Проти бога. Чому в кінопогонях так люблять збивати вуличні лотки з фруктами (відео)

кінопогоня
Фото: скриншот

Це не тільки видовищно і не вимагає великих витрат, але також має відсилання до біблійного сюжету.

З усіх прийомів, які зустрічаються в автомобільних кінопогонях, немає такого, щоб використовувався частіше, ніж сцена з вуличними лотками з фруктами, які "розлітаються". Якщо по ходу фільму починається гонитва на автомобілях, а потім в кадрі зʼявляється лоток з фруктами, знайте — через секунду буде обовʼязково знищений.

"Загін Дельта" з Чаком Норрісом, "Кобра" з Сильвестром Сталлоне і безліч інших кінострічок від комедій до трилерів і бойовиків — схоже, розкришити на шматки фруктово-овочеву лавку, а краще відразу кілька, вважається у кінорежисерів пригодницького кіно хорошим тоном. Але чому?

Нарізка уривків кінопогонь, де герої врізаються в візки з фруктами

Перша знищена лавка з фруктами

Кажуть, що автомобільні гонки народилися відразу після виготовлення другого у світі автомобіля. У художніх фільмах вони зʼявилися ще на зорі кіно. Німа короткометражка "Побіжний матч" (Runaway Match) 1903 року вважається першим прикладом автомобільної погоні в кіно. Сцени з руйнуванням фруктових лавок прийшли на екран не набагато пізніше. Один з перших випадків — німа романтична комедія "Соромʼязливий" (оригінальна назва Girl Shy), що вийшла у 1924 році, за три роки до появи першого повнометражного звукового фільму.

Короткометражний фільм "Побіжний матч" вважається першим випадком введення в сюжет автомобільної погоні

Прийом з розбиванням фруктових лотків і лавок був хороший сто років тому, хороший він і зараз. До того ж частота його використання не зменшується, хоча, здавалося б, в арсеналі кіношників зʼявилося безліч інших способів, як урізноманітнити відеоряд автомобільної погоні і оживити сюжет.

Дешево й сердито

"Вибухаючий" візок з фруктами чи овочами — справжня знахідка для режисера. Коштує дешево, а ефект — на мільйон. Банани, апельсини, томати, кавуни (підставляємо за бажанням будь-який фрукт або овоч), які розлітаються в кадрі на всі боки, створюють у глядача відчуття максимального масштабу руйнувань. Сама ж сцена обходиться в копійки.

Скріншот
Скріншот

Вартість кількох літаків з фруктами — пара сотень доларів, а пошкодження, які отримує автомобіль при зіткненні, мінімальні. Виправив бампер, замінив розбиту фару — і можна відправляти авто на черговий дубль. Доти, поки сцена не вийде максимально видовищною.

Біблійний сенс

Але є ще одна причина невʼянучої популярності цього прийому. Якщо вдуматися, вона лежить на поверхні, і навіть може вважатися основною.

В історії людства фрукти завжди були наповнені особливим змістом. Від того самого моменту, коли, як оповідає Біблія, в Едемському саду Адам і Єва, скуштувавши яблуко від дерева пізнання, порушили заборону Бога. Всі наші подальші історії так чи інакше повертаються до притчі про первородний гріх.

Відчуваєте логічний звʼязок? Фруктова лавка — це своєрідна підставка для нашого тіла, фізичного і духовного. А таран візка з фруктами — ніщо інше як алюзія на первородний гріх.

Це означає, що автомобіль і, в ширшому сенсі, людина, яка ним керує, наділені страхітливою руйнівною силою. Врізаючись у фруктові візки і розбиваючи їх, персонаж на екрані підноситься до рівня богів і, таким чином, може жити за власними правилами, не рахуючись із загальноприйнятими нормами.

А, здавалося б, просто збив візок з фруктами…