Надмасивні крихти. Вчені знайшли десятки ультракомпактних карликових галактик

галактики, зірки, космос
Фото: Saifollahi et al., 2021.

За словами дослідників, дуже компактні та масивні галактики розташовуються в скупченні Форнакса.

Вчені знайшли 44 нові ультракомпактні карликові галактики (UCD). Знайдені об'єкти, швидше за все, належать скупченню Форнакса. Про це повідомляє Phys.org.

Відкриття зробили астрономи з Гронінгенского університету в Нідерландах та інших країн світу.

UCD — це дуже компактні галактики з великою зоряною популяцією, що враховує майже 100 млн зірок. Ці надмасивні зоряні системи можуть дати важливу інформацію про формування та еволюцію галактик у Всесвіті.

Скупчення Форнакс, розташоване приблизно в 65 млн світлових років від Землі, є другим за величиною скупченням галактик поблизу. Завдяки своєму розташуванню, це цінне джерело про скупчення галактик у цілому. Попередні спостереження за кластером Форнакс знайшли в цілому 61 ультракомпактну карликову галактику.

Тепер же група астрономів на чолі з Теймуром Сайфоллахі з Університету Гронінгена заявляє, що були знайдені десятки нових UCD, які також пов'язані зі скупченням Форнакс. Шляхом аналізу даних Fornax Deep Survey (FDS), Vista Hemisphere Survey (VHS) та архівних наборів даних від телескопа VISTA, вчені відшукали 44 потенційних кандидатів на UCD на околицях цього кластеру.

"За допомогою глибоких оптичних зображень Fornax Deep Survey в поєднанні з даними в ближньому інфрачервоному діапазоні ми повторно відвідали скупчення Форнакс і вперше систематично шукали кандидатів в UCD", — зазначають автори дослідження.

Спочатку, команда відібрала 220 кандидатів UCD, після чого скоротила список до 44 об'єктів. Останні мають найвищу ймовірність дійсно виявитися ультракомпактними карликовими галактиками. Зазначається, що майже всі недавно виявлені кандидати в UCD розташовані за межами ядра скупчення Форнакс (більше 1 170 світлових років від центру скупчення).