Час Разумкова. Спікер Ради — про кнопкодавство, власну політичну гру і Зеленського

Фото: Кирило Чуботін

Глава Верховної Ради Дмитро Разумков розповів Фокусу про свої стосунки з президентом, голосуванні за Шкарлета і призначення Вітренко.

Related video

Своєю нинішньою посадою голови Верховної Ради Дмитро Разумков зобов'язаний президенту Володимиру Зеленському, в приході якого до влади він також зіграв важливу роль. Але тепер Разумков все більше дистанціюється від глави держави. В "Слугу народу" навіть подейкують, що він хоче створити власний політичний проект. У бесіді з Фокусом Разумков це заперечує, зате підкреслює, як дорожить підтримкою українців і що не подобаються йому розмови про можливу відставку з поста глави Верховної Ради.

До приходу у Верховну Раду ви були політтехнологом. Які нові політичні тренди відстежуєте в українській і світовій політиці?

- Дуже багато перейшло в онлайн. Відносини між державами, між людьми стали іншими. Часто, коли спілкуєшся віч-на-віч, набагато важливіше навіть не те, що ти говориш, а як тебе відчуває людина, як сприймає. Тому перспективи в політтехнологічний плані будуть залежати від пандемії коронавируса. Але у нас вони плюс-мінус залишаться в тому ж форматі. Наприклад, в масштабах світу пандемія серйозно вплинула на вибори. Але в Україні на місцевих виборах глобально все залишалося на тому ж рівні: тривали медійні кампанії, зустрічі з виборцями.

Комітети Верховної Ради тепер засідають онлайн. Які перспективи впровадження у нас електронного парламенту?

- Те, що ми могли перевести в онлайн, ми перевели. Якщо говоримо про засідання парламенту, то законодавство прописано так, що перевести його на онлайн-голосування неможливо. Особливо з урахуванням сьогоднішніх технологій, що дозволяють замість вас посадити будь-кого, хто буде говорити так само, виглядати так само, але голосувати не так, як ви. Тому сьогодні електронний парламент неможливий.

Багато народних депутатів не дотримуються маскового режиму, в той час як влада вимагає цього від усіх інших українців. Чи не здається вам, що з цієї причини з моральної точки зору саме народні депутати — головні порушники карантину в країні?

"Я прихильник того, щоб народний депутат втрачав мандат, якщо він займається кнопкодавством в парламенті"

- Ні, я так не думаю. Є неприємні приклади, які я бачу з трибуни ВР: хтось ходить в "дірявих" масках, хтось взагалі без маски. Було багато дискусій в залі про впровадження штрафів, але ми не можемо накладати їх самостійно, а поліція в зал ВР заходити не має права. Наскільки мені відомо, нікого з депутатів не штрафували за відсутність маски. Хоча було б непогано і правильно.

Чому ви як глава парламенту не звертаєтеся до правоохоронних органів, щоб ті карали депутатів за недотримання маскового режиму?

- Не думаю, що це моя зона відповідальності як голови ВР. Завдяки онлайн-трансляції правоохоронні органи самі бачать, що відбувається в стінах парламенту.

Мандати на стіл

Народних депутатів знову і знову ловлять на кнопкодавстві. Іноді навіть під час прийняття скандальних рішень, як це було, за заявою опозиції, під час призначення Сергія Шкарлета міністром освіти і науки. Чому це триває?

- Зазначу, що це явище в принципі стало винятком у стінах ВР IX скликання. Але потрібно зробити так, щоб такого не було взагалі. Думаю, найближчим часом ми розглянемо ініціативи про посилення відповідальності за неперсональное голосування і введемо додаткові норми, які зроблять кнопкодавство практично нереальним. Можливо, будемо обговорювати введення штрафів. Як виявилося, на депутатів це діє. Я коли сюди йшов, думав, що депутати до штрафів будуть ставитися поверхово, але ви не уявляєте, скільки до мене приходить колег, які скаржаться, що їм через неголосування можуть не виплатити зарплату.

Дмитро Разумков, глава Верховної Ради Fullscreen
(Не) командний гравець. Разумков називає себе членом команди президента. Але також дозволяє собі йти проти волі гаранта
Фото: Кирило Чуботін

Невже скаржаться умовні Медведчуки і Порошенко — народні депутати з багатомільйонними статками?

- Ні, вони не приходили. Але було багато тих, про кого ви навіть не подумали б. Серед них є заможні депутати. Я прихильник того, щоб народний депутат втрачав мандат, якщо він займається кнопкодавством. Ми зверталися до Конституційного Суду з відповідним законопроектом, там сказали, що документ не відповідає Конституції. Думаю, будемо напрацьовувати можливість подачі даного питання повторно, але в іншій інтерпретації, щоб до кінця каденції змогли за це проголосувати.

"Слуга народу" давно обіцяє прийняти закон про опозицію. Яка його доля?

- Створено робочу групу в ВР, її координує Руслан Стефанчук [перший заступник голови ВР]. Але я не бачу великої зацікавленості в цьому процесі з боку опозиції. Якщо помиляюся, нехай колеги продемонструють зворотне. Але приймати закон треба, щоб права і обов'язки були як у більшості, так і у інших політичних сил, тому що опозиція у нас дуже часто займає позицію проти всього, а хотілося б бачити конструктивну позицію. Навіть перебуваючи в опозиції, можна впливати на рішення держави. Тому опозиція повинна мати і вплив, і відповідальність. Саме в такому режимі роботи, впевнений, народжується істина.

Партія влади самостійно сформувала парламентську коаліцію, але її робота, крім кількох згадок в Конституції, до сих пір не унормована законом. Чому?

- Наскільки мені відомо, ініціатив з боку більшості і опозиції з цього приводу немає. А влада і так завжди відповідальна за все, що відбувається в країні.

Що з коаліцією?

За вашими спостереженнями, яка перспектива створення в парламенті цього скликання нової коаліції за участю не тільки партії влади, а й інших фракцій?

- Якщо говоримо про об'єднання навколо правильних речей, то вони і так відбуваються. Ви часто бачите на табло 300 голосів за і більше. Але для формалізації коаліції [мова йде про те, що коаліцію, відповідно до Конституції, створює не одна, а кілька фракцій] я не бачу підстав. Тому що у фракції монобольшості, яка діє на правах коаліції, сьогодні 246 депутатів. Цього більш ніж достатньо для того, щоб коаліція була дієздатною і ефективною.

Важливо
Високосний рік Зеленського. Президент — про боротьбу за вакцину, тет-а-тет із Путіним і корупцію
Високосний рік Зеленського. Президент — про боротьбу за вакцину, тет-а-тет із Путіним і корупцію

Але ж часто СН дає навіть менше 200 голосів при необхідному мінімумі 226. Тобто закони ви приймаєте завдяки підтримці інших фракцій.

- Я не бачу в цьому проблеми. Кожен самостійно приймає рішення, підтримувати чи не підтримувати ініціативу. Таких великих фракцій [як наша] ще не було. Коли, наприклад, не голосують 50 депутатів фракції СН, це сприймається масштабно, але це лише 20% фракції.

Своя гра

Незважаючи на те що ви позафракційний, чи вважаєте себе членом монобольшості?

- Так, я дійсно позафракційний, але в парламент прийшов з СН.

Тоді чому ви утрималися при голосуванні за Сергія Шкарлета на посаду міністра освіти?

- Тоді не тільки я утримався. Його кандидатуру не підтримав і профільний комітет Ради, а я досить часто орієнтуюся на позицію комітетів. Плюс було багато дискусій навколо цього питання. Тому я і утримався.

А президент його підтримує. Чому ваші погляди розійшлися?

- Ми з президентом це не обговорювали, навіть на засіданні фракції і поза засіданням.

Ви також виступили проти призначення Юрія Вітренка віце-прем'єр-міністром і міністром енергетики, до цього заявивши, що до нього є питання. Один з них стосується $4 млн премії, яку Вітренко повинен отримати за виграну справу "Нафтогазу" проти "Газпрому". Чому вас турбує саме це питання?

- Коли ти працюєш в бізнесі, то можеш заробляти скільки завгодно і скільки дозволено законом. Але якщо ти працюєш на державу, то, м'яко кажучи, не зовсім коректно з морально-етичної точки зору вимагати у держави ці кошти в умовах пандемії. Я зараз висловлюю свою позицію, і, думаю, Вітренко її зрозумів, хоча, можливо, і не згоден з нею. Але це моя позиція, і я буду її дотримуватися.

Є інформація, що ці гроші Вітренко одержить не живцем, а у вигляді держоблігацій з терміном погашення через кілька років. Тобто $4 млн він дасть державі в борг.

"Я підтримую закон про опозицію. Вона повинна мати і вплив, і відповідальність. Саме в такому режимі роботи народжується істина"

- Що значить "в борг"? Це гроші, які вам дала держава, ви на них купили ОВДП, а через чотири роки вам повернули ці гроші разом з відсотками. Зараз в країні важка економічна ситуація. Ми шукаємо гроші для вчителів, медиків та інших категорій населення, які потребують нашої підтримки, тому повинні бути деякі внутрішні обмеження щодо того, що ми можемо робити, а що не повинні.

У січні по Вітренко планується повторне голосування. Ваша думка щодо його зміниться?

- Думаю що ні.

Чи спілкувалися ви з президентом з приводу Вітренко?

- Ні, ми не обговорювали цю кандидатуру з президентом. Тільки під час засідання фракції.

Як би ви описали ваші відносини з главою держави?

- Нормальні робочі відносини.

Ви член його команди?

- Так.

А що значить бути членом команди Зеленського?

- Команда сформована в 2018 році, коли ми всі прийшли зі своїм баченням принципів і шляхів досягнення результатів. Багато, хто тоді з'явився, дотримуються тих же принципів. Саме принципи і спільне бачення повинні залишатися базисом для команди.

Ви говорите про загальні цілі, але кандидатуру Вітренко не підтримали.

- Вибачте, але це дуже дивне запитання. А в чому спільне бачення щодо Вітренко?

У тому, що президент підтримує цю кандидатуру і бачить його в Кабміні.

- Я як народний депутат маю право підтримати чи не підтримати цю кандидатуру. Коли в 2018 році закладалися ідеали і принципи, питання про Вітренко в цьому списку точно не було.

Рейтинговий невідомий

Як ви ставитеся до політичних рейтингів?

- Нормально ставлюся, як до будь-якої інформації.

У вас зараз найвищий рівень довіри серед українських політиків — 30%, при цьому ваш антирейтинг — 37%.

- Це не найвищий антирейтинг в українській політиці.

Так, але він вищий за рейтинг довіри.

- На жаль, так побудована система політики в Україні: антирейтинг завжди буде високим. Дуже рідко він може мати позитивний баланс.

Вам подобається, що у вас високий рівень довіри?

- Не думаю, що це має подобатися чи ні. Це або є, або немає. Це факт, яким ти оперуєш під час своєї діяльності. Я вдячний людям за таку підтримку, але це не мета для мене. Головне, допомагати людям і робити так, щоб і їм не було за тебе соромно, і тобі не було соромно за свої вчинки.

Чи не вважаєте ви, що публікація рейтингів шкодить політикам?

- Ні, не шкодить. Рейтинги — це інформація про те, як сприймається твоя робота. Якщо позитивно, то ти повинен і далі рухатися в цьому напрямку. Якщо дії сприймаються негативно, то потрібно знайти проблеми, зрозуміти, що робиш не так, і намагатися це виправити.