Вибори у Львові: Свободу не спинили

Львівщина відповіла команді Януковича вражаючим успіхом ВО Свобода. Тепер головною інтригою є здатність мера Садового задовольнити радикальних парубків у Ратуші, і здатність губернатора Горбаля завадити формуванню дієвої ворожої більшості в облраді

Related video

БезБатьківщина

Соціологам Галичини не довелось "малювати" передвиборчих рейтингів. Врешті, лідери міських перегонів - чинний голова Андрій Садовий (висунутий на посаду мера Республіканською християнською партією) та ВО Свобода не дали жодних шансів своїм суперникам. Причому партія Олега Тягнибока прибрала до рук майже 2/3 депутатських мандатів в міськраді Львова.

Не вдалось на цьому тлі лише поживитись клонові партії Тимошенко, створеного екс-бютівцем Іваном Деньковичем, який досі плутає усіх своїми перебіжками у парламенті з опозиції до коаліції і в зворотному напрямку. Малину зіпсувала обласна ТВК, яку у переддень виборів судами таки змусили "зняти з перегонів команду зрадника Деньковича".

Золота жила Садового

Корупційні скандали, звинувачення у розтраті та нецільовому використанні мільйонів гривень (зокрема йдеться про переплату 24 млн. грн. бюджетних коштів за проект стадіону до Євро-2012), кримінальні справи, порушені проти чиновників Ратуші (яких міський голова в кінцевому результаті робив своїми радниками) - все це мало вплинуло на рейтинг Андрія Садового. Слід віддати йому належне: від часу бурхливої антивладної діяльності на чолі ГО "Самопоміч" і дотепер, Андрієві Садовому вдалося втримати свій електорат. Попри низьку, як для Львова, загальну виборчу явку (близько 60%), його прихильники згуртовано йшли на дільниці.

Таки щастить добродію Садовому – першу каденцію він розпочав з підготовки міста до 750-річчя, коли чималі гроші з держбюджету вже стартували на Львів. Продовжила грошовий чиновницький рай підготовка до Євро-2012. Навіть друга каденція може бути грошовитою для вже одного з найбагатших львів"ян – з наступного року на Львів заплановані перші кошти під Олімпіаду-2022.

Ратуша: апетити Свободи зросли пропорційно

Сподівався міський голова, що цьогоріч йому вдасться мати належну підтримку у міськраді. Проте, ані рідна РХП, ані ПОРА, яка відзначилась однією з найдорожчих кампаній, не виправдали сподівань. Максимум у міськраду вони проведуть по 3 депутати. Натомість, абсолютну більшість здобуло ВО Свобода, яка веде у раду 20 депутатів за партійним списком і 37 мажоритарників.

Решта посадочних місць в Ратуші розійдуться між Фронтом змін (7 депутатів), Партією регіонів (5), партією "Україна Соборна" (4), НРУ (3), УДАР (2), Наша Україна (3) та по одному обранцю, які прорвались по мажоритарці від ПРП, Аграрної партії та "За Україну".

"Безумовно "Свобода" диктуватиме умови Садовому, оскільки їй практично вистачає своїх голосів для висловлення недовіри, - зазначив в коментарі Роман Онишкевич, директор Львівського Центру експертних досліджень "Тема". – До того ж, про опозицію вже оголосив УДАР, Фронт змін. Безумовно там теж буде і "Україна Соборна". Садовому буде дуже складно. Йому варто домовитись з нинішньою більшістю, проте зрозуміло, що він не зможе задовольнити апетити Свободи, які чекають зовсім не малих кадрових та інших преференцій".

Попри це, львівський політолог Анатолій Романюк переконаний, що Свобода та Садовий будуть змушені працювати разом. "Свободі не вигідні скандали та провали в роботі, оскільки перемога на місцевих виборах – не самоціль, - зазначив він. – Окрім того, якщо висловити недовіру, то автоматично доведеться на три місяці взяти владу у місті. Проте Свобода добре чується в опозиції, а не в питанні конкретної роботи. Треба мати кваліфікованих спеціалістів, щоб "закрити" виконавчий інститут. Тим зараз переможці не можуть похизуватись".

Облрада: торги всіх з усіма

Політичні експерти не беруться прогнозувати, якою буде насправді робота обласної ради – господарською чи політичною, як це було дотепер. "Реальну фракцію може зробити Свобода, - зазначив політолог Анатолій Романюк. - Щодо інших: доведеться їх формувати з депутатів різних партій. Тому можемо говорити про подальшу конфронтацію як між фракціями, так і в середовищі самих депутатських угрупувань. Про стабільність в роботі ради говорити практично неможливо. Поміж тим і обласна рада, і обласна адміністрація повинні знаходити спільні точки дотику. Потрібні компроміси, оскільки війна між виконавчим і представницьким органами влади може бути згубною для регіону, у якого і так вдосталь проблем".

За попередніми даними, до обласної ради проходять представники семи політичних сил за партійними списками: Свобода (30,54%), Фронт змін (10,82%), Партія регіонів (8,89%), Наша Україна (5,16%), НРУ (4,72%), УДАР (4,59%), ПОРА (3,88%). Окрім них по мажоритарних округах перемоги здобули представники ще 9 політичних сил, які зуміли провести від 1 до 7 депутатів. Тут і КУН, і РХП, УНП, Народна партія, Єдиний центр, Партія захисників Вітчизни, ПППУ, Сильна Україна, УСДП. Як кажуть до кольору до вибору. Чимало серед переможців особистостей, які уміють торгуватись. Це вони довели у попередніх депутатських скликаннях і, очевидно, не втратять такий шанс тепер.

Андрій Горуна, Львів, для focus.ua