Більше, ніж можна уявити. Учені з'ясували, як довго триває день на Венері

Венера, планета, добу, день, Сонячна система
Фото: sound

Дослідники відкрили невідомі раніше особливості планети за допомогою радіотелескопу в пустелі Мохаве.

Незважаючи на те, що Венера розташована по сусідству із Землею, люди поки мало що знають про неї. Непрозорий покрив з хмар приховує суворий пейзаж, йдуть кислотні дощі за температури плавлення свинцю, пише Phys.org.

Тепер нові спостереження відкривають завісу над деякими з найбільш основних особливостей Венери. За останні 15 років команда під керівництвом Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі визначила точну тривалість дня на Венері, нахил її осі і розмір її ядра.

"Венера — наша сестра-планета, але такі фундаментальні властивості досі залишалися невідомими", — говорить керівник дослідження Жан-Люк Марго.

У Землі і Венери багато спільного: вони обидві складні і мають майже однаковий розмір, масу і щільність. І все ж вони розвивалися зовсім різними шляхами. Такі важливі дані, як кількість годин у венеріанських днях, надають важливі дані для розуміння історій двох світів.

Зміни обертання й орієнтації Венери показують, як всередині розподіляється маса. Знання її внутрішньої структури, у свою чергу, сприяє розумінню формування планети, її вулканічної історії і того, як час змінював поверхню. Крім цього, без точних даних про те, як рухається планета, будь-які майбутні місії приречені на провал.

"Без цих вимірів ми будемо летіти наосліп", — говорить Марго.

Нові радіолокаційні вимірювання показують, що середній день на Венері триває 243,0226 земних діб — приблизно дві третини земного року. Більше того, швидкість обертання Венери завжди змінюється: значення, яке було отримане за одне спостереження, буде трохи більше або менше за попереднє. Команда оцінювала тривалість дня по кожному окремо взятому випадку, і різниця між ними становила понад 20 хвилин.

У таких коливаннях, ймовірно, винна важка атмосфера Венери. Коли вона кружляє навколо планети, вони обмінюється великою кількістю імпульсів з твердою поверхнею, прискорюючи і сповільнюючи обертання. Таке відбувається і на Землі, але такий процес віднімає або додає всього одну мілісекунду з кожного дня. Ефект набагато помітніший на Венері, тому що її атмосфера приблизно в 93 рази масивніша за земну, і тому в неї набагато могутніший імпульс.

Команда вчених також повідомляє, що Венера нахиляється в сторону рівно на 2,6392 градуси (Земля нахилена приблизно на 23 градуси), що в 10 разів перевищує точність попередніх оцінок. У Землі така "прецесія" займає близько 26000 років, але Венері потрібно трохи більше часу — 29000 років.

За допомогою точних вимірювань того, як обертається Венера, команда підрахувала, що ядро планети становить близько 3500 км у поперечнику. Поки вчені не знають: ядро Венери перебуває у твердому чи рідкому стані.

Велика диско-куля

З 2006 по 2020 роки Марго та його команда 21 раз направляли радіохвилі на Венеру за допомогою 70-метрового радіотелескопу Голдстоуну в пустелі Мохаве в Каліфорнії. Через кілька хвилин ці радіохвилі відбивалися від Венери і поверталися назад на Землю. Радіоехо вловлювалося в Голдстоуні і в обсерваторії Грін-Бенк у Західній Вірджинії.

"Ми використовуємо Венеру як гігантську диско-кулю. Ми висвітлюємо її надзвичайно потужним ліхтариком — приблизно в 100 тис. разів яскравіше, ніж звичайний ліхтар. І відстежуючи відображення від диско-кулі, ми зможемо зробити висновки про її обертання", — зазначає Марго.

Незважаючи на труднощі, команда просувається вперед і тепер звернула увагу на супутники Юпітера — Європу і Ганімед. Багато дослідників підозрюють, що Європа приховує рідкий океан під товстим шаром льоду.

Наземні радіолокаційні вимірювання можуть підтвердити наявність океану і з'ясувати товщину крижаної оболонки.

Також команда продовжить дослідження Венери. З кожним відбитими сигналом завіса над Венерою опускається все нижче і нижче, роблячи нашу сестринську планету більш зрозумілою.