Соціальна ізоляція впливає на мурах так само, як і на людей, — вчені

мураха, комаха, земля, фото
Фото: Tammi Gorsak/flickr

Багато їх генів, пов'язаних з функцією імунної системи і реакцією на стрес, стали менш активними після соціальної ізоляції.

Згідно з новим дослідженням, мурахи реагують на соціальну ізоляцію так само, як люди і інші ссавці. Експерти були особливо здивовані, виявивши, що імунні і стресові гени стали менш активними в мозку ізольованих мурах, пише Earth.com.

"Це робить роботу імунної системи менш ефективною, явище, яке також проявляється в соціальній ізоляції людей, особливо зараз під час пандемії", — пояснила співавтор дослідження професор Сюзанна Фойцик з Майнцского університету ім Йоганна Гутенберга (JGU).

Соціальні ссавці, такі як люди, в результаті ізоляції відчувають стрес, що негативно позначається на самопочутті та фізичному здоров'ї.

"Ізольовані люди стають самотніми, депресивними та тривожними, легше розвивають згубні звички і страждають від ослабленої імунної системи і погіршення загального стану здоров'я", — зазначив провідний автор дослідження професор Інон Шарф.

Ефекти соціальної ізоляції широко досліджувалися серед мишей і людей, але мало що відомо про те, як справляються з цим комахи. Мурахи, наприклад, протягом всього свого життя живуть як члени однієї колонії і залежать від своїх товаришів.

Робочі мурахи відмовляються від власного потенціалу розмноження і присвячують себе таким обов'язкам, як годування личинок, прибирання і захист гнізда, а також пошук їжі.

Нове дослідження, опубліковане в журналі Molecular Ecology, було зосереджено на наслідках соціальної ізоляції серед мурах німецького виду Temnothorax nylanderi. Ці мурахи живуть на лісовій підстилці в порожнинах жолудів і паличок, колоніями з декількох десятків робітників.

Експерти відібрали молодих робітників з 14 колоній і тримали їх в ізоляції протягом різного часу, від однієї години до 28 днів. Так вони виявили, що після ізоляції робочі менше цікавилися своїми дорослими товаришами по колонії і витрачали менше часу на догляд за собою. З іншого боку, кількість часу, який вони проводили в контакті з потомством, збільшувалася.

"Зниження гігієни може зробити мурах більш сприйнятливими до паразитів, але це також характерна риса соціальної депривації у інших соціальних особин", — пояснила професор Сюзанна Фойцик.

Дослідження виявило значні зміни в поведінці ізольованих комах, але найбільш вражаючими знахідками були зміни в активності їх генів. Багато генів, пов'язаних з функцією імунної системи і реакцією на стрес, стали менш активними після соціальної ізоляції.

"Це відкриття узгоджується з дослідженнями на інших соціальних тваринах, які продемонстрували ослаблення імунної системи після ізоляції. Наше дослідження показує, що мурахи так само схильні до ізоляції, як і інші ссавці, і передбачає загальний зв'язок між соціальним благополуччям, стресостійкістю та імунокомпетентністю", — підсумував професор Фойцік.