Ось це штормить. Космічний апарат "Юнона" зробив зображення супер-бур на Юпітері (фото)

Юпітер, Юнона, бурі, планета, Сонячна система
Фото: Юнона

Міжпланетна станція NASA, яка досліджує Юпітер, вартістю 1,1 мільярда доларів зробила чергову партію вражаючих знімків.

"Юнона" завершила свій 33-й перійов (близький проліт) навколо планети-гіганта, і використовуючи мережу Deep Space NASA зв'язалася з Землею для передачі інформації, повідомляє Forbes.

На зображеннях з двомегапіксельної камери видимого світла "Юнони", яка робить знімки під час обертання, видно неймовірний шторм на Юпітері, а також дивовижні кольори його екваторіального поясу.

Тепер космічний апарат трохи змінить свій орбітальний шлях навколо Юпітера, щоб добре розглянути гігантський супутник Юпітера Ганімед у червні 2021 року.

Дані відправляються на Землю з "Юнони" після кожного прольоту у вигляді необробленої інформації. Але сортуванням даних, поліпшенням зображень, перш ніж вони будуть нанесені на карту займається група цивільних вчених. В їх число входять Кевін М. Гілл, Шон Доран і Джеральд Ейхштадт, Брайан Свіфт, Ріта Нажм, Навані Крішнан та інші.

"Юнона" має завершити свою місію під час свого 35-го і останнього перійову 30 липня 2021 року, після чого назавжди зануриться в надра газового гіганта.

Фото: Юнона

Але оскільки міжпланетна станція, що працює на сонячній енергії, все ще "в строю", продовження місії виявилося неминучим. І недавно апарату дали завдання, у межах другої місії, виконати близькі обльоти трьох найбільших супутників Юпітера.

Фото: Юнона

Це означає, що неминуче "смертельне занурення" "Юнони" відкладене на чотири роки, протягом яких вона облетить Юпітер ще 42 рази.

Новий розклад польотів "Юнони":

  • Обліт Ганімеда на відстані 1000 км — 7 червня 2021 р
  • Обліт Європи на відстані 320 км — 29 вересня 2022 р
  • Обліт Іо на відстані 1500 км — 30 грудень 2023 р і 3 лютого 2024 р
  • Кінець місії — вересень 2025 р

Нова місія космічного апарату відбудеться, коли по еліптичних орбітах планети "Юнона" зміститься далі на північ. При цьому станція наблизиться до полярного сяйва — бур, видимих у полярних регіонах Юпітера.

Результати, отримані в березні 2021 року за допомогою ультрафіолетового спектрографа "Юнони", вперше показали з орбіти, як ці полярні світанкові бурі насправді народжуються на нічній стороні газового гіганта, яку телескопи на Землі раніше не могли виявити.

"Спостереження за полярним сяйвом Юпітера з Землі не дозволяє вам заглядати за межі лімба, на нічну сторону полюсів Юпітера", — сказав Бертран Бонфонд, дослідник з Льєзького університету в Бельгії.

Фото: Юнона

Космічні апарати НАСА — "Вояджер", "Галілей" і "Кассіні" на шляху до Сатурну були набагато далі від планети і не пролітали над полюсами, а тому не могли надати таких даних.

"Ось чому дані "Юнони" справді змінюють правила гри, дозволяючи нам краще зрозуміти, що відбувається на нічній стороні, де зароджуються світанкові бурі", — сказав Бонфонд.

Також нещодавно стало відомо, що Юнона була свідком зіткнення астероїда або комети з Юпітером у квітні 2020 року.

Яскравий спалах — майже напевно метеорит, що падає на планету — на висоті 225 кілометрів тривав всього 17 мілісекунд, перш ніж розчинитися в атмосфері Юпітера.

Дані "Юнони", під час подорожі до Юпітера між 2011 і 2016 роками, як недавно з'ясувалося, допомогли вченим розгадати загадку "зодіакального світла" Сонячної системи. Дослідницькі датчики "Юнони" вловили космічний присмеркове світло, яке отримали сонячні панелі апарату на швидкості 16 000 км на годину.

Наступний 34 перійов "Юнони" буде супер-захопливим. Корекція курсу скоротить орбітальний період з 53 до 43 днів і апарат відправиться на близький проліт над Ганімедом — найбільшим супутником планети у Сонячній системі.