкти. Сюди входить виявлення світла перших зірок і галактик, сформованих незабаром після Великого вибуху, вивчення розвитку галактик, зірок, планетарних систем і походження життя. Також телескоп може допомогти відповісти на питання, яким був Всесвіт після Великого вибуху.

Інфрачервоні інструменти телескопа дозволять вивчити водні світи Сонячної системи — супутника Юпітера Європи і супутника Сатурна Енцелада. Наприклад, інструмент телескопа NIRCam дозволить зробити зображення Європи у високій роздільній здатності, а на Енцеладі проведуть аналіз молекулярного складу гейзерів.

Обсерваторія імені Віри Рубін

обсерваторія, Віра Рубін, космос, дослідження космосу, темна матерія, темна енергія, карта Чумацького шляху Fullscreen
Обсерваторія ім. віри Рубін

Наземна обсерваторія імені Віри Рубін, яка будується в Чилі, побачить перший зоряний світ до кінця 2021 року. Архітектура оптичного телескопа з 8-метровим дзеркалом унікальна, так як може забезпечити рекордно широкий огляд неба.

У зв'язку з цим вчені очікують, що за допомогою обсерваторії зможуть знайти ознаки невловимою темної матерії і темної енергії. Також з'явиться можливість скласти карту малих тіл Сонячної системи, зокрема навколоземних астероїдів і об'єктів пояса Койпера.

Крім цього, обсерваторія зможе виявляти спалахи наднових зірок і створити карту Чумацького Шляху.

Марсіанська гонка

США

марс, планета марс, марсохід, космос, США, марсіанська місія Fullscreen
Американський марсохід називається Perseverance — "Наполегливість"

Місія NASA Mars-2020 Rover Mission в 2021 році повинна доставити на поверхню Марсу новий марсохід і вертолітний дрон. Вони успішно запущені з Землі 30 липня 2020 року. Апарати повинні приземлитися на поверхню Червоної планети в районі кратера Єзеро 18 лютого 2021 року.

Марсохід Perseverance ("Наполегливість"), назву якого вибирали школярі, займеться астробіологічними дослідженнями давнього середовища, поверхні планети, геологічних процесів і пошуком слідів життя. Також в завдання марсохода увійдуть збір зразків ґрунту і повернення їх на Землю.

Основна мета місії Mars-2020 — пошук ознак того, що Марс міг бути придатним для життя в минулому. Сюди входить дослідження планети на предмет слідів давнього життя і води.

Компанію новому марсоходу складе перший марсіанський вертоліт Ingenuity, який представляє собою роботизований дрон. Він виконуватиме роль "штурмана" для марсохода, плануючи маршрути і створюючи карти місцевості.

Міні-вертоліт поки закріплений під днищем марсохода. Кожен з польотів дрона займе не більше трьох хвилин, висота польотів складе від 3 м до 10 м, а максимальна дистанція — 600 м.

Також марсохід вперше в історії запише аудіо входу апарату в атмосферу Марсу і приземлення. Вчені сподіваються почути звуки вітру та інших погодних явищ, а також побачити їх на відео.

ОАЕ

марс, планета марс, марсохід, космос, ОАЕ, марсіанська місія Fullscreen
Це буде перша місія на Марс, відправлена з арабської країни

Марсіанська місія Об'єднаних Арабських Еміратів Emirates Mars Mission (EMM) відправила на Червону планету космічний апарат, який повинен досягти мети 9 лютого 2021 року.

ЕММ — це перша міжпланетна місія арабської країни. Зонд Al-Amal, який досягне Марса в лютому, не стане спускатися на його поверхню, на відміну від інших апаратів. Замість цього він буде обертатися навколо Червоної планети протягом всього марсіанського року, або 687 земних днів.

Мета місії полягає в тому, щоб надати вичерпну картину динаміки погоди в атмосфері планети Марс. Зонд ОАЕ — частина набагато більшої мети: побудувати людське поселення на Марсі протягом наступних 100 років.

Китай

марс, планета марс, марсохід, космос, китай, китайська ракета, китайський марсохід Fullscreen
Китай освоює Марс

У липні 2020 року Китай запустив свій перший марсохід Tianwen-1, який повинен досягти Марса в лютому 2021 року. Шестиколісний робот запущений на китайській ракеті-носії важкого класу "Чанчжен-5".

Незважаючи на те що на орбіту Червоної планети апарат вийде в лютому 2021 року на саму поверхню марсохід спуститься лише в квітні 2021 року. Очікується, що Tianwen-1 буде літати над Марсом ще протягом двох-трьох місяців.

Такий маневр дозволить інженерам оцінити атмосферні умови на Марсі, перш ніж почати небезпечний спуск. Подібна стратегія приземлення вже використовувалася NASA в програмі "Вікінг" в 1970-х роках.

Посадка запланована в районі марсіанської рівнини "Утопія" в північній півкулі Марсу, туди ж приземлялися американці. До речі, китайський марсохід за конструкцією дуже схожий на легендарні американські моделі Spirit і Opportunity 2000-х років. Він важить близько 240 кг і живиться від складних сонячних батарей.

Марсохід оснащений відеокамерами, маніпуляторами і датчиками, які допоможуть з'ясувати склад марсіанських гірських порід. Але основною метою буде пошук водяного льоду на планеті.

Зовсім недавно Tianwen-1 відправив на Землю своє селфі, зроблене дорогою до Марсу. Для того щоб зробити знімок, Tianwen-1 довелося в буквальному сенсі викинути крихітну ширококутну камеру. Відлітаючи, камера знімала кожну секунду, а потім передала знімки назад на космічний апарат, який відправив їх на Землю.