Путівка на МКС. Перший комерційний політ на станцію відбудеться менше ніж через рік

МКС
Фото: NASA

NASA і компанія Axiom домовилися про першу місію приватного астронавта на початку 2022 року.

NASA й Axiom Space підписали договір про перший комерційний політ на МКС не раніше січня 2022 року, повідомляє Scitechdaily.

"Ми дуже раді, що все більше людей отримують доступ до космічних польотів завдяки цій першій місії приватного астронавта на космічну станцію", — говорить Кеті Людерс, помічниця адміністратора управління з дослідження та планування місій за участю людини в штаб-квартирі NASA. "Одна з наших первинних цілей в рамках програми комерційних екіпажів, а також у рамках нашої програми розвитку комерційних низькоорбітальних польотів, полягає в тому, щоб у наших постачальників були клієнти, крім НАСА, для розвитку комерційної економіки на низькій навколоземній орбіті".

Космічний політ, названий Axiom Mission 1 (Ax-1), буде запущений з Космічного центру Кеннеді NASA у Флориді. Після стикування астронавти Axiom проведуть вісім днів на борту орбітальної лабораторії. Керівники місій NASA й Axiom координуватимуть дії на орбіті, які приватні астронавти проводитимуть спільно з членами екіпажу МКС.

Axiom купить у NASA такі послуги: доставку екіпажу, доставку вантажів у космос, зберігання та інші ресурси для повсякденного використання на орбіті. NASA купить в Axiom можливість повертати наукові зразки, які необхідно зберігати в холодному стані під час транспортування на Землю.

"Перший приватний екіпаж, який відвідав МКС, є переломним моментом в експансії людства за межі планети, і ми раді співпрацювати з NASA, щоб це відбулося", — говорить президент і виконавчий директор Axiom Майкл Суффредіні. "Успішний комерційний ринок на низькій навколоземній орбіті починається з розширення доступу до польотів звичайних людей, і це як раз і є метою наших комерційних місій".

Космічна станція
У майбутньому Axiom Space планує володіти першою в світі комерційною космічною станцією. Рухаючись по орбіті на висоті 400 км над поверхнею Землі зі швидкістю більше 27 000 км на годину, Axiom Station стане комерційною лабораторією і житловим комплексом у космосі, яка слугуватиме для проведення експериментів в умовах мікрогравітації як для приватних, так і професійних астронавтів.

NASA відкрило космічну станцію для комерційної діяльності, враховуючи польоти приватних астронавтів, у рамках свого плану з розвитку сильної і конкурентоспроможної економіки на низькій навколоземній орбіті. Завдання агентства для досягнення цієї мети, такі як дослідження впливу космічного середовища на людей, розробка технологій і перевірка екіпажу в польоті, залишаться чинними після виведення з експлуатації МКС. Комерційні організації можуть задовольнити ці потреби, надаючи пункти призначення і транспортні можливості.

Для місії Ax-1 Axiom запропонувала основних членів екіпажу — Майкла Лопеса-Алегріа, Ларрі Коннора, Марка Паті й Ейтана Стіббе. Ці приватні астронавти будуть перевірені NASA і його міжнародними партнерами, що є стандартом для екіпажу будь-космічної станції, і пройдуть медичні кваліфікаційні випробування NASA для затвердження до польоту.

Після того, як запропонований екіпаж пройде перевірку і кваліфікацію, астронавти будуть тренуватися до польоту разом із фахівцями NASA, міжнародних партнерів і компанії SpaceX, з якою Axiom уклала контракт на доставлення астронавтів на МКС. Тренери ознайомлять приватних астронавтів із системами, технологічним процесом і підготують до надзвичайних ситуацій можливим на космічній станції і на космічному кораблі Crew Dragon. Навчання планують розпочати цього літа.

У січні 2020 року NASA вибрало Axiom для надання принаймні одного житлового комерційного модуля, який буде прикріплений до Міжнародної космічної станції наприкінці 2024 року.

Більше 20 років NASA підтримує постійну присутність американців на низькій навколоземній орбіті. Метою агентства є створення торгового майданчика на низькій навколоземній орбіті, де NASA є одним із багатьох клієнтів, а приватний сектор лідирує. Ця стратегія надасть уряду послуги за нижчою ціною, що дозволить агентству зосередитися на своїх місіях Artemis на Місяць і на Марс, продовжуючи використовувати низьку навколоземну орбіту як тренувальний і випробувальний полігон для цих місій в дальній космос.

Axiom Space — американська компанія, виробник модулів і компонентів орбітальних станцій. Штаб-квартира компанії в місті Хʼюстон, розташовується поруч із Космічним центром Джонсона. Заснована в 2016 році Мішелем Суффредіні з Космічного центру Джонсона, колишнім главою програми МКС в NASA.