Полювання на прибульців. Вчені радять почати пошуки позаземних артефактів на Місяці

Місяць, інопланетяни, позаземне життя, артефакти
Фото: ISS

Дослідники вважають, що пошук позаземних артефактів у Сонячній системі ефективніший, ніж біосигнатура в чужих галактиках.

Нове дослідження показало, що пошуки інопланетних артефактів можуть початися з Місяця та інших космічних тіл поблизу Землі. Про це повідомляє Space.com.

Рівняння Дрейка — формула, призначена для визначення числа позаземних цивілізацій у Галактиці, з якими у людства є шанс вступити в контакт. Рівняння обчислює кількість інопланетних цивілізацій шляхом аналізу декількох змінних, таких як швидкість утворення зірок, які підходять для розвитку розумного життя, кількість планет у зоряній системі та їх місце розташування.

Нині майже всі дослідження проекту з пошуку позаземного життя SETI сканують небо у пошуках радіо- або світлових сигналів. Однак з роками деякі вчені припустили, що найкращим способом було б шукати не радіосигнали, а повідомлення у пляшках — SETA (артефакти позаземних цивілізацій).

Наприклад, вчені вважають, що трансляція сигналів у космос дорога і неефективна. Замість цього дослідники підрахували, що відправка повідомлення на шматку матерії зажадає приблизно трильйонну частину енергії, ніж трансляція сигналів.

Інша проблема з SETI полягає у тому, що позаземні цивілізації можуть бути давно мертві на той час, коли астрономи на Землі виявлять сигнал. Водночас, позаземні артефакти можуть надати нам можливість безпосередньо дізнатися про інопланетні цивілізації, особливо якщо ці артефакти оснащені штучним інтелектом, говорить автор дослідження, фізик Джеймс Бенфорд.

У своєму дослідженні Бенфорд розробив іншу версію рівняння Дрейка для пошуку артефактів. У новій формулі особлива увага приділяється тому, що він називає "бродягами" — прихованими і, ймовірно, роботизованими позаземними зондами. Незважаючи на те, що цивілізації, що запустили "бродяг" можуть бути мертві, самі пристрої все ще можуть бути досить працездатними.

"Ключова відмінність між стратегією SETA і традиційними підходами SETI полягає у тому, що перша передбачає активний пошук свідоцтв замість пасивних спостережень", — зазначає Бенфорд.

На його думку, позаземні цивілізації, що пройшли близько Сонця, могли бути особливо зацікавленими у запуску зондів у Сонячній системі. Бенфорд зазначає, що приблизно дві зірки проходять в межах 1 світлового року від Сонячної системи за мільйон років, і приблизно одна зірка проходить у межах 10 світлових років кожні 5 тис. років. Остання близька зустріч Сонячної системи сталася із зіркою Шольца, яка перебувала на відстані 0,82 світлових років від Сонця близько 70 000 років тому.

"У масштабі 10 тис. років на Землі близько двох зірок пройшли на відстані в межах 10 світлових років", — говорить Бенфорд.

Він також пропонує спочатку проаналізувати зображення Місяця щодо наявності позаземних зондів. Бенфорд підкреслює, що орбітальний апарат Lunar Reconnaissance Orbiter зробив близько 2 мільйонів фотографій Місяця з 2009 року з роздільністю приблизно до 0,3 метра.

"Ви можете побачити сліди Ніла Армстронга на Місяці на деяких фотографіях, але тільки деякі з цих зображення були проаналізовані. Нам потрібно використовувати програмне забезпечення ШІ для пошуку структур, ознак штучності", — підсумував учений.