Залізний купол Ізраїлю. Як працює і скільки коштує знаменита система ПРО

як працює ізраїльська система ПРО
Фото: GettyImages | "Залізний купол" перехоплює ракету, випущену із сектора Газа, 11 травня 2021 року

Про тактичну систему протиракетної оборони "Залізний купол" не чув хіба що той, хто взагалі не стежить за новинами в світі. Ця система ПРО, що дала про себе знати вперше в 2011 році, стоїть на сторожі неба над Ізраїлем, відбиваючи атаки будь-яких ракетних систем. Від саморобних невеликих снарядів до серйозних тактичних ракет системи "земля-земля".

Протиракетна оборона (ПРО) — комплекс заходів розвідувального, радіотехнічного та вогневого характеру, призначений для оборони об'єктів, що охороняються від ракетної зброї. Протиракетна оборона дуже тісно пов'язана з протиповітряною обороною і часто здійснюється одними і тими ж комплексами.

Що собою являє система ПРО "Залізний купол"?

Ізраїльська система ПРО є складним комплексом, що враховує:

  • Багатоцільову радіолокаційну станцію EL/M-2084 компанії ELTA Systems. Призначена для точної ідентифікації цілі та визначення траєкторії її польоту.
  • Центр управління вогнем. Час від моменту виявлення цілі до запуску ракети-перехоплювача: кілька секунд.
  • Три пускові установки з 20-ма ракетами-перехоплювачами "Тамір". Довжина ракети: 3 м, діаметр: 160 мм, маса: 90 кг. Боєголовка має неконтактний детонатор.

Крім роботи з ракетами ворога, "Залізний купол" може збивати і літаки. При цьому власне ракета "Тамір" працює не від наземного радара, а від радара встановленого безпосередньо на ракеті. Тобто на кожній ракеті-"смертнику" фактично стоїть свій маленький радар!

Робота системи ПРО "Залізний купол" — відео

Скільки коштує "Залізний купол"?

Ціна однієї батареї становить, за різними оцінками, від 50 до 170 млн доларів. Потрібно розуміти, що батарея — це не тільки ракети, а й РЛС і Центр управління вогнем. Так чи інакше, сума точно більше 100 млн доларів. Відомо, наприклад, що США декілька років тому купили дві батареї за 373 мільйонів доларів, але тут в суму входять й інструктори, і повний супровід, і навчання використання цієї системи плюс запас ракет.

Пуск однієї ракети системи "Залізний купол" коштує приблизно кілька десятків тисяч доларів, що набагато перевищує вартість будь-якої з можливих перехоплюваних ракет, які запросто можуть коштувати не більше однієї тисячі доларів. Але висока ефективність системи дозволяє знайти свого покупця. Система, крім власне Ізраїлю, є на озброєнні США, Канади, Індії, Фінляндії, Чехії, Словаччини.

Розглядають і планують закупити систему ПРО "Залізний купол" Південна Корея, Азербайджан та Угорщина.

Потрібно зазначити, що купити можна не тільки всю систему, а наприклад тільки РЛС EL/M-2084 — для потреб інших систем ППО або ПРО, наприклад. До того ж систему "Залізний купол" можна ставити і на кораблі — для їх захисту від протикорабельних ракет.

Виплата компенсацій постраждалим, відновлення інфраструктури, лікування поранених коштує набагато дорожче, ніж горезвісні кілька десятків тисяч доларів за один пуск ракети "Тамір".

система ПРО "Залізний купол", війна в Ізраїлі
"Залізний купол" запускає ракету під час операції "Хмарний стовп"
Фото: Israel Defense Forces and Nehemiya Gershuni-Aylho

Наскільки ефективний "Залізний купол"

"Залізний купол" з імовірністю 100% фіксує загрози і з імовірністю більше ніж 90% знищує ціль. Оскільки в одній батареї три установки по 20 ракет (тобто, всього 60), система може зупинити залп кількох десятків ворожих ракет. А кілька батарей фактично закривають над вами небо.

Залізний купол, війна в Ізраїлі, скільки коштує Залізний купол
Ізраїльський "Залізний купол" затуляє небо від ракетної атаки ХАМАС
Фото: GettyImages

Але якщо ворожі залпи перевищують кількість ракет системи ПРО і відбуваються з інтервалами, то це перевантажує систему і вона втрачає здатність відстежувати абсолютно всі ракети. Батареї, звичайно ж, потребують і перезарядки. Якщо за першими залпами підуть ще серії залпів, то "Залізний купол" зможе хіба що зафіксувати їх, але не перехопити.

Саме це ми і спостерігаємо під час нинішньої операції "Страж стін" в Ізраїлі. Після запуску із сектора Газа більше 100 ракет за один раз, трьома залпами, з невеликими інтервалами, перевантажується система. Через це частина ракет досягає своїх цілей.

"Залізний купол" під час наземної операції

Прес-секретар армії оборони Ізраїлю Джонатан Конрікус зазначив, що ефективність системи протиракетної оборони "Залізний купол" становить приблизно 90%.

Так чи інакше, "Залізний купол" зберігає життя, береже майно та деморалізує ворогів, демонструючи марність їх спроб нанести болісні удари.

Якщо Ізраїль наважиться на наземну операцію в секторі, то "Залізний купол" буде для ізраїльських військових вірною парасолькою не тільки від ракет великої дальності, але також і від ракет малої дальності, мін і снарядів.