Мандрівний Осіріс. Склад атмосфери екзопланети показав, що вона не на своєму місці

екзопланета, Осіріс, атмосфера, хімічний склад
Фото: экзопланета

Астрономи вперше змогли ідентифікувати відразу шість хімічних речовин в атмосфері планети в сузір'ї Пегаса.

Учені вперше виявили в атмосфері далекої екзопланети шість різних хімічних речовин. Про це повідомляє Forbes.

Планета HD 209458 b, що також отримала назву Осіріс, була виявлена ще в 1999 році, коли проходила повз своєї зірки, дуже схожої на Сонце.

Осіріс обертається навколо своєї батьківської зірки в сузір'ї Пегаса, приблизно за 159 світлових років від Сонячної системи. Атмосфера надгарячої планети, яка перевершує за розмірами Юпітер, містить більше вуглецю, ніж кисню. Таке співвідношення вважається нормальним для планети, яка сформувалася набагато далі від своєї зірки, ніж її нинішній стан — усього за 7 млн км, що еквівалентно 5% відстані від Землі до Сонця.

HD 209458 b стала однією з перших екзопланет, відкритих ученими, і найпершою планетою, виявленою за допомогою транзитного методу. Астрономи побачили, як Осіріс проходила перед своєю зіркою, як під час затемнення.

Транзитний метод пошуку екзопланет досить обмежений, тому що і зірка, і планета повинні бути в певному положенні — планета повинна бути вирівняна між телескопом і зіркою.

Незважаючи на це, метод допоміг астрономам знайти понад 4 тис. екзопланет. Це одна з причин, через яку вчені вважають, що майже в кожної зірки є планети.

Хоча Осіріс вивчали багато разів з 1999 року, це перший випадок, коли шість окремих молекул були виміряні в атмосфері планети, щоб створити докладний "хімічний відбиток".

Ученим вдалося ідентифікувати ціанистий водень, метан, аміак, ацетилен, окис вуглецю і невелику кількість водяної пари. Молекули на основі вуглецю — ціанистий водень, метан, ацетилен і окис вуглецю, стали несподіванкою для астрономів. Такий склад властивий планетам, які обертаються далі від своєї зірки.

Результати аналізу показують, що Осіріс спочатку сформувалася далі від зірки.

"Неможливо, щоб планета утворилася з такою багатою вуглецем атмосферою, якщо вона розташована в межах лінії конденсації водяної пари", — говорить доктор Сіддхарт Ганді з Ворицького університету.