На трубі. Як змінити постачальника газу в Україні

газ, ринок газу, постачальники, труба, вентиль, фото
Фото: Getty Images

У 2020 році в Україні запрацював роздрібний ринок газу. Фокус розповідає, як це позначилося на цінах для населення і як змінити постачальника.

Related video

Жителі одного дачного кооперативу під Києвом активно обговорюють зміну постачальника газу. Після допуску на цей ринок інших гравців зʼясувалося, що облгаз продає їм паливо за найвищою на ринку ціною — 8,82 грн за 1 куб. м, тоді як інші пропонують газ по 5,95-6,33 грн за 1 куб. м.

Опитані Фокусом експерти у сфері енергетики підтверджують, що тепер усі побутові споживачі, а також жителі багатоквартирних будинків, можуть змінити постачальника газу. Для цього необхідно подати відповідну заяву з документами (див. інфографіку), і через 5-14 днів буде новий постачальник. Зробити це можна, навіть якщо у вас є борги за газ перед колишнім постачальником.

Необхідно забезпечити продаж газу власного видобутку, "Укргазвидобування", на біржі

заступник міністра енергетики
Юрій Бойко

За великих обсягів споживання в разі використання для опалення газового котла або бойлера для нагріву води економія від зміни постачальника може бути відчутною. Утім, ціна на газ тепер рідко фіксується в договорі, часто в ньому відзначають, що вона може коливатися. Так що гарантії, що новий постачальник і далі буде пропонувати вигідну ціну, немає. "Сьогодні ціна на газ може бути дешевше, але є ризик, що завтра постачальник її підвищить, і клієнтові доведеться знову шукати нову компанію або терпіти нову ціну", — попереджає Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних досліджень.

Рука ринку. Вибір постачальника газу

За роки з моменту здобуття незалежності жителі України звикли до того, що ціни на газ для них регулює держава. Вартість блакитного палива розраховувалася Кабміном за спеціальною формулою для захисту населення від ринкових коливань. За пільговою формульною ціною НАК "Нафтогаз України" продавав газ облгазам, які створили ще за часів СРСР для розподілу і постачання газу споживачам. У період президентства Януковича облгази приватизовувалися, велика їх частина опинилася під контролем олігарха Дмитра Фірташа.

газова колонка, фото Fullscreen
ЦІНА ЗМІНЮЄТЬСЯ. Ціна газу залежить від сезону — в опалювальний зростає у зв'язку з високим попитом
Фото: УНІАН

Після ухвалення навесні 2015 року Закону "Про ринок природного газу" транспортування газу і його збут розділили, як це зроблено в Європі. Це повинно було відкрити доступ на ринок іншим постачальникам і, отже, створити конкурентне середовище. Однак облгази, залишивши за собою транспортування, для продажу палива споживачам повсюдно створили дочірні компанії. Наприклад, при "Київгазі" зʼявилася ДП "КиївГазЕнерджі", від імені якої киянам приходять платіжки за газ.

Другу квитанцію надсилає вже сам "Київгаз", але тільки за доставку палива, адже розподіл газу залишається природною монополією, і в кожному конкретному регіоні таку послугу надає тільки одна компанія. Унаслідок цього власники сусідніх квартир в одному житловому комплексі тепер можуть користуватися послугами різних постачальників.

Адріан Прокіп, експерт програми "Енергетика" аналітичного центру "Український інститут майбутнього" (UIF), підкреслює, що для громадян важливі дві принципові зміни. Це ринкові ціни на газ, які тепер змінюються щомісяця, і можливість вільного вибору постачальника газу. Тим більше, вибирати вже є з чого: крім дочірніх структур облгазів, по всій країні побутовим споживачам блакитне паливо постачає "Нафтогаз". Також є приватні гравці, які працюють в одній або декількох областях.

За оцінкою Юрія Корольчука, нові учасники ринку поки тільки випробовують свої сили, половина з них не протримається й пʼяти років. "Головними гравцями на ринку залишаються регіональні облгази і "Нафтогаз". Нові гравці поки незрозумілі споживачам, а система переходу до них не відпрацьована, — продовжує Валентин Землянський, директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАН України. — Тому про повноцінний ринок газу для фізосіб говорити передчасно. На його формування піде два-три роки ".

На думку співрозмовника Фокуса, ситуацію ускладнює те, що ринок газу запускається в Україні в розпал кризи, через що галузь ризикує зіткнутися з масовими неплатежами. Водночас механізми стягнення з диференційованим підходом до боржників відсутні. Тому поряд з сімʼями, які дійсно зіткнулися з фінансовими труднощами, в Україні надто вільно себе почувають злісні боржники з хорошим достатком і високим статусом.

Гравці і ціни на газ

У всіх регіонах України до кінця 2020 року на ринку представлено як мінімум по два гравці — дочірня структура облгазу і ГК "Нафтогаз України". На території усієї країни держкомпанія зі структури "Нафтогазу" у грудні 2020 року пропонує газ по 6,33 грн за 1 куб. м (тарифний план "Місячний"), у той час як облгази — приблизно на третину дорожче.

Якби видобутий УГВ газ продавався на біржі, споживачі могли б опинитися у виграші — ціна газу була б нижчою

Найбільш насиченим виглядає ринок Києва, де, крім цих гравців, працюють 10 компаній у формі ТОВ з ліцензіями на відповідну діяльність. Серед них — компанії "ТАС Енергія", заснована бізнесменом Сергієм Тігіпком, "Київські енергетичні послуги" (Yasno), що входить до групи СКМ найбагатшого українця Ріната Ахметова, і т.д. Діапазон цін київських постачальників газу — від 5,95 грн до 8,82 грн за 1 куб. м.

У грудні порівняно з серпнем 2020 року ціни у постачальників зросли в рази. Наприклад, у ДП "КиївГазЕнерджі", у якій внаслідок історичних причин обслуговується переважна більшість киян, газ подорожчав з 4,49 до 8,82 грн за 1 куб. м, а у "ТАС Енергія" — з 2,67 до 7,2 грн за 1 куб. м.

Зростання вартості Адріан Прокіп пояснює підвищенням цін на газ в Азії, де після коронакризи вже відновилася бізнес-активність. У звʼязку з цим корекція цін сталася в Євросоюзі. Також співрозмовник Фокуса уточнює, що вартість газу залежить від сезону — в опалювальний ціни підвищуються за рахунок зростання попиту.

Біржа допоможе?

Якби видобутий "Укргазвидобуванням" газ продавався на біржі, споживачі могли б опинитися у виграші. З огляду на те, що населення споживає 10-11 млрд куб. м газу в рік, а обсяг видобутку українського газу становить близько 15 млрд куб. м, виведення на біржу цього ресурсу призвів би до зниження вартості газу для домогосподарств у всіх постачальників до 6 тис. грн за 1 тис. куб. м у розпал сезону", — констатує Валентин Землянський.

Юрій Корольчук також вважає, що продаж на біржі газу УГВ вирішить питання високої ціни на газ для населення, яке сьогодні змушене платити на 30% більше, ніж було б у випадку використання газу власного видобутку. "Якби постачальники гуртом закуповували газ УГВ влітку, його ціна могла б бути близько 5 тис. грн за 1 тис. куб. м і навіть нижче. УГВ отримувала б значний прибуток і мала б кошти на видобуток газу", — говорить Юрій Корольчук.

Інфографіка: як змінювалася ціна на газ в Україні в 2020 році Fullscreen
Фото: Людмила Лисак (інфографіка)

У Міненерго теж хочуть, щоб газ власного видобутку вийшов на біржовий ринок. "Ситуація на ринку газу досить контрольована, але для того щоб вона залишалася такою, необхідно вжити тих заходів, про які ми знали ще до відкриття ринку газу для населення: забезпечити продаж газу власного видобутку, "Укргазвидобування", на біржі", — зазначає Юрій Бойко, заступник міністра енергетики. І додає, що такий крок забезпечить рівний доступ усіх учасників ринку до вітчизняного ресурсу на конкурентних підставах і, відповідно, до прозорого ціноутворення.

Експерти впевнені, що за умов продажу газу власного видобутку на біржі ціни різних постачальників газу населенню відрізнялися б максимум на кілька відсотків.

Тим часом у НАК "Нафтогаз України" відзначають, що торгівля на біржі не тільки можлива — компанія і так активно продає газ через Українську Енергетичну Біржу. "На УЕБ для трейдерів вже торгуються істотні обсяги газу "Нафтогазу". Газзбутам ми запропонували як прямі поставки, так і різні біржові товари.

Єдина значна перешкода — відсутність передплати або банківської гарантії, — зазначає Андрій Коболєв, глава правління НАК "Нафтогаз України". Однак торгівля газом на біржі з боку НАКу не вирішує ключового питання — виходу на ринок власнеУГВ без посередника у вигляді "Нафтогазу". Наприкінці листопада Секретаріат Європейського Енергоспівтовариства заявив, що "Укргазвидобування" потенційно має в розпорядженні 6,21 млрд куб. м природного газу на рік для прозорої торгівлі з рівними правами доступу для всіх учасників ринку, а вихід УГВ на біржу знизить ціну на газ для споживачів.

На думку опитаних Фокусом експертів, для вирішення питання з продажем газу УГВ на біржі насамперед необхідна політична воля.

Як обрати нового постачальника газу

Алгоритм на прикладі ГК "Нафтогаз"

  1. Подати заявку на обслуговування на сайті обраного постачальника, перед тим перевіривши, чи поставляє компанія газ у цьому регіоні. Заявку можна подати також у офісі компанії.
  2. Зібрати пакет документів, зробити копії. Документи: паспорт, ІПН, документ про право власності на нерухомість, останній рахунок поставки газу.
  3. Передати копії документів новому постачальнику (через форму на сайті, через електронну пошту або безпосередньо в офісі).
  4. Через 5-14 днів отримати від компанії повідомлення, що заявка прийнята, отримати за домогою електронної пошти екземпляр договору, підписати його, відсканувати (сфотографувати) і відправити компанії-постачальнику.
  5. Почати користуватися послугами нового постачальника, отримуючи від нього рахунки відповідно до тарифів компанії.