Повітря на Місяці. Кисень видобуватимуть з місячного грунту з 2025 року

місячний грунт
Фото: Apophis | Необроблений місячний реголіт зліва порівняно з тим же реголітом після екстракції кисню методом FFC.

Європейський стартап будує кисневу установку, яка зможе переробляти реголіт.

Європейська компанія удосконалює техніку, яку відправлять на Місяць для виробництва кисню з місячного ґрунту у межах демонстраційної місії Європейського космічного агентства (ESA) 2025 року, повідомляє Space

Бельгійська компанія Space Applications Services будує три експериментальних пристрої відповідно до контракту з ESA. Вони будуть використовуватися для точної настройки процесу виробництва кисню. Цей процес буде протестований на Місяці у межах запланованої місії по демонстрації використання ресурсів на місці (ISRU) ц 2025 році.

Установка для виробництва кисню буде заснована на кембриджському процесі FFC. Спочатку його розробили в кінці 1990-х років для прямого вилучення титану з оксиду титану, який у природі зустрічається в мінералах рутил і анатаз. Процес, названий на честь його винахідників Джорджа Чена, Дерека Фрея і Томаса Фартінга, а також Кембриджського університету в Англії, де вони всі працювали, використовує електроліз для відділення чистого металу від руди.

У місячному середовищі цей метод розділить місячний реголіт, який, як відомо, складається майже наполовину з кисню, на металевих сплавів та чистого кисню. Місячний грунт у цьому процесі використовується як катод, електрод, через який електричний струм надходить до електролітичного осередку, виділяючи при цьому кисень.

Доставка кисню із Землі відмінно підходить для короткострокових космічних польотів або місій, а кисень місцевого виробництва матиме ключове значення для підтримки довгострокової присутності людини на будь-якому небесному тілі, говорять вчені.

Металеві сплави, що залишилися після екстракції кисню, також не будуть витрачені даремно. У майбутньому їх можна буде використовувати для виробництва компонентів для місячної або марсіанської бази, наприклад, за допомогою 3D-друку.

На додаток до методу FFC, компанія Space Applications Services також вивчає інший спосіб вилучення кисню з місячного грунту: обробка ільменіту воднем. Ільменіт — це багата титаном руда, виявлена у деяких районах Місяця. Технологія включає в себе запікання реголіту в закритому контейнері разом з газоподібним воднем. У присутності тепла кисень ільменіту реагує з воднем і утворює водяну пару, яка потім може бути розділена на кисень і водень.

Крім підтримки життєздатності екіпажу, кисень і водень, вироблені на Місяці, можна буде використовувати які паливо для місій, спрямованих углиб Сонячної системи, наприклад на Марс.

Компанія Space Applications Services недавно завершила перший етап проектування обладнання для місії 2025 року, яка вперше продемонструє безперервне виробництво кисню і води з місцевих місячних ресурсів, йдеться в заяві компанії.

План ESA полягає у тому, щоб купувати всі послуги для місії ISRU у комерційних постачальників. Це стосується зв'язок, транспорту і послуг, необхідних для роботи місії.