Ти не один. Вчені з'ясували, що в порах людини живуть кліщі (відео)

кліщі, шкіра, волосся, фото
Фото: Kalcutta

Ці дрібні павукоподібні з роду Demodex цілком нешкідливі, а щоб і зовсім мінімізувати їхній вплив, досить дотримуватися простих правил гігієни.

Тіло здорової людини як всередині, так і зовні рясніє різним мікроскопічним життям. Дослідження вчених показали, що мікробіоми, які існують в кишечнику, геніталіях та інших органах, приносять людині користь, пише IFLS.

Такі ж невидимі співтовариства мікроорганізмів живуть і на нашій шкірі та навіть на наших обличчях, враховуючи дрібних павукоподібних із роду Demodex, таких як D. folliculorum і D. brevis, що мешкають у волосяних фолікулах і сальних залозах.

Думка про те, що мікроскопічні родичі павуків живуть у людській шкірі, може здатися досить жахливою для арахнофобія, але їхня присутність рідко є проблемою.

Стаття вчених, опублікована в PLOS ONE показала, що 100% дорослих людей, які взяли участь в їх дослідженні, мали сліди ДНК як мінімум одного виду Demodex. Кліщі Demodex мікроскопічні та мають довжину приблизно 0,3-0,4 мм.

Їх невеликий розмір дозволяє їм легко поміщатися в людські пори. Приблизно один D. folliculorum на волосяний фолікул і кілька D. brevis на сальну залозу. Здебільшого тіло дорослої людини має приблизно 5 млн волосяних фолікулів, що дозволяє нам уявити про потенційну населеність кліщів.

Взагалі, ці істоти нешкідливі. Проте слабка імунна система здатна привести до їх надлишку, що може викликати запалення і свербіж. Також існує взаємозв'язок із блефаритом (запалення країв повіки), розацеа (хронічне шкірне захворювання, що виявляється почервонінням шкірних покривів) і деякими типами акне, але переважна більшість людей ніколи навіть не помітить цих кліщів. Для того, щоб мінімізувати їхній вплив досить дотримуватися простих правил гігієни.

Як стверджують експерти, аналіз цих кліщів на генетичному рівні може розповісти про їхню різноманітність і підказати, де і коли вони вперше почали селитися на людях.

Проводячи одні й ті ж дослідження в різних регіонах світу, вчені можуть встановити, поширені види повсюдно або вони живуть тільки в певних географічних областях.

"Demodex здатні розповісти не тільки історію походження сучасної людини, а також історію давніших людей і їхні міграції", — зазначає Мішель Траутвейн ентомологиня з Каліфорнійської академії наук у Сан-Франциско.

Для того, щоб зібрати цих кліщів для дослідження, вчені можуть використовувати клейку стрічку або клей, які вони притискають до шкіри людини, щоб витягнути комах, а також вискубувати волосся пінцетом або зскрібати шкіру.

В одному з досліджень PLOS експерти стискали носи учасників, щоб видалити деяку кількість шкірного сала з їхніх пір, яке потім зішкрібали.

"Зазвичай я наношу клей на предметне скло мікроскопа і наклеюю його на лоб людини. Потім повільно знімаю його і дивлюся під мікроскопом на кліщів, які застрягли у фолікулах, що стирчать з тонкого шару шкіри, який був знятий. Для мене цей процес не тільки захопливий, але й корисний", — розповіла Траутвейн.