НАТО, олігархи та зовнішнє втручання: як пройшов візит держсекретаря США Блінкена до Києва

Блінкен, Зеленський, візит до Києва
Фото: president.gov.ua | Володимир Зеленський та Ентоні Блінкен

6 травня в Київ прилетів держсекретар США Ентоні Блінкен, який обговорив стратегічні питання з президентом, прем'єр-міністром і депутатами.

Травень для України почався по-американськи. До Києва прибула делегація США на чолі з державним секретарем Ентоні Блінкеном. Для держсекретаря це був перший візит в Україну на цій посаді. Вітчизняні політики й експерти оцінили це позитивно для України: команда президента США Джо Байдена зробила перший крок до налагодження контакту з Києвом.

Приїхав Блінкен не один. Йому компанію склали заступниця держсекретаря з політичних питань Вікторія Нуланд і виконувач обов'язків помічника держсекретаря з європейських та євразійських справ Філіп Рікер. Американці зустрілися з топ-менеджерами країни і передали головні меседжі з Вашингтона. Українська сторона також скористалася можливістю та озвучила свій скромний список пропозицій. Фокус розбирався, чи можна вважати зустріч успішною.

Обмін люб'язностями

Свій візит Блінкен і Нуланд почали із зустрічі з главами парламентських фракцій. Давид Арахамія, народний депутат і лідер фракції "Слуга народу", розповів Фокусу, що сторони найбільше приділили уваги майбутньому співробітництву між США та Україною.

"Ми звернулися з проханням вивчити можливість укладення двостороннього договору про стратегічне військове співробітництво між державами. Також попросили підтримку в отриманні плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ), запевнили, що будемо продовжувати курс на реформи", — поділився депутат.

Крім того, українська сторона звернулися з ініціативою знову призначити спецпредставника по Україні (раніше цю посаду обіймав Курт Волкер). І прозвучала пропозиція призначити Крістіну Квін постійною амбасадоркою.

"Ще ми обговорили можливість приєднання США до Нормандського формату", — уточнив Арахамія.

Але ні на одну з пропозицій американці ствердно не відповіли.

Повторно ці ж меседжі вирішили озвучити в Офісі президента. Володимир Зеленський звернувся до США з проханням посприяти в отриманні Україною ПДЧ. Обговорювати це можуть вже 14 червня на саміті НАТО. Блінкен і Нуланд не коментували, лише зазначили, що підтримують суверенітет України.

На Банковій виступили з іншою заявою. "Ми отримали сьогодні чергове підтвердження повної підтримки з боку Сполучених Штатів отримання Україною ПДЧ. Але в Альянсі багато учасників, тому робота триває. США вкотре підтвердили, що це наш стратегічний партнер, який підтримує вступ України в НАТО", — сказав після глава ОП Андрій Єрмак.

Ключовою темою для американців були результати реформ.

«Ми говорили про реформи і реформування інститутів, тому що є багато сил, які виступають проти зусиль України з реформуванні та боротьбі з корупцією. До них належать зовнішні сили, такі як Росія, і внутрішні — олігархи і потужні особи, які переслідують власні вузькі інтереси незаконними методами за рахунок народу України. Тому боротьба з корупцією є одним із найважливіших питань для українського народу та вирішальним для поліпшення його життя від послуг, на які народ покладається, з можливостями, якими він користується», — сказав Блінкен на спільній прес-конференції з президентом.

Серед іншого також йшлося про важливість сильної та незалежної антикорупційної ради, реформу судової влади, реформу Служби безпеки.

Коротко держсекретар згадав і про несподівану зміну керівництва НАК "Нафтогаз". Нагадаємо, 29 квітня Кабінет міністрів звільнив главу правління Андрія Коболєва і призначив на цю посаду екс-виконувача обов'язків міністра енергетики Юрія Вітренка. Міжнародні партнери негативно сприйняли цю новину. Перед візитом України виконувач обов'язків помічника держсекретаря Рікер сказав, що в США стурбовані рішенням звільнити Коболєва. Про це американці повторно сказали на зустрічі з главами фракцій і Володимиром Зеленським, підійшовши до теми через важливість реформи корпоративного управління. Блінкен зазначив, що "це питання надзвичайно важливе. Зокрема, це стосується "Нафтогазу", але не тільки "Нафтогазу". Це стосується основних інституцій".

Президент Зеленський відреагував і відповів, що реформ багато проведено, вони тривають, важливі закони ухвалюються і ніякого "відкату" назад немає. "Я йду тільки вперед", — заявив президент.

Держсекретар США звернув увагу, що закони дуже важливі: "Але не менш важливе їх виконання. Важливо, щоб вони використовувалися для тих цілей, для яких вони були ухвалені".

Партнерські відносини в пріоритеті

Головна причина візиту Блінкена — підтвердження і розвиток двосторонніх партнерських відносин США й України, міркує політолог Володимир Фесенко. Той факт, що Україна — це перша східноєвропейська країна, в яку приїхав Блінкен, говорить про те, що наша країна серед головних пріоритетів для зовнішньої політики США.

"Ніяких сенсацій не було і не могло бути. На брифінгу сказали те, що треба було сказати. Це були сигнали підтримки Україні. Те, що й очікувалося. Була низка питань, які не зачіпалися на брифінгу", — доповнює співрозмовник Фокуса.

Серед них — ПДЧ для України. Не секрет, що низка західно-європейських країн не хочуть давати ПДЧ Україні через небажання конфлікту з Росією. Ситуація не нова, так було з 2008 року. Американці нас у прагненні до НАТО підтримують, але конкретики немає, тому що тут все вирішується колективно і потрібно шукати компроміс.

Відсутність відповіді щодо входу США в Нормандський формат може бути пов'язане з намірами для початку поспілкуватися з президентом РФ Володимиром Путіним.

"Будь-які зміни можливі тільки за згодою Росії. Чи піде вона на це — питання непросте. Говорити про приєднання США до нормандського формату поки зарано", — сумнівається політолог Петро Олещук.

Блінкен поки зміг пообіцяти лише те, що американці не укладатимуть будь-які домовленості з РФ щодо України без України. Про це сказав міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, поспілкувавшись з держсекретарем.

Для обох сторін також важливо було обговорити зустріч Байдена і Зеленського.

"Я не знаю в якому форматі відбудеться ця зустріч — це залежить від двох країн. Запрошення від нашої країни президент США отримав. Я вірю, що ця зустріч буде — вона важлива для двох наших країн", — прокоментував український президент на прес-конференції, уточнивши, що запросив американського лідера на 30-річчя незалежності України.

Фесенко сумнівається, що візит Байдена відбудеться в цьому році. На це можуть вплинути низка обмежень, графіки, стан здоров'я американського президента.

Експерт Олещук спростовує звинувачення в тому, що візит Блінкена в Україні демонструє втручання США в наші справи. Для партнерів важливо було показати, що їхня риторика щодо Києва не змінилася.

"Це візит не для того, щоб про щось домовитися. Це візит, щоб системно розвивати співробітництво між новою адміністрацією США і керівництвом України", — резюмує політолог Фесенко.

А для української сторони це чергове підтвердження, що американці добре обізнані в тому, що відбувається тут. І в цьому є як плюси, так і мінуси, про що пожартував сам Зеленський після переговорів із делегацією.