Рептилія з Юрського періоду на мільйони років випередила людину в еволюції рук

птерозавр, пальці, руки, еволюція, Homo Sapiens
Фото: птерозавр

Вчені знайшли птерозавра, який ще 160 млн років тому "відростив" одні проти одних великі пальці рук.

Одні проти одних великі пальці — ключова особливість, яка відрізняє Homo Sapiens від більшості видів, але рептилія з Юрського періоду, як виявляється, була першою. Про це повідомляє New Atlas.

Вчені виявили, що невеликий птерозавр, що жив 160 млн років тому, є найстарішим прикладом істоти з протиставленими великими пальцями. Дослідники припускають, що вид розвинув таку особливість, щоб краще лазити по деревах.

Скам'янілість птерозавра Kunpengopterus antipollicatus виявили у геологічній формації Тяоджішань в Китаї. Міжнародна група вчених досліджувала знахідку за допомогою мікрокомп'ютерної томографії, що дало можливість краще розглянути структуру скам'янілості.

Вчені з'ясували, що розмах крил істоти становив 85 см, а також одні проти одних великі пальці на обох лапах. Така особливість ніколи раніше не спостерігалося у птерозаврів. Це також найраніший запис протиставлених великих пальців в історії Землі.

"Пальці птерозавра були крихітними і виявилися частково укладені в камінь. Завдяки скануванню за допомогою мікрокомп'ютерної томографії ми змогли бачити крізь камінь, створити цифрові моделі і визначити, як одні проти одних пальці з'єднувалися з іншими кістками. Це найраніше свідоцтво протипоставленого великого пальця, і воно належить птерозавру, який не був відомий наявністю такої особливості", — говорить співавтор дослідження з Університету Бірмінгема Фіона Вайсум Ма.

Сканування також дозволило вченим вивчити морфологію і мускулатуру передніх кінцівок мавпоподібних птерозавра. Вчені вважають, що унікальні руки істота використовувала для хапання за дерева.

"Місце є домом для багатьох істот, включаючи три роду птерозаврів. Наші результати показують, що K.antipollicatus зайняв іншу нішу, ніж Darwinopterus і Wukongopterus, які ймовірно, звели до мінімуму конкуренцію між цими птерозаврами", — зазначає глава дослідження з Китайського університету геолого-геофізичних досліджень Сюань Чжоу.