Астрономи знайшли у Чумацькому Шляху "струмок" із зірок, що утворилися одночасно

зоряний потік
Фото: stars

У зоряному потоці Theia 456 було виявлено 468 зірок, які розтягнулися на 500 світлових років.

Related video

У Чумацькому Шляху знаходиться 8 292 нещодавно виявлених зіркових потоків — усі вони називаються Theia. Але знайдений Theia 456 виявився особливим. Про це повідомляє Phys.org.

Зоряний потік — це рідкісна лінійна структура, що обертається навколо центру галактики, яка колись була кульовим скупченням або карликовою галактикою, але почала розлітатися і витягнулася уздовж орбіти під дією приливних сил.

Після аналізу декількох наборів даних від космічного телескопа Gaia, команда астрофізиків виявила, що всі 468 зірок Theia 456 народилися одночасно і рухаються в одному напрямку небом.

"Більшість зоряних скупчень формуються разом. Чим унікальна Theia 456, так це тим, що вона не є маленькою групою зірок. Вона довга й протяжна і поряд з нею відносно мало струмків, молодих і широко розкиданих", — говорить член дослідницької групи, астрофізик з Північно-Західного університету Джефф Ендрюс.

Вченим давно відомо, що зірки утворюються групами, і найбільш відомі скупчення мають сферичну форму. Лише нещодавно астрофізики почали знаходити нові візерунки в небі. Вони вважають, що довгі ланцюжки зірок колись були щільними скупченнями, але поступово розтягнулися під дією приливних сил.

"Ми виявили, що зірки формують більш різноманітні структури, ніж прості згустки. Вони часто утворюють потоки в небі. Десятиліттями ми не підозрювали про їхнє існування, і тільки тепер починаємо знаходити", — додає Ендрюс.

Зоряний потік Theia 456 простягнувся на більш ніж 500 світлових років і його виявити вкрай важко. Потік знаходиться у галактичній площини Чумацького Шляху, він легко губиться на тлі 400 млрд зірок.

"Найчастіше ми фокусуємо наші телескопи в іншому напрямку, тому що так легше знаходити об'єкти. Тепер ми починаємо знаходити ці потоки у самій галактиці. Це все одно, що знайти голку у стозі сіна. Або відшукати брижі в океані", — говорить астрофізик.

Ендрюс і його команда виявили, що 468 зірок у Theia 456 мають однаковий вміст заліза, а це означає, що зірки утворилися одночасно близько 100 млн років тому. Також вчені вивчили дані кривих блиску, які фіксують, як яскравість зірок змінюється з плином часу.

"Дані можна використовувати для вимірювання швидкості обертання зірок. Якщо зірки мають однаковий вік, то й швидкість їх обертання повинна бути однаковою", — відзначають вчені.

Команда вчених з'ясувала, що зірки у потоці мають загальний вік і рухаються в одному напрямку.

"Якщо ви знаєте, як рухаються зірки, ви можете повернутися назад, щоб дізнатися, звідки вони прийшли. У міру того, як ми переводили годинник назад, зірки ставали все ближче і ближче один до одного. Ми вважаємо, що всі ці зірки народилися разом і мають спільне походження ", — підсумував Ендрюс.