Вчені знайшли ланку, якої бракує в історії алфавіту

алфавіт, історія, археологія, Ізраїль
Фото: J. Dye, Austrian Academy of Sciences

В Ізраїлі знайшли алфавітний напис, якому 3450 років.

Алфавітний напис на фрагменті глечика, знайдений на території стародавнього біблійного міста Тель-Лахіш, повідомляє Science Alert.

Нещодавно знайдений напис, що датується приблизно 1450 роком до н. е., називають "відсутньою ланкою", оскільки вона заповнює прогалину між ранніми прикладами алфавітній писемності з Єгипту та більш пізніми прикладами, знайденими в Леванте.

Вчені стверджують, що найраніше свідчення писемності, в якому для позначення звуків використовується система букв — алфавіт — було знайдене в Єгипті і датується 12-ю династією (приблизно з 1981 р до н. е. — 1802 до н. е.), а інші приклади були знайдені приблизно з 1300 до н. е. в Леванте (територія, яка враховує сучасний Ізраїль).

Пізніше греки перейняли алфавітну систему, за ними послідували римляни (з їх латинською системою письма), які теж використовували її. Система алфавіту поступово приймалася все більшою кількістю культур.

"Цей напис, що датується пʼятнадцятим століттям до нашої ери, наразі є найстарішим надійно датованим алфавітним написом Південного Леванту", — говорять дослідники на чолі з Феліксом Хьофлмаєром, археологом з Австрійського археологічного інституту.

Напис також дає ключ до розгадки того, як алфавіт міг бути переданий в Левант, при цьому вчені передбачають, що гіксоси, народність з Леванту, яка правила північним Єгиптом приблизно до 1550 р. до н. е., можливо, допомогли принести алфавіт з Єгипту в Левант.

Знайдений буквений напис досить короткий: перше слово в написі містить букви аїн, бет і далет, а друге слово містить букви нун, пе і тав.

Усі ці літери є частиною раннього семітського алфавіту, який колись використовувався на Аравійському півострові. Їх можна знайти і сьогодні в івриті, хоча сучасні символи виглядають інакше.

Той, хто зробив напис, використовував ієрогліфічні символи для позначення деяких букв; наприклад, аїн був представлений ієрогліфічним символом, схожим на око.

"Як і в більшості ранніх алфавітних написів Південного Леванту, буква має форму кола, нагадує райдужну оболонку з відсутнім вічком", — говорять вчені.

Також вони заявили, що не впевнені, що саме означають ці слова, хоча вони можуть бути частиною двох імен. Напис називають відсутньою ланкою, тому що він був зроблений 3450 років тому, після того як перші літерні символи зʼявилися в Єгипті приблизно 3900 років тому, але до того, як вони знову зʼявилися в Леванте майже 3300 років тому.

Букви в першому слові можуть означати "раб", хоча це не означає, що напис стосується поневоленої людині. Дослідники зазначили, що букви, які збереглися, ймовірно, є частиною більш довгих слів, а поєднання цих букв, що позначають "раб", використовується в багатьох інших словах.

Напис був знайдений археологами в 2018 році біля давнього укріплення в Тель-Лахіш. Дослідники також знайшли залишки ячменю поруч із фрагментом глечика з написом, а радіовуглецевий аналіз показав, що ячмінь вирощували приблизно в 1450 році до нашої ери.

Ця дата може бути суперечливою, заявив Бенджамін Сасс, професор археології в Тель-Авівському університеті, який писав про ранню історію алфавіту, але який не був залучений в дослідження.

Сасс зазначив, що датування ячменю може бути точною датою напису, а може й ні. Наприклад, ячмінь могли зібрати вже після того, як був зроблений напис на глечику.