Апокаліпсис близько. На Землі залишилося лише 3% незайманої природи

дика природа, Земля, планета, зміни клімату, тварини
Фото: лес

Майже всі придатні для життя тварин і рослин частини суші пошкоджені людиною.

Більшість наземних середовищ існування на Землі втратили свою екологічну цілісність, зокрема райони, раніше класифіковані як незаймані, повідомляє Forbes.

За оцінками вчених, від 20 до 40% земного середовища існування вільні від прямого впливу людини. Але людство впливає на набагато більші території через забруднення повітря і води, введенням чужорідних видів і зміни клімату.

"Ми знаємо, що незаймані середовища існування все частіше втрачаються, але цінність неушкодженою середовища існування важлива як для біорізноманіття, так і для людей", — говорить автор дослідження Ендрю Пламптр, експерт з біорізноманіття з Дослідницького інституту охорони природи Кембриджського університету. "Але також це дослідження показало, що велика частина того, що ми вважаємо недоторканим місцем існування, — це відсутні види, на які полювали люди або які були втрачені через інвазивні види чи хвороби".

Пламптр і його колеги обʼєднали дані про вплив людини і зникнення видів тварин з різних глобальних баз даних, щоб скласти карту екологічної цілісності різних регіонів. Вони порівняли поточний рівень різноманітності рослин і тварин у недоторканому середовищі існування з історичними даними про біорізноманіття.

"Ми знаходимо лише близько 2-3% світового суходолу, де можна було б побачити ту ж фауну і флору, що і 500 років тому, в індустріальні часи, до того, як стався серйозний антропогенний вплив", — говорить Пламптр. .

Області, визначені вченими як незаймані, включають східну Сибір і північ Канади, частини тропічних лісів басейну Амазонки і Конго, а також пустелю Сахара. Тільки 11% незайманих людиною територій знаходяться в межах екологічно охоронюваних місць.

"Збереження незайманих екосистем має вирішальне значення для підтримки біорізноманіття на Землі", — говорить співавтор дослідження Кімберлі Комацу.

Результати досліджень показують, що можна було б збільшити площу з екологічною незайманістю до 20% за рахунок цільового повернення видів, які були втрачені у районах, де антропогенний вплив як і раніше невеликий, за умови, що загрози їхньому виживанню будуть усунені.