У дорозі 22 мільйони років. Астрономи вперше відстежили увесь шлях метеорита до Землі

астероїд, Веста, Ботсвана, метеорити
Фото: Handout

Вчені реконструювали подорож астероїда, що пролетів через Сонячну систему та вибухнув над Ботсваною.

Вперше вчені простежили шлях метеорита від початку шляху — у цьому випадку Вести, одного з найбільших небесних тіл у поясі астероїдів, який обертається навколо Сонця між Юпітером і Марсом, повідомляє The Guardian.

Шеститонний астероїд врізався в атмосферу Землі на швидкості майже 60 тисяч кілометрів на годину в червні 2018 року і розпався над Національним парком Калахарі, створивши вогненну кулю, майже таку ж яскраву, як сонце. Негайні пошуки передбачуваного місця приземлення виявили невеликий метеорит, який отримав назву Мотопила Пан.

Дослідники НАСА відстежували небезпечний об'єкт, коли він перебував на тій же відстані, що й Місяць, за допомогою телескопів в Арізоні та на Гаваях. Після зіткнення вони попросили астрономів в Австралії перевірити зображення з телескопа SkyMapper у Новому Південному Уельсі, який використовувався для вивчення чорних дір і подібних об'єктів, на випадок, якщо він теж запам'ятав траєкторію польоту астероїда. На превеликий подив дослідників, так воно і було.

"Ми б не помітили цей об'єкт, якби не підказка американських вчених, і він міг би впасти недалеко від нашого будинку", — сказав Крістіан Вольф, астроном з Австралійського національного університету. "Звичайно, це Калахарі, і я ніколи там не був, але, коли ваша повсякденна робота враховує орієнтування по ланцюжку чорних дір із середнім розміром кроку 1 мільярд світлових років між відправними точками, то Калахарі здається жахливо схожою за розміром на вашу клавіатуру".

Знімки астероїда під назвою 2018LA, зроблені трьома телескопами, розташованими далеко один від одного на поверхні Землі, дозволили астрономам відновити траєкторію метеорита та визначити його походження. Слід привів до Вести, астероїда шириною 480 км, який іноді можна побачити без телескопа.

Озброївшись гарним уявленням про траєкторію астероїда, вчені змогли уточнити місце його приземлення в Національному парку. Була організована експедиція, під час якої було знайдено більше 20 інших метеоритів, розкиданих на 5-кілометровій ділянці землі.

Мінералогічний аналіз фрагментів дозволяє припустити, що частина гірської породи, яка стала 2018LA, спочатку перебувала глибоко під поверхнею Вести, але була викинута в космос під час удару, який залишив кратер на астероїді майже 22 мільйони років тому.

Викинутий космічний камінь "бродив" Сонячною системою, його поверхня піддавалася впливу космічних променів, поки він не потрапив у гравітаційні рукави Землі та не впав на планету.

Лабораторні випробування показали, що найстарішим елементам всередині виявлених метеоритів 4,56 мільярдів років. Саме тоді Сонячна система все ще формувалася із супер-гарячого диску міжзоряного газу та пилу.

"Це дійсно захопливе дослідження", — сказала Ешлі Кінг, планетологиня з Музею природної історії, яка не брала участі в роботі. "Це тільки другий раз, коли в космосі знаходять гірську породу, перш ніж вона увійде в атмосферу Землі і в кінцевому підсумку, виявиться метеоритом на землі".

Він сказав, що витягнуті породи являють собою суміш типів вулканічних метеоритів, відомих як HED, це абревіатура від назви говардітів, евкрітів і діогенітів, які довгий час вважалися фрагментами астероїда Веста. Кілька років тому астероїд відвідала місія НАСА "Dawn".

"Оскільки вчені відстежували скелю з космосу аж до місця падіння, вони змогли розрахувати дуже точну орбіту, яка узгоджується з джерелом поблизу Вести, забезпечуючи один із кращих зв'язків, які в нас є між астероїдом і метеоритами", — сказав Кінг. "Знання про походження метеоритів дають нам розуміння того, як вони утворилися, і дійсно важливі для розуміння історії нашої Сонячної системи".