Розширення Всесвіту може прискорювати темна матерія, що володіє магнетизмом

темна матерія, темна енергія, Всесвіт
Фото: E R Fuller/National Science Foundation

За словами вчених, у такому випадку наявність "темної енергії" не потрібна, щоб пояснити природу явища.

Розширення Всесвіту прискорюється, але вчені не можуть зрозуміти, чому. Кращі сучасні моделі приписують цю рушійну силу "темній енергії", яка може навіть не існувати. Про це повідомляє New Atlas.

Нове дослідження показало, що якщо темна матерія володіє деякими незвичайними магнітними властивостями, то це зможе пояснити розширення, яке ми спостерігаємо.

Загальноприйнята модель космології ділить вміст Всесвіту на три основні частини. Звичайна матерія, яку ми бачимо, торкаємося і взаємодіємо з нею, становить всього майже 5% від всього іншого.

Найбільша частина припадає на вищезгадану темну енергію, яка становить 68% Всесвіту. Саме ця сила нестиме відповідальність за розширення Всесвіту, яке прискорюється.

Решта 27% припадають на темну матерію — речовина, яка утримує галактики та скупчення разом сильним гравітаційним впливом. Але темна матерія не вплине зі світлом, тому прямі спостереження за нею неможливі.

У певному сенсі, темна матерія і темна енергія є концепціями-наповнювачами, щоб залатати дірки в розумінні космології. Але що, якщо вченим знадобиться всього одна "заглушка", а не дві?

У новому дослідженні вчені з Копенгагенського університету з'ясували, що може бути лише одна темна матерія відповідальна за всі процеси.

"Ми мало що знаємо про темну матерію, крім того, що це важка і повільна частка. Тому ми задалися питанням, а що якби темна матерія мала якусь властивість, аналогічну магнетизмові? Ми знаємо, що під час руху нормальні частинки створюють магнетизм. У цей же час, магнітам властиво як притягати, так і відштовхувати інші магніти. Можливо, саме це й відбувається у Всесвіті", — говорить провідний автор дослідження Стін Гарлей Гансен.

Команда розробила нову модель, яка враховувала такі відомі величини, як гравітація і швидкість розширення, але ігнорувала "космологічну постійну", яка визначає прискорення цього розширення. Замість цього автори наділили частинки темної матерії додатковою силою, пропорційною квадрату їх швидкості, що зробило їх схожими на магнетизм.

Цікаво те, що в цій новій моделі Всесвіт розширювався точно так само, як і реальна. Відштовхувальної магнітної сили темної матерії було достатньо, щоб прискорити розширення Всесвіту.

Звичайно, одне лише дослідження не спростовує ні існування темної енергії, ні того, що темна матерія може мати магнетизм. Але це цікава ідея, і вона вимагає подальшого вивчення з використанням більш докладних моделей.

"Чесно кажучи, наше відкриття може бути просто збігом. Але якщо це не так, то отримані результати — неймовірні. Це змінило б наше розуміння складу Всесвіту і причин його розширення", — заявив Гансен.