Уродженець Києва став одним із творців марсіанського вертольота Ingenuity (фото, відео)

Ігор Панченко, Марс, Вертоліт, Ingenuity, США, Київ
Фото: Колаж/Голос Америки | Ігор Панченко

Інженер компанії Aerovironment Ігор Панченко розробляв сонячну батарею та лопатки пропелерів для космічного дрона.

Уродженець Києва, інженер компанії Aerovironment у Каліфорнії Ігор Панченко став одним із розробників вертольота Ingenuity, який разом із марсоходом Perseverance був доставлений на Марс і знаходиться в готовності зробити перший історичний політ на іншій планеті.

Про це пише Голос Америки.

Українець працює інженером у компанії вже майже 20 років. У Києві він закінчив авіаційний технікум, а в 1999 році переїхав до США, де підтвердив свій диплом та отримав ступінь бакалавра в галузі авіакосмонавтики.

Ігор разом із командою фахівців розробляв сонячну батарею для марсіанського вертольота, лопатки вентиляторів і шафт — вертикальний вал, на якому зібрані різні вузли і зʼєднання.

"Треба робити частини дуже легкими й одночасно міцними, тому вертоліт повинен відповідати тим перепадам температур, які існують на поверхні Марса. Він такий жорсткий як сталь, але легкий як пластик", — розповів Ігор Панченко.

Ігор Панченко, Марс, Вертоліт, Ingenuity, США, Київ

Інженерам і дизайнерам Ingenuity довелося докласти чимало зусиль, щоб створити апарат, здатний літати в розрідженій атмосфері іншої планети. Атмосферний тиск біля поверхні Марса приблизно такий, як на висоті понад 35 кілометрів над Землею.

З огляду на суворі умови Червоної планети, розробники створили апарат, який важить всього 1 кг і 800 грамів.

"Лопатки пропелера у нього набагато більші, ніж ми мали б на типовому вертольоті тут, на Землі. Їм також доводиться крутитися набагато швидше, ніж в атмосфері Землі", — сказав головний інженер вертольота Ingenuity Бен Піпінберг.

Під час будівництва вертольота використовували різні матеріали, такі як титан, берилій та алюміній. Його головне завдання — протестувати можливості польотів гвинтокрилих апаратів в умовах Марса. Якщо все пройде за планом, вертольоти схожого зразка відправлятимуться на Червону планету регулярно.

"Коли я бачу фотографії поверхні Марса, відчуваю гордість за те, що я був залучений до цього", — сказав Ігор Панченко.

Ігор Панченко, Марс, Вертоліт, Ingenuity, США, Київ

Разом із колегами він зараз чекає, коли їх творіння здійснить перший політ у неземній атмосфері та відкриє нову епоху підкорення космічного простору.

Нагадаємо, Американське Національне управління з аеронавтики та дослідження космічного простору (NASA) ухвалило рішення перенести перший експериментальний політ вертольота Ingenuity на Марсі. Спочатку, його політ був запланований на неділю, 11 квітня. Причиною перенесення випробувань стали проблеми, що виникли під час тестування високошвидкісного обертання роторів.

Згідно з планом, 1,8-кілограмовий вертоліт після набору висоти зі швидкістю 1 метр на секунду зависне над поверхнею на висоті 3 метрів протягом 30 секунд. Потім Ingenuity знову опуститься на поверхню Червоної планети.

Якщо перший політ пройде успішно, команда NASA зробить додаткові експериментальні польоти на все більшу відстань та велику висоту.