У 2021 році стрілки Годинника Судного дня зупинили за 100 секунд до Армагеддону

Годинник Судного дня
Фото: Doomsday Clock

Вчені вирішили зупинити годинник цього року як попередження для всього людства.

Related video

Незважаючи на непростий 2020 рік, людство зупинилося на шляху до Армагеддону, принаймні, згідно з Годинником Судного дня. Про це повідомляє LiveScience.

Цього року стрілки Годинника Судного дня не рухатимуться вперед, вони продовжать показувати час, який було встановлено минулого року: 100 секунд до опівночі. Таке рішення ухвалив Бюлетень вчених-атомників (BAS), Всесвітня організація експертів у галузі науки і політики.

Погана новина полягає в тому, що людство ближче до Армагеддону, ніж будь-коли з тих пір, коли годинник вперше завели 60 років тому.

У світлі пандемії коронавірусу, недостатнього прогресу в ліквідації ядерної зброї та боротьби зі зміною клімату, BAS вирішив зупинити годинник як попередження і "тривожний сигнал", йдеться в заяві представників BAS.

У списку проблем, з якими зіткнулося людство, звичайно ж, лідирує пандемія коронавірусу.

"Уряди усього світу відмовилися від своєї відповідальності, відмовилися співпрацювати і, отже, не змогли захистити здоров'я та благополуччя своїх громадян", — говорить президент і головний виконавчий директор BAS Рейчел Бронсон.

Глобальні викиди вуглецю, основний фактор зміни клімату, викликаного діяльністю людини, тимчасово знизилися приблизно на 17% через пандемію, "але значною мірою відновилися", заявила професорка екологічних досліджень Массачусетського технологічного інституту, а також членкиня Ради BAS Science and Security Сузан Соломон .

До кінця 2020 року викиди були приблизно на 4% нижчими, ніж роком раніше й очікується, що їх обсяг зростатиме в міру виходу світу з пандемії. Соломон зазначає, що скорочення викидів через пандемію не є стійким планом на майбутнє.

Один із найдавніших і великих ризиків для людства — ядерна зброя, як і раніше, залишається "неприйнятно високим". За словами члена правління BAS Стіва Феттера, США витратили понад 1 трлн доларів на модернізацію і розвиток своїх програм зі створення ядерної зброї. У Росії є близько 1 000 одиниць ядерної зброї, "яке може запустити за лічені хвилини", а такі країни, як Китай, Індія, Північна Корея і Пакистан, продовжують розширювати свої арсенали, додає експерт.

"Модернізація і розширення ядерних арсеналів у декількох країнах у поєднанні з відсутністю дипломатичних зусиль щодо зниження ядерних ризиків збільшили ймовірність катастрофи. За нашою оцінкою, ймовірність того, що світ зіткнеться з ядерною війною збільшилася в 2020 році", — говорить Феттер.

Аби щороку встановлювати час на Годиннику Судного дня, Рада з науки і безпеки BAS консультується з Радою авторів Бюлетеня, з яких 13 членів є лауреатами Нобелівської премії. Рада дає експертну оцінку погрозам, які з'являються на світовій арені.

У 2018 році хвилинна стрілка годинника перемістилася в перед і показала дві хвилини до опівночі — востаннє, коли стрілки підходили так близько до кінця з 1953 року. Тоді США і колишній СРСР провели випробування перших водневих бомб із різницею всього в шість місяців.

Час на Годиннику Судного дня зупинявся в 2019 році, але знову пішов уперед у 2020 році.

"Незважаючи на те, що стрілки Годинника Судного дня залишаються нерухомі — поки що екзистенційні загрози людству продовжують зростати", — заявила лауреатка Нобелівської премії миру Еллен Джонсон-Серліф, 24-а президентка Ліберії і співголова Всесвітньої організації охорони здоров'я.

"Те, що ми все пережили за останній рік, показує, що ми більше не можемо втрачати часу. Майбутні покоління не зрозуміють і не пробачать подальшого бездіяльності за таких серйозних загроз", — говорить Серліф.

Коли Годинник Судного дня дебютував на обкладинці журналу BAS у 1947 році, їхня хвилинна стрілка була розташована на позначці за сім хвилин до півночі. У той час ядерна зброя вважалася головною проблемою людства.