Вакцини від COVID-19: які побічні ефекти очікувати залежно від статі, віку та дози

вакцини, коронавірус, COVID-19, побічні ефекти
Фото: United Nations/Udom Pinyo

Дослідники знайшли кілька факторів, які впливають на переносимість вакцин від коронавірусу.

Медики поки не можуть точно передбачити, як різні люди переноситимуть вакцину від коронавірусу. Але все ж існує кілька закономірностей залежно від віку, статі, стану здоров'я людини і того, яку дозу вакцини він отримує. Про це повідомляє Science Alert.

Клінічні випробування показують, що побічні ефекти зазвичай більш виражені серед жінок і молодих людей, особливо після прийому другої дози.

Друга доза вакцини

Друга доза вакцини зазвичай супроводжується більш серйозними побічними ефектами. Найчастішим є припухлість на ділянці, де зробили ін'єкцію: майже у 92% учасників клінічних випробувань Moderna розвинувся цей побічний ефект. У дослідженні Pfizer — у 84% випробовуваних, а в Johnson & Johnson — у 49%.

Інші поширені побічні ефекти враховують втому, головний біль, болі в тілі або м'язах. У дослідженнях Pfizer такі побічні ефекти розвинулися у 65% вакцинованих, у Moderna і Johnson & Johnson — у 38%.

Для тих, хто раніше не хворів коронавірусом, після другої дози вакцини побічні ефекти стають більш відчутними.

У дослідженнях Pfizer вдвічі більше людей відчули озноб і біль у суглобах після другої дози вакцини. У Moderna цей показник збільшився в п'ять разів.

Більше побічних ефектів від першої дози у тих, хто перехворів

Невелике дослідження, проведене Школою медицини Ікана Медичного центру Маунт-Синай, показало, що у людей з хронічним імунітетом від коронавірусу частіше спостерігалися такі побічні ефекти, як втома, головний біль та озноб.

У 73% вакцинованих, які перехворіли раніше коронавірусом, розвинулися побічні ефекти після першої дози Pfizer або Moderna. У цей же час, побічні ефекти від першої дози спостерігалися у 66% вакцинованих, але тих, хто не хворіли коронавірусом.

"Якщо ви вже хворіли коронавірусом, значить, у вашому організмі є антитіла. У разі повторного зараження, ваше тіло реагуватиме швидше і сильніше, ніж вперше. Ось чому у вас можуть бути сильні побічні ефекти від першої дози вакцини", — говорить доктор Вівек Черіана, терапевт із Балтімора.

Молоді люди важче переносять вакцину, ніж люди похилого

З віком наша імунна система поступово погіршується, а це значить, що організм літніх людей не так сильно захищає себе від чужорідних загарбників, зокрема й від білка у вакцині.

"У молодих людей набагато сильніша імунна відповідь, тому й побічних ефектів від вакцини більше", — зазначає Черіана.

Після першої дози Moderna у 57% людей молодше 65 років розвинулися побічні ефекти порівняно із 48% людей старше 65 років. Після другої дози у майже 82% людей в молодшій групі розвинулися побічні ефекти, порівняно з майже 72% серед літніх людей.

У дослідженнях Pfizer приблизно 57% людей віком від 18 до 55 років відчували втому після першої дози, тоді як 34% людей віком від 56 років відчули такі ж побічні ефекти. Після другої дози вакцини показник виріс до 59% і 51% відповідно.

У випадку з Johnson & Johnson, після першої дози вакцини майже у 62% людей віком від 18 до 59 років розвинулися побічні ефекти, порівняно із 45% людей віком 60 років і старше.

Жінки гірше переносять вакцинацію

Центри з контролю і профілактики захворювань США проаналізували реакцію людей майже на 14 млн доз вакцин Pfizer і Moderna з грудня по січень.

Результати показали, що приблизно 79% побічних ефектів від вакцин були зафіксовані у жінок, незважаючи на те що в цілому отримали вакцину тільки 61% жінок із загальної кількості.

Жінки, як правило, сильніше реагують також на вакцини від поліомієліту, грипу, кору та епідемічного паротиту.

"Всі ці вакцини в цілому у жінок мають більш виражені побічні ефекти", — підкреслює експерт.

Вчені вважають, що така різниця пов'язана з рівнем естрогену.

"Тестостерон, як правило, є гормоном, який знижує імунітет, а естроген — імуностимулятором. Швидше за все, саме тому у жінки більше побічних ефектів", — підкреслює Черіана.

Проблеми з імунітетом не посилюють побічні ефекти

Люди з ослабленою імунною системою в цілому уразливі для важкої форми COVID-19. Саме тому цій групі ризику рекомендується вакцинуватися в першу чергу.

Але можливо, що в людей з ослабленим імунітетом, таки як хворі на рак, не буде сильної імунної відповіді на вакцину.

"Сила імунної відповіді, по суті, визначає можливі побічні ефекти, якщо у вас ослаблений імунітет, то великої кількості побічних ефектів не варто очікувати", — зазначають експерти.

Вакцини можуть забезпечити людей з ослабленим імунітетом деяким захистом від важкої форми коронавірусу, навіть якщо не буде жодних побічних ефектів від вакцини.