Людство не зможе перетворити Землю на Венеру, змінивши клімат на планеті, — вчені

Венера, Земля, парниковий ефект, зміна клімату
Фото: ISS

Кліматологи вважають, що зростання викидів вуглецю не в змозі запустити безконтрольний парниковий ефект.

Вчені вважають, що зростання викидів вуглецю, вироблених людством, не зможе перетворити Землю на Венеру, яка непридатна для будь-якої форми життя. Про це повідомляє Conversation.

Коли сонячне світло потрапляє в атмосферу Землі, частина його відбивається назад у космос хмарами, частина яскравими поверхнями (лід і сніг), а ще частина поглинається сушею та океанами.

Щоб підтримувати баланс, Земля випромінює енергію назад у космос у вигляді інфрачервоного або довгохвильового випромінювання. Деяке довгохвильове випромінювання поглинається атмосферою за допомогою газів, які вловлюють тепло, такими як вуглекислий газ.

Цей процес називається парниковим ефектом.

За останні 250 років концентрація вуглекислого газу істотно збільшилася, що призвело до зростання середньої температури на поверхні Землі.

Одним із важливих наслідків зростання вуглекислого газу в атмосфері є те, що в міру нагрівання атмосфери, у ній стає більше водяної пари. Оскільки власне водяна пара є парниковим газом, його зростання може створювати підсилювальний ефект.

Як правило, у міру підвищення температури на поверхні Земля випромінює в космос більше інфрачервоного випромінювання, щоб підтримувати баланс. Але в цього процесу є своя межа.

Якщо атмосфера повністю насичується водяною парою, поверхня Землі та нижні шари атмосфери нагріваються, і подальше збільшення випромінювання в космос стає неможливим.

Це називається "безконтрольним парниковим ефектом", який означає, що Земля перетвориться на розпечене пекло і більше не зможе охолодитися.

Як відомо, через мільярди років Сонце стане яскравішим, перетворившись на червоного карлика. У міру збільшення яскравості Сонця Земля стане більш гарячою, а її океани випаруються. Гаряча атмосфера зробить Землю такою ж непридатною для життя, як і сьогоднішня Венера.

Але чи може людство створити таку ж ситуацію в більш короткі терміни за рахунок тривалих викидів вуглекислого газу? Хороші новини в тому, що поки ми в безпеці.

Попередні дослідження показали, що через відмінності у властивостях водяної пари і вуглекислого газу, зростання останнього в атмосфері, імовірно, недостатній для безконтрольного парникового ефекту.

Наразі вміст двоокису вуглецю в атмосфері становить приблизно 416 частин на мільйон (ppm), що вище на 280 ppm з моменту початку першої промислової революції.

З геологічної точки зору, це дуже велике зростання, яке сталося за досить короткий період часу. Проте, викиди вуглекислого газу людиною вважаються недостатніми, щоб викликати безконтрольний парниковий ефект, враховуючи запаси викопного палива.

Земля захищена від такого сценарію як мінімум ще на 1,5 млрд років.

Але моделі, які використовуються вченими для прогнозування клімату, засновані на даних із минулого. Тому важко передбачити, як різні частини кліматичної системи працюватимуть за сценаріями з надзвичайно високими викидами парникових газів.

Наприклад, хмари можуть як відбивати сонячне світло назад у космос, так і вловлювати тепло, що випромінюється Землею. У світі глобального потепління вчені до цих пір не знають, яку роль гратимуть хмари.

Незважаючи на те, що Землі поки не загрожує безконтрольний парниковий ефект, підвищення глобальної температури на кілька градусів може обернутися непоправними втратами.

Підвищення рівня моря, збільшення частоти та інтенсивності екстремальних погодних явищ, загроза видів та екосистем, які зникають, — це лише деякі ризики, які несе глобальне потепління.

Гарні ж новини — нам (ймовірно) не потрібно турбуватися про те, що Земля найближчим часом стане схожою на свою сусідку Венеру.