Нелегальний ринок тютюнових виробів у 2021 році досяг 18% - глави тютюнових компаній

За підсумками 2021 року український бюджет втратить близько 14 млрд гривень через нелегальну торгівлю тютюновими виробами. Тіньовий ринок стрімко зростає, завдаючи збитків державі та бізнесу.

Про це на прес-конференції в УНІАН у понеділок, 8 листопада, заявили глави найбільших міжнародних тютюнових компаній, які працюють в Україні.

"Доля нелегального ринку досягла історичного максимуму і продовжує зростати. За даними компанії "Кантар", збитки державного бюджету України досягнуть 14 млрд гривень. Ці гроші могли б піти на підтримку армії, соціальних проєктів, але натомість збагачують організовану злочинність", — сказав генеральний директор "BAT Україна" Кахабер Бенідзе.

Причиною зростання нелегального ринку є щорічне підвищення акцизів на 20%, що вище за рівень інфляції. Споживачі переходять на дешевшу нелегальну продукцію.

Генеральний директор "JTI Україна" Пол Холловей розповів, що його компанія ініціювала проєкт "Немає контрабанді", і за річний період дослідження частка нелегального ринку зросла з 6,9% до 18,1%.

За словами генерального директора "Філіп Морріс Україна" Костаса Салвараса, від вирішення проблеми залежить перспектива подальших інвестицій в Україну.

"Наші виробничі потужності зайняті лише на 60%. Нелегальна торгівля негативно впливає на робочі місця, а також тягне за собою менше використання суміжних галузей, наприклад, логістики та складів. Якщо нелегальний ринок продовжить зростати, то за 3-5 років наші заводи опиняться перед загрозою. Найбільш дієвим способом боротьби з незаконною торгівлею є продумана податкова політика", — наголосив Салварас.

Директор "Імперіал Тобакко в Україні" Растислав Чернак закликав зупинити стрімке зростання акцизів, яке вдвічі подорожчали за останні 3 роки. Підвищення акцизів на 10% на рік замість 20% дозволить уникнути шоків та досягти рівня європейських акцизів до 2030 року. Також, на його думку, слід зупинити до 2024 року зростання акцизів на ТВЕНи, які у січні цього року подорожчали на 320%.