У Зеленського звинуватили ексгенпрокурора Луценка у втручанні у вибори в США

Офіс президента, Юрій Луценко, колаж, вибори президента США
Фото: колаж Фокуса | Юрій Луценко

За словами радника голови ОП Подоляка, Луценко з 2017 року періодично контактував з Рудольфом Джуліані, який працював на Дональда Трампа.

Генеральний прокурор часів президентства Петра Порошенка — Юрій Луценко — втягнув Україну "у найтоксичнішу історію у стосунках з США", організувавши "цькування чинного тоді посла США Марі Йованович". Про це Фокусу повідомив радник глави Офісу президента Михайло Подоляк.

За словами Подоляка, навіть такі "персонажі", як президент Білорусі Олександр Лукашенко, "не дозволяють собі відкрито цькувати іноземних послів". При цьому через дії Луценка, як він вважає, в результаті була відкликана Йованович.

"Крім цього, Луценко як офіційна особа як мінімум з 2017 року контактував з Рудольфом Джуліані і його неформальними представниками, обговорюючи так звану "справу Бурісми", яка була потрібна частині команди [Дональда] Трампа перед виборами як агітаційна зброя. Напевно тільки у "бананових республіках" генеральний прокурор може опуститися до такої явної політичної торгівлі своїми рішеннями і можливостями", — заявив радник глави ОП.

Подоляк впевнений, що така активність ексгенпрокурора не могла відбуватися без відома Порошенка, який на той момент був президентом України. За його словами, якби Луценко "почав цей торг з Джуліані вже після першого туру виборів 2019 року, ще можна було б хоч якось припустити, що Порошенко про це міг не знати".

"Але Луценко вліз в цю історію ще у 2017 році. Звичайно, ми ще не знаємо всіх обставин — вони стануть відомими під час відповідних процесів у США, де Джуліані — один з фігурантів. Але американські експерти по Україні вже відкрито закликають допитати ключових соратників Порошенка — адже вони точно знають, що в системі влади Порошенко його друг і завдяки цій дружбі генеральний прокурор Луценко не міг діяти без узгодження з тодішнім першим обличчям", — продовжив Подоляк.

Радник глави Офісу президента вважає, що в українському політикумі ні для кого не стане подивом той факт, що Сполучені Штати захочуть побачити у себе на лаві підсудних "всіх цих політичних субʼєктів на чолі з Порошенком", які нібито намагалися "продати дорожче" дезінформацію про сина Джо Байдена — Гантера — і нібито дискредитували людей, які асоціювалися з Демократичною партією США.

"Найбезпечнішим варіантом для України у цій ситуації буде, якщо Луценко, Порошенко та інші добровільно і чесно розкажуть про всі свої політичні маніпуляції в американській темі. Під відповідною присягою в будь-якій юрисдикції", — зазначив Подоляк.

До цього агентство Bloomberg повідомило, що федеральні прокурори Нью-Йорка у межах розслідування проти колишнього мера Нью-Йорка і юриста Рудольфа Джуліані вилучили частину доказів з електронної пошти колишнього генпрокурора України Юрія Луценка та ексглави фіскальної служби Романа Насірова.

На думку прокурорів, Джуліані міг порушити закони про лобіювання, коли діяв як незареєстрований іноземний агент, працюючи на 45-го президента США Дональда Трампа.

Нагадаємо, раніше в США Федеральне бюро розслідувань (ФБР) провело обшуки в будинку та офісі колишнього мера Нью-Йорка і колишнього адвоката експрезидента Дональда Трампа Рудольфа Джуліані, вилучивши компʼютери, телефони та інші електронні носії. Розслідування стосується звʼязків і діяльності Джуліані в Україні.