Врятувати рядового InSight. Один з апаратів NASA опинився в критичній ситуації на Марсі

InSight, Марс, зонд, космічний апарат
Фото: NASA/JPL-Caltech

Космічне агентство було змушене перевести спусковий модуль у режим гібернації.

Марсіанський посадковий модуль NASA InSight вартістю 800 млн доларів знаходиться в енергетичній кризі. Про це повідомляє Science Alert.

Апарат InSight, що приземлився на марсіанській рівнині Рівнина Елізій в 2018 році, зафіксував понад 500 землетрусів на Марсі, більше 10 тис. пилових дияволів і почав аналіз ядра планети.

Але в останні кілька місяців InSight боровся за своє життя, оскільки непередбачувана погода на Червоній планеті загрожує знищити робота.

На відміну від інших місць, куди NASA відправляло свої марсоходи, на рівнині Елізій не було сильних вітрів останнім часом.

Потужні пориви вітру, названі "прибиральниками", необхідні для того, щоб здувати марсіанський пил із сонячних панелей роботів NASA. Без їхньої допомоги на InSight скупчився товстий шар пилу. Він заважає апарату підзаряджатися від сонячного світла.

Сонячні панелі InSight змогли виробити тільки 27% від своєї енергоємності в лютому, коли на рівнині Елізій наближалася зима. Тому NASA вирішило перевести посадковий модуль у "режим гібернації", вимикаючи щодня різні інструменти. Незабаром робот відключив усі функції, які не потрібні для його виживання.

Призупинивши свої наукові операції, посадковий модуль повинен мати можливість заощадити достатньо енергії, щоб підтримувати свої в теплі під час холодних марсіанських ночей, коли температура падає до -90 градусів за Цельсієм.

"Кількість електроенергії, доступної протягом наступних декількох місяців, дійсно залежатиме від погоди", — говорить керівник проекту InSight Чак Скотт.

Існує постійний ризик фатального збою живлення, якщо батареї модуля розрядяться, він може ніколи не відновитися.

"Ми сподіваємося, що зможемо повернути його до життя, особливо після такого тривало глибокого сну. Але це буде ризикована операція", — додає головний дослідник InSight Брюс Банердт.

Агентство розраховує відновити повноцінну роботу InSight після того, як Марс знову повернеться до Сонця в липні. Якщо робот зможе пережити марсіанську зиму, він продовжить відстежувати землетруси та погоду до 2022 року.

Дефіцит потужності InSight вплинув на рішення NASA відмовитися від роботи зонда, що риє, який мав би в січні виміряти температуру в марсіанській корі. Тепер вчені упускають ще більше даних, оскільки спусковий апарат відключає свої інструменти. Його вимірювання погоди на Марсі стали мізерними, і в наступному місяці апарат перестане прислухатися до землетрусів.

Банердт каже, що апарат може пропустити кілька сильних землетрусів, але це вартує того, щоб врятувати InSight.