Учені реконструювали обличчя "сибірського Тутанхамона", похованого 2600 років тому

реконструкція, вождь, Аржан-2
Фото: Московский Институт этнологии и антропологии

Останки вождя та його наложниці були виявлені у величезному кургані ще в 1997 році

Related video

Учені реконструювали обличчя так званого "сибірського Тутанхамона" та його наложниці. Поховання було знайдено в кургані в республіці Тува під час спільної експедиції російських та швейцарських археологів. Про це пише Siberian Times.

Дві команди антропологів витратили місяці на ретельну побудову 3D-моделей черепів, використовуючи лазерне сканування і фотограметрію, щоб потім відтворити обличчя людей, які правили великими степами і горами в той час, коли в Єгипті будувалися Великі Піраміди.

Fullscreen
Fullscreen

Сибірські вчені встановили, що люди, поховані в кургані Аржан-2, були — незалежно від їхнього соціального статусу — з досить однорідною з точки зору антропології групи, у якій поєднувалися риси кавказької і монголоїдної рас.

Курган був незайманий. Причина того, що стародавні грабіжники не знайшли гробницю, проста — могила розташовувалася не в центрі кургану, а була значно зміщена до його краю; могильна яма викопана до скельного грунту і навіть поглиблена в нього. У ній і перебував прекрасно збережений дерев'яний склеп з підлогою з дощок.

розкопки, Аржан-2 Fullscreen
Розкопки на кургані Аржан-2
Похоронна камера, поховання, курган Fullscreen
похоронна камера

Тому археологи виявили також безліч прикрас із золота, заліза і бронзи. Крім цього, у загробний світ стародавнього вождя також супроводжували 14 коней і 33 людини, включаючи п'ятьох дітей.

курган, поховання Fullscreen
Скелети коней, знайдені в кургані

Кістки похованих були в поганому стані, частини черепів розсипалися на порох. Дослідження кісток допомогли визначити вік чоловіка — у діапазоні від 40 до 45 років, а жінки — від 30 до 35. Поховані вони були в один і той же час; це, за всією ймовірністю, означає, що жінка була принесена в жертву, щоб приєднатися до чоловіка у світі іншому.

Давній правитель був похований з важкою гривнею на шиї — символом верховної влади, виготовленою з чистого золота і прикрашеною зображеннями тварин. Його верхній одяг був розшитий маленькими золотими фігурками пантер.

золота гривня Fullscreen
Золота гривна вождя
Золоті прикраси з кургану Fullscreen
Золоті прикраси з кургану

Жінка мала більш скромне оздоблення: бірюзове намисто, золоті бляхи і шпильки, сережки із зернем, браслет у вигляді золотого ланцюжка. На поясі померлої перебували піхви із залізним кинджалом, прикрашеним золотом. Поруч — сумка з косметикою і золота мініатюрна модель котла.

Fullscreen
курган, поховання, Аржан-2 Fullscreen
Золоті прикраси з кургану/все фото: Siberian Times

Усього в гробниці знайшли близько 9300 декоративних золотих виробів, не враховуючи "незліченних золотих намистин". Іншими словами, там було більше 20 кілограмів золота. "Це оригінальний скіфський стиль з Алтайського краю, який з часом прийшов в Причорномор'я і остаточно переплівся зі Стародавньою Грецією. І він майже нагадує стиль ар-нуво", — описував знахідку доктор Михайло Піотровський, директор Ермітажу.