100 років на зв'язку. Навіщо потрібні телефоністки, скільки важив перший мобільний і як Motorola обійшла AT&T

У 2021 році телефонний радіозв'язок відзначає 100-річчя. Фокус зібрав найцікавіші відомості про технології, пристрої та людей, завдяки яким кожен з нас може носити цілий світ у кишені.

Ексклюзивно для поліції

ретро-автомобіль, радіостанція, Детройт, США, ретро фото
Машина, обладнана радіостанцією: Детройт, США, початок ХХ століття

Рухливий телефонний радіозв'язок, що є "мамою" мобільного зв'язку і "бабусею" стільникового, вперше в історії організували для поліцейських Детройту (США) — міста, яке у всі часи славилося високим рівнем злочинності. Уже у 1921 році охоронці правопорядку використовували односторонній диспетчерський зв'язок у діапазоні 2 МГц для передачі інформації від центрального передавача до приймачів, встановлених у машинах.

Сент-Луїс — батьківщина мобільного зв'язку

радіотелефон, історія телефону, ретро фото, перший мобільний
Радіотелефон у салоні авто.

У 1946 році компанія Bell System запропонувала використовувати на практиці мобільну телефонну систему (MTS). Містом, де проходили перші випробування нової технології, стало Сент-Луїс (штат Міссурі, США). Свою назву місто отримало на честь короля Людовика IX, канонізованого католицькою церквою у 1297 році. Сьогодні Сент-Луїс славиться Музеєм сучасного мистецтва і тим, що носить титул одного з найнебезпечніших міст США.

Мобільний посередник

телефоністка, комутатор, вузол зв'язку, історія телефону, ретро фото
Телефоністка працює на комутаторі

Спочатку MTS не могла працювати без допомоги операторів. Ви повинні були зателефонувати оператору, назвати свій номер і номер абонента, з яким хочете говорити, і тільки після цього оператор з'єднував вас. Такий стандарт зв'язку використовувався в Північній Америці аж до 1980-х років.

Рухомий телефон

мобільний радіотелефон, історія телефону
Один з перших мобільних телефонів

У 1946 році жителі Сент-Луїсу могли скористатися послугами громадського рухомого радіотелефону. І тільки 27 років потому апарат став особистим і мобільним. А у 1940-х він важив 36,3 кг. Погодьтеся, що тягати за собою пристрій вагою майже 40 кг — та ще проблема.

"Тато" мобільного телефону

Мартін Купер, Motorola, історія телефону, стільниковий телефон
Мартін Купер, інженер компанії MOTOROLA

З розвитком стільникового зв'язку, у 1970-х роках, дві компанії відчайдушно боролися за право бути першою, хто запропонує людям особисті засоби зв'язку, — AT&T (зокрема, її знаменитий конструкторський відділ Bell Laboratories, який розробив технології мобільного та стільникового зв'язку) і Motorola, яка підкорила світ своїми пейджерами. Перемогла Motorola. 3 квітня 1973 року інженер Мартін Купер подзвонив керівнику Bell Laboratories Джоелу Енгелю і вимовив: "Вгадай, звідки я дзвоню. Я дзвоню тобі зі справжнього стільникового телефону!" Мартін справді телефонував з кілограмового апарату Dyna-Tac, тримаючи його двома руками, як дитину.

P.S. Приємно усвідомлювати, що у Купера є українське коріння.