30 років вивчення. Учені розкрили таємницю планет-гігантів нашої галактики

сонячна система
Фото: ISS

Отримано відповідь на запитання: чи схожа наша Сонячна система на інші і де розташовані планети-гіганти по відношенню до своїх зірок.

Учені з Інституту астрономії Гавайського університету завершили масштабне спільне дослідження, метою якого було визначити, чи схожі більшість сонячних систем у Всесвіті на нашу. А за допомогою 30-річних спостережень обсерваторії Кека на Гаваях вони спробували визначити, де зазвичай розташовані планети-гіганти порівняно з їхніми домашніми зірками, повідомляє Phys

У нашій Сонячній системі планети-гіганти — Юпітер і Сатурн — розташовані в холодних зовнішніх регіонах, у той час як планети меншого розміру мають тенденцію обертатися ближче до Сонця. Земля розташована в проміжній "тропічній" зоні, добре пристосованій для життя, на відстані 1 астрономічної одиниці (а.о.) (149,5 млн км) від Сонця. Юпітер розташований приблизно за 5 а.о. від Сонця, а Сатурн — за 9 а.о.

"Юпітер і Сатурн є дуже важливими планетами Cонячної системи", — говорить науковий співробітник Гавайського університету Лорен Вайс. "Вважається, що вони сформували сукупність планет земної групи, потенційно затримуючи ріст Марса і спрямовуючи водоносні комети до Землі".

Нові дані показують, що в середньому на 100 зірок у галактиці припадає 14 холодних планет-гігантів. Хоча Сонячна система не є найбільш поширеним типом планетної системи в галактиці, вона досить репрезентативна. Кількість планет-гігантів, виявлених навколо найближчих зірок, говорить про те, що мільярди планет-гігантів розташовані в галактиці Чумацький Шлях.

Учені також виявили, що планети-гіганти, як правило, розташовані на відстані від 1 до 10 а.о. від своїх зірок, в основному це холодні регіони, розташовані за межами помірних зон цих зірок.

Предметом спостережень учених протягом 30 років були 719 зірок, схожих на Сонце. Було виявлено 177 планет, у тому числі 14 зовсім недавно. Ці планети мають масу від однієї сотої до у 20 разів більшої за масу Юпітера.

У нашій Сонячній системі також є планети, які трохи менші за Юпітер і Сатурн. Це Уран і Нептун, які розташовані за Сатурном.

"Хоча ми не можемо виявити планети меншого розміру, подібні до Нептуна й Урану, які дуже далекі від своїх зірок, ми можемо зробити висновок, що великі газові гіганти, такі як Юпітер і Сатурн, надзвичайно рідко зустрічаються в зовнішніх областях більшості екзопланетних систем", — каже Б.Дж. Фултон, науковий співробітник астрономічного центру Каліфорнійського технологічного інституту.

"Це дослідження — відмінна відправна точка для майбутніх приладів, чутливих до планет розміром із Землю", — говорить Ендрю Ховард, професор астрономії Каліфорнійського технологічного інституту, який очолює розробку новітнього оптичного спектрометра Keck Planet Finder, який встановлять в обсерваторії Кека у 2022 році.

Учені планують продовжити шукати нові закономірностей і підказки, які допоможуть зрозуміти характеристики і формування інших зоряних систем, а також нашої власної Сонячної системи.