Народилося з удару блискавки: учені запропонували інший сценарій зародження життя на Землі

блискавка, життя, Земля, зародження життя
Фото: rauschenberger/Pixaby

Дослідники вважають, що саме блискавки допомогли вивільнити фосфор — необхідний інгредієнт для життя.

Одна найголовніша загадка науки полягає в тому, як суміш елементів пройшла правильні хімічні реакції, щоб запалити іскорку життя на Землі. Учені вважають, що це могла зробити блискавка. Про це повідомляє Space.com.

Дослідники вважають, що протягом мільярда років блискавки могли б "розблокувати" фосфор — біомолекулу, яка є невід'ємною частиною життя на планеті.

"Ця робота допомагає нам зрозуміти, як життя могло утворитися на Землі і на інших планетах, схожих на нашу", — говорить провідний автор дослідження з Єльського університету Бенджамін Гесс.

Фосфор — необхідний інгредієнт для життя, яким ми його знаємо на Землі. Однак мільярди років тому фосфор був всередині нерозчинних мінералів, що робило його практично недоступним. Цей момент не дає спокою вченим уже протягом багатьох років, досі точно невідомо, як фосфор міг перейти в більш придатну для створення життя форму.

Деякі вважають, що фосфор міг з'явитися з рідкісного мінералу шрейберзіта, який часто зустрічається в метеоритах. Він розчинний у воді, тому фосфор з мінералу міг легко розчинитися і вступити в хімічну реакцію.

У цей же час інші дослідники виявили, що 3,5-4,5 млн років тому, коли життя зародилося на Землі, не було достатньої кількості метеоритів, що падали.

У новій роботі Гесс та його колеги припустили, що фосфор на Землі міг з'явитися з шрейберзіту в результаті ударів блискавок. Такий сценарій здається більш ймовірним, ніж падіння метеоритів, оскільки річна кількість блискавок була б відносно постійною.

"Це робить удари блискавок важливою віхою в зародженні життя на планеті", — зазначає Гесс.

Команда використовувала комп'ютерне моделювання, щоб з'ясувати, скільки спалахів блискавок було, коли на планеті зародилося життя. Учені виявили, що щорічно відбувалося від 1 до 5 млрд ударів блискавок. З них від 100 млн до 1 млрд ударів блискавок досягали б поверхні щороку. Для порівняння, наразі на Землі відбувається близько 560 млн ударів блискавок на рік.

Згідно з оцінками, на це знадобиться від 0,1 до 1 квінтильйону спалахів блискавок за мільярд років. Гесс та його команда вважають, що за такої кількості ударів, цілком ймовірно, що блискавка могла створити шрейберзіт. Таким чином блискавки могли створити достатню кількість доступного фосфору, щоб на Землі зародилося життя.