Учені пророкують "катастрофічне виверження" на Гаваях

вулкан, мауна-лоа, виверження
Фото: University of Miami | Виверження вулкана Мауна-Лоа в 1984 році

Вони побоюються, що незабаром почне вивергатися найбільший на землі вулкан — Мауна-Лоа

Учені Університету Маямі визначили, що під щитовим вулканом Мауна-Лоа на Гаваях відбувається накопичення магми, що може викликати потужний землетрус і "катастрофічне виверження". Про це пише PHYS.

Дослідники проаналізували рух поверхні, виміряний супутниковими геодезичними радарами та GPS-станціями. Протягом шести років, починаючи з 2014 року, магма накопичувалася в пустотах на південь від кальдери Мауна-Лоа. У 2015 році скупчення магми почало розширюватися на південь, де тиск порід менший, проте у 2017 році центр деформації повернувся в попереднє положення. За словами вчених, таких змін магматичного тіла під Мауна-Лоа раніше не спостерігалося.

вулкан, мауна-лоа
Краєвид на вулкан Мауна-Лоа

Також було зафіксовано зсув поверхні під східним флангом вулкана, тоді як на протилежному фланзі все було спокійно. Учені впевнені, що це вказує на ймовірність землетрусу і виверження.

"Якщо приплив магми продовжиться, то виверження цілком ймовірне. Це дуже захопливо. Ми продовжуємо спостереження", — зазначив один з учених, які спостерігають за Мауна-Лоа, доктор Бхуван Варугу.

Мауна-Лоа є найбільшим вулканом на Землі, його висота — 9 кілометрів від підніжжя, що розташовано під водою і до вершини. Мауна-Лоа є сусідами з іншими вулканами: на півночі — з Мауна-Кеа, а на півдні — з Кілауза. Вулкан почав утворюватися понад 700 тисяч років тому над Гавайською гарячою точкою, діяльність якої призвела до формування ланцюга Гавайських островів. Вище рівня моря вулкан піднявся близько 400 тисяч років тому. На південному схилі біля вершини Мауна-Лоа розташована погодна обсерваторія, яка вимірює концентрацію вуглекислого газу в атмосфері.

вулкан, мауна-лоа
Обсерваторія на схилах Мауна-Лоа

Мауна-Лоа є одним з найбільш активних вулканів Землі, який вивергався 33 рази з моменту свого першого задокументованого історичного виверження в 1843 році. Востаннє він вивергався в 1984 році, чому передував землетрус магнітудою 6,6 балів.

Мауна-Лоа, Мауна-Кеа, вулкани
Вулкани Мауна-Лоа і Мауна-Кеа

Під час його вивержень лава вивергається дуже швидко, тому часу на евакуацію майже не залишається. Так, у 1950 році були зруйновані місцеве село і шосе.