Не минуло й року. ВООЗ нарешті визнала, що коронавірус передається через повітря

маска коронавірус
Фото: ferra.ru

Через рік після оголошення пандемії ВООЗ нарешті визнала, що коронавірус передається повітряно-крапельним шляхом.

Ще в квітні 2020 року вчені попереджали, що "світ повинен зіткнутися з реальністю" повітряно-крапельного передавання вірусу. Потім, у червні, деякі експерти заявили, що це "основний шлях поширення COVID-19", повідомляє Forbes.

У липні минулого року 239 дослідників підписали відкритий лист із закликом до медичної спільноти та керівництва країн визнати потенційний ризик передавання вірусу повітряно-крапельним шляхом. У тому ж місяці (незалежно від листа) ВООЗ випустила новий науковий звіт про передавання SARS-CoV-2, в якому говорилося:

"Не можна заперечувати передавання вірусу на невеликі відстані, особливо в переповнених і недостатньо провітрюваних приміщеннях, в яких тривалий час перебувають інфіковані люди".

Епідеміолог Білл Хенедж витлумачив заяву ВООЗ так: "Хоча розумно думати, що це може статися, немає переконливих доказів того, що це відбувається часто". Іншими словами, ВООЗ вважала, що поширення вірусу через повітря відбувається досить рідко.

Вірусолог Джуліан Танг додав, що "ВООЗ надмірно обережна та недалекоглядна" і розкритикував її підхід до запобігання небезпек: "Визнаючи передавання SARS-CoV-2 через повітря і рекомендуючи модернізувати або встановлювати поліпшені вентиляційні системи, ви можете поліпшити здоров'я людей".

За словами експерта з первинної медико-санітарної допомоги Тріша Грінхалг, була ще одна проблема — члени наукового комітету ВООЗ не дійшли згоди про те, як інтерпретувати дані: "Протиріччя в комітеті очевидні. Як всім відомо, якщо ви попросите комітет створити кінь, ви отримаєте верблюда".

Наукові повідомлення ВООЗ не є офіційними рекомендаціями, і тому її небажання визнати, що коронавірус передається через повітря, створило більш серйозну проблему: рад зі збереження здоров'я не було.

Навіть в розділі "Питання-відповідь" на сайті ВООЗ, який з'являється в результатах пошуку одним із перших за запитом "Передавання коронавірусу", до нещодавнього часу також не визнавали важливість передавання вірусу через повітря.

30 квітня 2021 року, майже через 10 місяців після того, як ВООЗ заявила, що розгляне дослідження передавання вірусу через повітря, організація оновила розділ "Питання-відповідь" такою заявою:

"Поточні дані свідчать про те, що вірус поширюється здебільшого між людьми, які знаходяться в тісному контакті один з одним, зазвичай в межах 1 метра. Людина може заразитися під час вдихання частинок або крапель, що містять вірус, або під час прямого контакту з очима, носом або ротом. Вірус також може поширюватися в погано вентильованих і/або переповнених приміщеннях, де люди, як правило, проводять більш тривалі періоди часу. Це пов'язано з тим, що частинки вірусу залишаються в повітрі або переміщуються на відстань більше 1 метра".

Чому Всесвітня організація охорони здоров'я так повільно публікує рекомендації щодо громадської охорони здоров'я?

Співробітники ВООЗ припускають, що заражені вірусом краплі повинні поширюватися, наприклад, на короткі відстані, що потім призводить до необхідності наукових доказів, щоб спростувати це припущення.

ВООЗ також стикається із соціально-політичними факторами і тим, як її рішення можуть бути сприйняті громадськістю або різними зацікавленими сторонами, враховуючи країни, які фінансують її діяльність.

Але найбільш вірогідне пояснення повільного прогресу ВООЗ — це просто бюрократія. Організація вирішила, що її власний персонал повинен вивчити всі свідчення передавання вірусу повітряно-крапельним шляхом. За словами Сумьі Свамінатан, головного наукового співробітника ВООЗ, вони щодня ретельно перевіряли 500 досліджень.

Вчені ВООЗ могли б проконсультуватися з деякими з 239 дослідників, які підписали лист про передавання вірусу через повітря. Чому вчені ВООЗ вважали, що вони розбираються в цьому більше, ніж експерти з передавання вірусу через повітря?

Із середини 2020 року від Covid померли приблизно 2,7 мільйонів осіб. Хоча несправедливо пов'язувати цю цифру з ВООЗ, важливо враховувати, скільки смертей можна було б запобігти, якби організація прислухалася до думки дослідників, які є фахівцями в своїй галузі.

14 квітня 2020 року колишній президент Дональд Трамп оголосив про свій намір відкликати членство США у Всесвітній організації охорони здоров'я та її фінансування.

Багато хто думає, що Трамп намагався перекласти вину за погану боротьбу з пандемією на ВООЗ, критикуючи її за "вкрай неефективне управління і приховування" поширення Covid-19 та помилки, які "підштовхнули Китай до дезінформації".

Інші вважають, що критика Трампа має певні підстави.

Жодна організація не ідеальна, але завжди є можливості для поліпшень. ВООЗ могла б провести невелику реструктуризацію.

Вчені ВООЗ повинні також припинити проводити прес-конференції, на яких віддається перевага технічно правильному жаргону, який збиває з пантелику (наприклад, "пресимптоматичне"), а не дружній для ЗМІ мові, зрозумілій публіці.

Хоча ВООЗ незамінна в своїй ролі з нагляду за міжнародною боротьбою з хворобами, вона неефективна в наданні рекомендацій.