Сухо, місцями вітряно. NASA зробило перший прогнози погоди для Марсу

марсохід, погода, Марс, Perseverance
Фото: Curiosity-rover

На марсоході Perseverance запрацював новий інструмент для відстеження погоди на Червоній планеті.

Один з інструментів марсоходу NASA Perseverance вперше відправив на Землю дані про погоду на Марсі, на основі яких агентство зробило перший прогноз для Червоної планети. Про це повідомляє Phys.org.

Система Mars Environmental Dynamics Analyzer (MEDA) на борту марсохода NASA вперше включилася на 30 хвилин 19 лютого, приблизно через день після того, як марсохід приземлився на Червоній планеті. Близько 20:25 того ж дня інженери отримали вихідні дані від MEDA.

"Після непростої фази спуску і посадки наша команда MEDA з нетерпінням чекала перших даних, які підтвердили б, що наш інструмент благополучно пережив приземлення", — говорить головний дослідник MEDA Хосе Антоніо Родрігес-Манфреді.

MEDA важить приблизно 5,5 кг і містить набір датчиків навколишнього середовища. Вони реєструють рівні запиленості та шести атмосферних умов: вітер, тиск, вологість, температура повітря, температура поверхні і радіаційне випромінювання. Система виходить зі сплячого режиму кожну годину, а після запису і збереження даних переходить у сплячий режим незалежно від роботи марсохода. Система записує дані незалежно від того, спить марсохід чи ні, як вдень, так і вночі.

Коли інженери отримали перші дані від MEDA, команда на Землі склала свій перший прогноз погоди з кратера Джезеро на Марсі.

На момент включення системи, температура на поверхні була -20 градусів за Цельсієм, яка за 30 хвилин впала до -25,6 градусів за Цельсієм.

Датчики радіації і пилу MEDA показали, що повітря в кратері Джезеро чистіше, ніж в кратері Гейла, де працює марсохід Curiosity. А датчики тиску MEDA повідомили інженерам, що тиск на Марсі становить 718 Паскалів, як і очікували вчені.

Протягом наступного року MEDA надаватиме інформацію про температурні цикли, теплові потоки, пилові цикли. Також вчені збираються дізнатися, як частинки пилу взаємодіють зі світлом, що у результаті впливає як на температуру, так і на погоду загалом.

Не менш важливі свідчення MEDA за інтенсивністю сонячної радіації, утворення хмар і місцевих вітрів. Дані можуть послужити основою для планування місії з повернення зразків марсіанського ґрунту на Землю. Крім того, вимірювання допоможуть інженерам краще зрозуміти, як підготувати людей та їх середовище проживання до умов на Марсі.

У звіті MEDA за 3-4 квітня йдеться, що температура у цей час досягала -22 градусів за Цельсієм і -83 градуса за Цельсієм в кратері Джезеро. MEDA також виміряла пориви вітру, швидкість яких склала 10 м/с.