Потрапили в опалу: королева Єлизавета II позбавила лицарського звання Гарві Вайнштайна і ще вісьмох осіб

Королева Єлизавета
Фото: The Royal Family

Багато з них були визнані винними в злочинах сексуального характеру.

Як відомо, королева Єлизавета II може нагороджувати лицарськими званнями як жінок, так і чоловіків, однак може і позбавити права називатися лицарем. І журналісти британських таблоїдів підрахували, скільки людей втратили права називатися лицарями за минулий рік. Про це пише Daily Star Post.

Всього їх виявилося девʼять, зокрема, лицарське звання втратили продюсер Гарві Вайнштайн, засуджений до тривалого тюремного увʼязнення за зґвалтування жінок і сексуальні домагання, а також екс-помічник колишніх премʼєр-міністрів Тоні Блера і Джона Мейджора Марк Роберт Адамс, якого визнали винним у зґвалтуваннях, екс-міністр і член парламенту Джон Стоунхаус, колишній фінансовий директор BT Ханіф Мохамед Лаланн, визнані шахраями, і низка інших іменитих особистостей.

У цілому за останні 10 років високе звання втратили 70 осіб. Це втричі більше, ніж за будь-яке попереднє десятиліття з часів Другої світової війни. До сих пір рекордним вважався період із 1951 по 1960 рік, коли лицарське звання втратили 26 осіб.

За весь час правління Її Величність королева Єлизавета II позбавила лицарського звання 186 осіб. Серед них були Кім Філбі й Ентоні Блант, які працювали на радянську розвідку, державні лідери Роберт Мугабе і Ніколае Чаушеску, актори Стюарт Голл і Рольф Гарріс, яких визнали винними в домаганнях до неповнолітніх.

Найбільш "спокійним" у цьому відношенні був період із 1981 по 1990 рік, коли звання втратили тільки 11 осіб.

Цікаво, але сучасне лицарство може присвоюватися як чоловікам, так і жінкам, яких називають "жінкою", а не "сером".

Але й тут є своя ієрархія. В Ордені Британської імперії є пʼять окремих ступенів, які мають свої позначення: лицар або дама Великого Хреста (GBE), лицар-командор (KBE) або дама-командор (DBE), командор, (CBE) офіцер (OBE) і кавалер, або член (MBE). Лицарське звання присуджується лише власникам перших двох ступенів, вони мають право додавати до свого особистого імені приставки "сер" або "дама".

Однак, щоб мати можливість називатися "сером" або "дамою", потрібно обовʼязково бути громадянином Великобританії. Так, наприклад, лицар-командор Британської імперії Білл Гейтс не може титулуватися "сер Вільям", але може підписуватися, як William Henry Gates III, KBE.

білл гейтс, лицарське звання
Білл Гейтс отримує лицарське звання в 2005 році/Фото: ВВС

Нагадаємо, Білл Гейтс отримав лицарське звання в 2005 році. Королева Єлизавета II подарувала цей титул американському мультимільйонеру на прохання міністра закордонних справ Великобританії Джека Стро. Як сказано в нагородних документах, Гейтс отримав титул "за великий внесок у розвиток економіки Великобританії та боротьбу з бідністю в колишніх колоніях Британської імперії".