Вчені створили робота-ящірку, щоб краще дослідити Марс (відео)

робот може виконувати ті ж функції, що і справжня ящірка
Фото: University of the Sunshine Coast, Australia

Пристрій уміє повзати по вертикальних поверхнях і буде застосовуватися у тих випадках, де колісні або гусеничні апарати неефективні.

Команда вчених з Університету Сонячного узбережжя (Австралія) розробила робота, натхненного ящіркою. Апарат імітує рухи плазуна і міг би використовуватися у тих місцях, де роботи з колісними і гусеничними ходовими конструкціями не справлялися б з поставленими завданнями. Інженери вважають, що робоящірці місце на Марсі та на інших планетах зі складним рельєфом.

Про це повідомляє видання techxplore.com.

Австралійський робот вміє повзати по вертикальних поверхнях. Але перш ніж він цього навчився, дослідникам довелося витратити чимало часу, щоб зрозуміти, як саме пересуваються азіатські будинкові гекони і водяні ящірки. Зібравши та проаналізувавши дані, отримані під час спостереження за тваринами, вчені використовували їх під час налаштування оптимальної конфігурації ніг робота. У підсумку, апарат отримав чотири ноги і 10 сервоприводів, за рахунок яких можливий рух.

Робоящірка в дії

Конструкція робота така, що його ноги і "хребет" управляються незалежно один від одного. Саме такий підхід в управлінні і забезпечує потрібну гнучкість, швидкість та ефективність. Як ми вже згадували вище, управління здійснюється за допомогою 10-ти сервомоторів, 2 з яких відповідають за рухи "хребта", 4 — за функціонування плечей, 4 піднімають ступні. Хвіст при цьому залишається нерухомим. Він є додатковою точкою опори при русі вгору. Також робот оснащений лазерним далекоміром для фіксації подоланої відстані та швидкості руху. А щоб робогекон міг орієнтуватися у просторі, йому встановили гіроскоп. За керування і збір даних відповідає плата Arduino micro з мікроконтролером Atmega168P-AU.

Продемонстрована модель — це вже четверта за рахунком випробувана версія, і найвдаліша. Вага робота становить 330 г, розміри — 280 × 180x65 мм.

робот, робототехніка, тварини
Робот перейняв принципи руху реальних ящірок
Фото: University of the Sunshine Coast

Вчені з Університету Сонячного узбережжя — далеко не перші, хто використовував принципи функціонування живих організмів для створення роботів. Такий підхід у робототехніці називається біоміметика, і працює він в обидві сторони — дослідники можуть вдосконалити пристрої, почерпнув ідеї від матінки-природи і, водночас, детальніше вивчити живі організми, щоб краще зрозуміти як вони влаштовані.

ящірка, робот
Ящірці під силу подолати будь-який рельєф, і роботу — теж

Раніше ми повідомляли про те, що американські вчені створили новий тип роботів — без чіпа і без акумулятора. Американські вчені з Пенсільванського університету недавно протестували робота, у якого немає ні процесора, ні акумулятора, але, тим не менше, він здатний пересуватися і не хаотично, а слідуючи заданому маршруту.