За 100 тис. років діти не змінилися. Учені знайшли сліди молодих неандертальців, які грали в піску

неандертальці, сліди на піску, діти
Фото: следы неандертальцы

Дослідники виявили скам'янілі сліди на пляжі в Іспанії, які належали дітям у віці 6 років.

В Іспанії вчені знайшли скам'янілі сліди великої родини неандертальців, віком 100 тис. років, чиї діти грали в піску біля води. Про це повідомляє Live Science.

"Ми виявили місця, де кілька невеликих слідів були згруповані в хаотичному порядку", — говорить палеонтолог з Університету Уельба, провідний автор дослідження Едуардо Майораль.

Сліди можуть вказувати на дуже молодих людей, які грали або тинялися по березі прилеглої заболоченої місцевості, зазначає Майораль.

У червні 2020 року два біологи виявили сліди на пляжі в національному парку Доньяна після періоду сильних штормів і припливів. Біологи знайшли скам'янілі сліди великих тварин, таких як олені або кабани.

І набагато пізніше, коли команда Майораля проаналізувала всю місцевість, були знайдені сліди неандертальців.

"У той час ніхто не підозрював про сліди гомінідів, які в наслідку виявила моя команда, після того, як ми детально вивчили всю поверхню", — говорить автор дослідження.

Учені змогли ідентифікувати 87 слідів неандертальців в осадових породах на пляжі.

неандертальці, сліди на піску, діти
Фото: следы неандертальцы

Знайдені відкладення з відбитками відносяться до періоду плейстоцену, приблизно 106 тис. років тому. На це вказали знайдені поблизу кам'яні знаряддя, також вони підтвердили, що регіон раніше був заселений неандертальцями. Ці мисливці-збирачі жили в Європі і на Близькому Сході в період від 400 тис. до 40 тис. років тому. Дослідники вважають, що знайдені сліди можуть бути найстарішими слідами неандертальців з коли-небудь виявлених у Європі.

Раніше поверхня, на якій були знайдені сліди, перебувала вздовж берега водопою трохи далі вглиб берега, ніж на сьогодні.

"Ймовірно, вода не була прісною, а трохи солонуватою, оскільки ми знайшли залишки кристалів морської солі на поверхні, де були виявлені сліди", — говорить автор.

Розміри і розподіл слідів припускають, що вони були зроблені групою з 36 неандертальців, які були родичами. Серед них було 11 дітей і 25 дорослих, з яких 5 жінок, 14 чоловіків і ще 6 неандертальців, чию стать не змогли визначити.

Особливий інтерес представляють два найменших сліди, завдовжки приблизно 14 см, які імовірно залишила дитина 6 років. Вони розташовані серед кількох інших хаотичних слідів, можливо, тому що діти-неандертальці грали в піску на березі, вважають учені.