Всесвітній потоп. Потепління на 4 градуси знищить третину шельфових льодовиків Антарктиди

шельфовий льодовик, Антарктида, глобальне потепління, зміна клімату
Фото: NASA

Дослідники говорять, що за умов такого сценарію в океан потрапить "неймовірна кількість води".

Вчені вважають, що більше третини величезних плавучих льодовиків, які оточують Антарктиду, можуть обрушитися, якщо глобальна температура підніметься на 4 градуси вище доіндустріального рівня. Про це повідомляє The Guardian.

Дослідники з Університету Редінга припускають, що потепління на 4 градуси поставить під удар 34% площі всіх шельфових льодовиків Антарктики, що становлять майже півмільйон квадратних кілометрів.

Шельфові льодовики — це плавучі льодовики, які частково з'єднуються із сушею. Більшість із шельфових льодовиків знаходиться навколо берегів Антарктиди.

"Шельфові льодовики є важливими буферами, перешкоджаючи вільному руху льодовиків в океан. Коли вони руйнуються, це схоже на те, як із пляшки дістають гігантський корок, і виливається неймовірна кількість води в океан", — говорить наукова співробітниця кафедри метеорології Університету Редінга Елла Гілберт.

"Ми знаємо, що коли тала вода накопичується на поверхні шельфових льодовиків, це призводить до їх різкого руйнування. Попередні дослідження дали нам ширшу картину з точки зору прогнозування скорочення антарктичного шельфового льодовика. Але в нашому новому дослідженні використовуються новітні методи моделювання, щоб уточнити деталі й отримати більш точні прогнози", — додає дослідниця.

Гілберт говорить, що робота команди підкреслила важливість обмеження зростання глобальної температури, як це зроблено в Паризькому кліматичному угоді. Документ намагається закласти основу для запобігання зростанню глобальних температур більш ніж на 2°C порівняно з доіндустріальними рівнями.

У рамках свого дослідження вчені також з'ясували, що шельфовий льодовик "Ларсен C" більше за інших піддається ризику в міру зростання температури. У список також увійшли такі шельфові льодовики, як Шеклтона, Пайн-Айленд і Вілкінса.

"Якщо температура продовжуватиме зростати нинішніми темпами, ми можемо втратити більше антарктичних шельфових льодовиків у найближче десятиліття. Обмеження зростання температур піде на користь не тільки Антарктиді, збереження шельфових льодовиків означає менший підйом рівня світового океану, що добре для нас усіх", — підсумувала Гілберт.