Девальвація на носі. Чому "скаче" курс гривні і скільки буде коштувати долар у 2021

курс долара, девальвація, держборг, МВФ
Фото: Getty Images

З початку 2020 року по 21 грудня гривня девальвувала на 18,2%, до 27,99 UAH/USD. Що впливає на курс гривні і чи пов'язана девальвація з проблемами із зовнішнім держборгом України, розбирався Фокус.

Related video

Весь 2020 рік гривня поривалася піти далеко за позначку 27 UAH/USD. Нагадаємо, рік починався для нацвалюти з позначки 23,68 UAH/USD (курс на міжбанківському ринку). Однак погіршення макропоказників, карантин, падіння обсягів експорту, складна ситуація із залученням кредитів від міжнародних партнерів разом негласним прагненням НБУ послабити курс гривні позначилися на національній валюті не найкращим чином. Уже в березні він підстрибнув до 28,13 UAH/USD. Влітку деяке затишшя на валютному ринку дозволило гривні зміцнитися до 26,5 UAH/USD. Однак з початку осені став явним тренд на девальвацію більше 27 UAH/USD. Причинами стали і підвищений попит на валюту напередодні опалювального сезону, і відсутність чергового кредиту МВФ (у 2020 році від фонду надійшов єдиний транш у червні сумою $ 2,1 млрд), і складна ситуація з експортом агропродукції. Гривню штормило весь четвертий квартал, і лише після ухвалення держбюджету і випуску Мінфіном ОВДП на 51,4 млрд грн курс відкотився до 27,72 UAH/USD (середньозважений міжбанківський 16 грудня). Таке зміцнення було тимчасовим — 21 грудня курс гривні впав до 27,99 UAH/USD.

Зимове зміцнення курсу гривні

Експерти називають кілька важливих причин зміцнення курсу гривні у грудні. Серед них — успішний випуск облігацій внутрішньої держпозики, який дозволив Мінфіну покрити дефіцит держбюджету. "З середини листопада Державна казначейська служба України почала затримувати платежі. У бюджетній скарбниці практично закінчувалися кошти. Хоча на казначейському рахунку лежали мільярдні суми, вони належали не державі, а іншим власникам. До початку грудня ситуація стала критичною! Захід (МВФ) грошей не давав, Нацбанк (Кирило Шевченко) друкувати гривню не хотів, українські банки відмовлялися збільшувати свої портфелі ОВДП. Думаю, що в Мінфіні тими днями почали перечитувати статті бюджетного кодексу про секвестр, тобто скорочення витрат. Але руки не опускали, шукали можливості для залучення коштів ", — зазначив на своїй сторінці у "Фейсбуці" Тарас Козак, фінансист, президент ІГ "Універ".

курс гривні, 2020 року, інфографіка, скільки коштував долар Fullscreen
Як зростав і падав курс гривні. Національна валюта девальвувала більшу частину 2020 року
Фото: Людмила Лисак (інфографіка)

У підсумку ОВДП викупили всі ті ж банки, але паперами Мінфіну також зацікавилися нерезиденти, які весь 2020 рік виявляли слабкий попит на українські облігації. Протягом року портфель ОВДП нерезидентів зменшився з 115,8 млрд грн до 74,6 млрд грн (з 1 січня по 1 грудня). "Поки інвестори і нерезиденти голосують грошима, завдяки високим ставкам прибутковості, запропонованим Мінфіном, курс гривні отримує підтримку. Також напередодні поновилися виплати по ПДВ, що свідчить про "відкриття крану" ліквідності після масштабних залучень капіталу для покриття дефіциту бюджету. Від швидкості і масштабів надходження цієї ліквідності буде залежати майбутній тиск на курс гривні, оскільки частина коштів поїде на ринок для покупки валюти. Ймовірно, найближчим часом курс гривні залишиться в діапазоні 27,7-27,8 UAH/USD ", — припускає Андрій Шевчишин, глава аналітичного департаменту Forex Club. Він зазначає, що курс гривні реагує на підписання угоди про фінансове співробітництво уряду України і Німеччини. Цей документ передбачає надання на пільгових умовах кредитних ресурсів обсягом до € 214,6 млн, які можуть направити на інвестиційні проєкти, зокрема для підтримки муніципалітетів.

Держборг України зростає

Оскільки Україна не дочекалася у 2020 році другого траншу МВФ, Мінфіну доводилося перекривати необхідний обсяг коштів іншими надходженнями. Зокрема, від таких кредиторів, як ЄС та Світовий банк, а також через розміщення єврооблігацій. У грудні Рада виконавчих директорів Світового банку вирішила надати Україні позику $ 300 млн для подолання наслідків пандемії COVID-19 у рамках проєкту "Модернізація системи соціальної підтримки населення України". Також наша країна отримала у грудні від Європейської комісії перші € 600 млн у рамках нової програми макрофінансової кредитної допомоги ЄС. Кредит виданий під 0,125% річних з терміном погашення у червні 2035-го.

А що з МВФ? Місія МВФ почала перший перегляд кредитної угоди для України у форматі stand-by 21 грудня в дистанційному форматі. За підсумками її роботи в уряді розраховують на черговий транш. "Свіжі" кредити критично необхідні Кабміну для погашення старого боргу. За даними Міністерства фінансів, за підсумками 2020 року платежі України за зовнішнім держборгом досягнуть $ 7,04 млрд, а за внутрішнім — $ 11,43 млрд. План погашення у 2021 році передбачає виплату $ 16,87 млрд у зовнішній та внутрішній борги, з яких $ 5, 5 млрд — зовнішній борг. Без нових кредитів розрахуватися за позиками Мінфіну вкрай складно. До того ж борги будуть тиснути на валютний ринок — уже в лютому 2021 року курс гривні може відкотитися до позначки 28,7-29,3 UAH/USD.