Великий теніс в Україні. Як допомогти дитині повторити успіх Еліни Світоліної або Андрія Медведєва

Тенісистка на корті, великий теніс
Фото: Getty Images

В якому віці пора віддавати дитину у великий теніс? Як вибрати хорошого тренера? Скільки коштують заняття і як ефективно тренуватися? Фокус відповідає на запитання батьків майбутніх тенісних зірок.

12-річна харків'янка Катерина Церковна займається тенісом уже сім років. Батьки дівчинки віддали її на теніс, але в перші три роки сприймали це як частину гармонійного розвитку дитини. А ось коли Катя почала серйозно переживати за результати, батьки задумалися про її тенісну кар'єру.

"Фізичні дані у неї завжди були хороші. Але стало зрозуміло, що вона дуже азартна й захоплива, а це індивідуальний вид спорту. Коли донька почала ридати від своїх програшів, ми усвідомили, що потрібно або рухатися вперед, або вона не буде грати на аматорському рівні", — говорить Ольга Церковна, мама юної тенісистки.

У дівчинки є два кумира. Крім Еліни Світоліної це ще й екс-перша ракетка світу, австралійка Ешлі Барті.

"Катін кумир — Ешлі Барті. Чотири роки тому до Харкова, у межах матчу Кубка Федерації, приїжджала збірна Австралії. Ми ходили і бачили Ешлі Барті. На той момент вона була 152-ю ракеткою світу. Еліна була 15-20-ю. І відтоді ми стежили за кар'єрою Барті. Ешлі йшла з тенісу, грала в крикет. і ось тільки вона повернулася в теніс і відразу поїхала в Україну на Fed Cup. ми з великим азартом дивилися ці матчі. Відтоді ми стежимо за Ешлі, вдома дивимося її матчі, як і матчі Еліни Світоліної", — говорить Ольга Церковна.

Інтерес українських дітей до тенісу не випадковий: професійні спортсмени демонструють якісну гру і домагаються вражаючих результатів. А це означає, що все більше батьків приводять дітей в тенісні клуби, в надії, що вони повторять історію успіху Еліни Світоліної або Андрія Медведєва.

Розвиток великого тенісу в Україні

Український теніс в останні роки дарує світу ряд нових і успішних спортсменів. Якщо в кінці 90-х на тенісному Олімпі сяяли Андрій Медведєв і Наталія Медведєва, в нульові — сестри Бондаренко, то у 2010-і почався справжній бум: Еліна Світоліна, Леся Цуренко, Даяна Ястремська, Марта Костюк та Олександр Долгополов регулярно ставали героями новинних стрічок і телевізійних сюжетів, виграючи престижні турніри.

В Україні почали з'являтися меценати, продовжує розвиватися інфраструктура, є хороший вибір клубів і тренерів, а головне — зростає число любителів тенісу, які не тільки стежать за виступами спортсменів, а й грають з друзями або в аматорських турнірах.

"Порівняно з 2017 роком кількість людей, які займаються у нашому клубі, зросла у 2,5-3 рази, — розповідає Фокусу Альона Светова, керівник клубу Viccourt, розташованого у Київській області. — Коли я приїхала у Святопетрівське, у мене було 8 тренерів, а сьогодні — 20".

Згоден з тезою про те, що інтерес до великого тенісу зростає паралельно з успіхами спортсменів і тенісний експерт Всеволод Кевлич.

"Інтерес до того чи іншого виду спорту зростає, коли у ньому з'являються зірки. Бажано світової величини. Відповідно, перший сплеск інтересу до тенісу був пов'язаний з успіхом Андрія Медведєва. Далі — з Оленою Бондаренко та жіночою збірною України, яка пробилася у Світову групу Кубка Федерацій. Думаю, до 2012-13 років теніс був на піку інтересу".

Еліна Світоліна, тенісний турнір, українська спортсменка, великий теніс
Еліна Світоліна на турнірі Australia Open в лютому 2021
Фото: Getty Images

Сьогодні інтерес до тенісу зберігається, зазначає коментатор, але впливають зовнішні обставини: пандемія, економічна ситуація. Зірки світового рівня в українському тенісі є, увага уболівальників велика, а кількість учнів скоротилася.

"Порівняно з 2001-м роком кількість учнів явно зросла. А порівняно з 2012-м, мабуть, скоротилася", — зазначає Всеволод Кевлич.

Тенісні турніри — і взимку, і влітку

Як повідомляє Федерація тенісу України, до пандемії під егідою організації проводилося близько 350 турнірів на рік — практично щодня! З них 25 міжнародних, під крилом ITF & Tennis Europe. Під час пандемії кількість тенісних змагань скоротилася вдвічі.

"Міжнародні турніри до 18 років, першої категорії, ми проводимо взимку. А у червні — турніри третьої категорії. У вересні — турнір під егідою Tennis Euro до 14 років. Але у нас щотижня проходять якісь заходи: турніри і матчі", — розповідає Альона Светова.

великий теніс, збірна України з тенісу, Кубок Біллі Джин Кінг, теніс у Чорноморську
Незважаючи на пандемію, змагання не припиняються. Збірна України готова до матчу Кубка Біллі Джин Кінг проти команди Японії 16-17 квітня в Чорноморську
Фото: Федерация тенниса Украины

Дитина хоче грати в теніс. Куди її вести?

Можливість розпочати роботу з кваліфікованими тренерами і виростити тенісиста світового рівня в Україні є. Так, Міжнародна тенісна Академія розробила кілька різних програм підготовки спортсменів.

"Структура тенісного напрямку МТА ділиться на кілька підрозділів/рівнів. Це Школа Тенісу (діти від 4-5 років і приблизно до 12 років), Академія Тенісу (профорієнтовані групи і гравці, які беруть участь у національних та міжнародних змаганнях до 12, до 14, до 16 і до 18 років), MTA Pro Team (окремий підрозділ, що займається підготовкою професійних гравців і провідних юніорів). Додамо до цього дитячі літні тенісні і спортивні табори, клубний (аматорський) теніс", — говорить заступник генерального директора з розвитку МТА Віталій Кононенко.

Фото: www.facebook.com/UkrainianTennisFederation

Як правильно вибрати тенісну школу?

Це питання ставлять собі, мабуть, всі батьки, які вирішили віддати дитину у цей вид спорту. Тенісний експерт Всеволод Кевлич рекомендує звертатися у відомі школи і центри.

"Вибір досить складний, тому що початкові навички здаються простими і навчити їм можуть багато тих, хто сам тримав в руках ракетку. Звідси велика кількість "фахівців", які обіцяють довести дитину до найвищих позицій у світовому рейтингу. Але найчастіше це витратний і безперспективний проект", — пояснює коментатор.

Для професійної спортивної кар'єри надійніше йти у відомі тенісні клуби і академії. Ціна в них може бути вище (хоча групові заняття будуть дешевше, ніж навчання у індивідуала). Але якість тренерського складу в таких структурах, особливо на початковому етапі, має певні гарантії.

"Якщо вам ближче індивідуальний фахівець, який не задіяний в структурі клубів або академій, перевіряйте його кваліфікацію не за чутками, а на сайті Федерації тенісу України у розділі "тренери". Там все написано. Якщо вашого тренера в цьому списку немає — це ваш особистий ризик", — говорить Кевлич.

Перш ніж забивати в пошуковик слова "теніс Україна", варто спробувати відвести дитину в один з великих тенісних центрів вашого міста. Звичайно, простіше, коли ви живете в Харкові або чи Одесі — в мільйонниках удосталь якісних клубів. У регіонах складніше, але якщо дитина дійсно показує успіхи на тренуваннях і їй потрібно розвиватися, можна розглянути варіант занять у великому клубі з пансіоном.

Як стати професійним тенісистом?

"Професійний тенісист" — це людина, яка заробляє на життя участю в змаганнях. Вона продає свої вміння і рекламні можливості, отримуючи натомість матеріальну вигоду. Якщо ця вигода перевищує витрати на її отримання, тенісиста можна вважати професіоналом.

"Світові професійні тенісні асоціації (АТР і WTA) запрошують стати своїми членами тих, хто виходить на поріг самоокупності, — каже Всеволод Кевлич. — Члени АТР або WTA, навіть асоційовані, вже можуть вважатися професіоналами".

Вікові межі тут досить широкі: наприклад, Олена Татаркова, фіналістка парного Вімблдону, вперше взяла в руки ракетку у 10 років. І, в принципі, навіть стартувавши досить пізно, можна дійти до вершин.

тенісистка на корті, великий теніс, теніс в Україні
Навіть стартувавши досить пізно, можна дійти до вершин
Фото: Getty Images

Проте, найперспективніший вік для початку занять — 5-7 років. "Після 10 імовірність професійного успіху різко знижується: вже дуже в цій грі тонка координація і ментальне управління організмом, — каже Кевлич. — Думаю, після 14 не потрібно тішити себе ілюзіями".

Важливо пам'ятати і ще один момент. Теніс — не просто гра, а велика і щоденна праця. Добре, якщо дитина має бійцівський характер і готова до випробувань.

"Щоб стати професійним тенісистом, потрібно пройти важкий шлях через дитячі школи, юніорські та юнацькі турніри... Загалом, будь-яке щастя є плодом безлічі пережитих страждань. Якщо людина впевнена, що їй це потрібно і під силу — вперед", — підбадьорює Всеволод Кевлич юних спортсменів та їхніх батьків.

Великий теніс у школах і спорткомплексах України

У 2018 року Федерація тенісу України провела атестацію клубів. За її підсумками, сертифіковані були всього 95 клубів. З них 20 — категорії "преміум", 20 — категорії А, 22 — категорії В і 33 — категорії С.

Цікаво, що в українських клубах грають не тільки громадяни нашої країни, а й іноземці. Щоправда, з появою коронавірусу тенденція дещо змінилася.

"Так, в МТА тренуються спортсмени з-за кордону. На жаль, через ситуацію з пандемією та обмеженнями в логістиці, зараз іноземних гравців приїжджає не так багато і не так часто, як було раніше. Але міжнародний вектор МТА є одним з найважливіших, багато наших спортсменів бере участь у міжнародних змаганнях, вони домагаються певних успіхів, МТА стає більш впізнаваною за кордоном і все більше гравців хочуть до нас їхати, — зазначає Віталій Кононенко.

Скільки коштують заняття професійним тенісом в Україні?

Думка про те, що теніс — це дороге захоплення, живе досі. Наскільки вона близька до реальності?

"Дитячий абонемент коштує від 2500 гривень на місяць, це складальні групи по три рази на тиждень. Оренда критих кортів — 350 до обіду і 450 після обіду", — говорить керівник клубу Viccourt Альона Светова.

У МТА цінова політика гнучка, але в клубі попереджають: чим старше стає гравець, тим більше зростають витрати.

"Бюджет початкової підготовки, в дитячих групах або індивідуально з тренером, в літній сезон — від 1700-2500 гривень на місяць. Витрати починають рости через 2-3 роки занять, коли потрібно буде регулярно купувати тенісний інвентар, збільшиться кількість тренувань і почнуться поїздки на турніри", — говорить Віталій Кононенко.

Тенісні бюджети пов'язані з географією. "Для Харкова, наприклад, ціна місячного навчання в групі стартує від 1500 гривень, — каже Всеволод Кевлич. — У Києві це близько 2000 грн. Але це все — мінімальні пакети. І на старті. А загальна, "стельова" вартість занять у Pro Team може доходити до 100 000 гривень на місяць".

Переломним у дитячо-юнацькому тенісі є вік 12-14 років, коли гравець повинен збільшувати кількість тренувань і матчів, виїжджати на турніри за кордон і будувати професійну кар'єру. За словами Віталія Кононенка, саме цей період є визначальним у житті юного спортсмена.

"Саме в цьому віці юному спортсмену і його батькам потрібно визначатися: або продовжувати займатися тенісом для здоров'я і задоволення, або вибирати кар'єру професійного спортсмена. У першому випадку його витрати на теніс можуть залишитися на рівні 5-8 тисяч гривень на місяць, у другому — з урахуванням відряджень, витрати можуть становити більше 15-20 тисяч доларів на рік".

Тут є нюанс: гроші, вкладені в професійну підготовку, можуть бути інвестицією не тільки у спортивну кар'єру, але і в освіту, зазначає тренер. Добре підготовлені тенісисти досить легко отримують гранти та стипендії від зарубіжних (наприклад, американських) університетів на отримання освіти, за умови, що спортсмен представлятиме інтереси навчального закладу.